Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za krizi reprezentace může i Brückner, myslí si Masopust

Josef Masopust | foto: Miroslav RadaČTK

14 2009
Češi ještě mají šanci zachránit kvalifikaci a postoupit na mistrovství světa do Jihoafrické republiky. Věří v to Josef Masopust, stříbrný medailista ze šampionátu v Chile 1962 a první český majitel Zlatého míče. "Stačí vyhrát na Slovensku a cesta je otevřená," prohlásil Masopust v sobotu v Mostě.

Klub, kde legendární fotbalista začal s kariérou, slavil stoleté výročí od svého založení. A jeho nejslavnější odchovanec byl hlavním gratulantem.

Vážně věříte, že reprezentace se může ze svízelné situace ve své kvalifikační skupině ještě dostat?
Jsem přesvědčený, že když porazíme Slováky na jejich hřišti, zvedne se týmu sebevědomí a bude mít šanci udělat další potřebné výsledky. Možnost, že se podíváme do Afriky, pro mě pořád existuje, i když je docela malá.

Proč se český národní tým vůbec dostal do krize?
Víte, já bych mu nechtěl ubližovat, ale myslím si, že se pod to trochu podepsal trenér Karel Brückner. Celou dobu sázel jen na jednu jedenáctku, nikoho do ní nepouštěl. Přitom bylo několikrát vhodné zapracovat mladé hráče do týmu, aby tu najednou nevzniklo vakuum. Aby se nestalo to, co se děje teď. Že odejde 5 hráčů a 5 nových je musí nahradit hned. To není jednoduché.

Který národní tým momentálně hraje fotbal podle vašich představ?
Strašně se mi líbí Španělé. Dali dohromady výborné mužstvo, které umí hrát fotbal. Nemají jména jako Ronaldo, Kaká, Messi, ale drží partu. Jeden pro druhého maká, tým si rozumí. A proti takovému soupeři se těžko hraje.

Jaký fotbalista nejvíc chybí Česku? Je to tvůrce hry, jak se shoduje většina odborníků?
Tvůrce je strašně důležitý, ale na něm to nevisí. Potřebuje k sobě spoluhráče, kteří by tu jeho dispečerskou práci dovedli využít. Může se uhrát, a nevím co, ale když v útoku není nikdo, kdo by jeho akce realizoval, je to špatné.

Pomohl by Česku návrat starších hráčů Kollera či Nedvěda?
S Pavlem je to těžké. Bylo s ním už tolik nových situací...Rozhodně svým přístupem by mužstvo strhl, ale není záruka, že by fotbal s ním byl lepší, než bez něj.

Ukončil definitivně kariéru?
Dříve panoval takový názor, že když je někomu přes 30 let, je na fotbal starý. Já hrál na rozlučce Sira Stanleyho Matthewse a v padesáti byl pořád ve špičkové formě. Je to individuální. I Pavel je v kondici, že může ještě rok dva hrát. Moc by nám také pomohl návrat Rosického.

Ale ten už rok a půl nehrál. Může se ještě vrátit do bývalé formy?
Rozhodně může. Kdyby to byl hráč, který jen bojuje silou, tak by to zranění mělo větší důsledky. Ale takhle to může zvládnout. Strašně nám ve středu hřiště chybí. Nejen svým herním projevem, ale i tím, jak působí na ostatní. Má velký respekt u soupeřů.

Vést reprezentaci nedávno odmítl Karel Jarolím. Překvapilo vás to?
Vůbec ne. Je to strašně poctivý kluk a věděl, že trénovat ligový tým a reprezentaci najednou, se neslučuje. Nemůže sedět na dvou židlích. Že se rozhodl pro Slavii? Tam to prostředí zná, mužstvo mu rozumí, dělá výsledky. A jsem přesvědčený, že je bude dělat dál.

Je to podle vás dobrá volba, že národní tým převzal nový předseda svazu Ivan Hašek?
Za dané situace je to asi to nejlepší, co mohl udělat. Ale musí si co nejrychleji připravit někoho, komu by to předal. Platí pro něj to samé, co pro Karla Jarolíma. Ivanu Haškovi držím palce, jsem přesvědčený, že jako předseda je on tou nejlepší volbou. Ale dlouhodobě nemůže šéfovat svazu i vést národní tým.

Napadá vás, kdo jiný by mohl trénovat Česko?
Momentálně nevím, možná František Komňacký z Jablonce.

Váš mateřský klub Most se v rámci oslav stého výročí utkal s pražskou Slavií. Proč podle vás teď vládne českému klubovému fotbalu?
Za prvé disponuje dobrými hráči. Nejsou tam žádné fajnovky, hvězdy. A Karel Jarolím je dal výborně dohromady. Jdou na hřiště s tím, že tam něco odevzdají.

Neuškodí Slavii velké nákupy? Má už osm posil, další hráči přicházejí na testy.
To nedovede nikdo předpovědět. Záleží na mnoha okolnostech. Hlavně na trenérovi, jak se vyrovná s tvorbou nové sestavy. Ale Karlu Jarolímovi to zatím vychází a podle mě bude Slavia bude zase silná. Jediná věc, které nerozumím, je odchod kapitána Brabce. Ale člověk do toho nevidí. Co to zapříčinilo, to ví jen on sám a trenér.

V jaké kondici je váš Most ve chvíli, kdy slaví 100 let?
Řekl bych, že v dobré. Jen se mi zdá, že diváci tomu tady moc nefandí. Je tu krásný stadion, když se tu hrála první liga, jezdili sem velcí soupeři. Ale lidi nechodí. Škoda.Najdete na iDNES.czmobilní verze