Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za inzultaci půl milionu a zavřené hřiště

22 2003
Praha - Půl milionu korun zaplatí Bohemians za inzultaci rozhodčího v sobotním ligovém utkání se Spartou. Pražský fotbalový klub má navíc na tři soutěžní zápasy zavřené hřiště a musí k nim nastoupit ve vzdálenosti minimálně sto kilometrů od svého stadionu. Disciplinární komise odmítla obhajobu Bohemians, že viníkem není klub, ale recidivista, který udeřil sudího. Projednávání inzultace tím nekončí, zítra bude řídící ligová komise rozhodovat o případné kontumaci. Dále čtěte: Právník Kavalírek se už usmívat přestal x Co vlastně Bohemians chtějí x Ke Kavalírkovi se přidal Leška x Co se na Bohemians stalo

Dvě policejní auta zaparkovala přímo před budovou, kde disciplinárka zasedala. Svazoví činovníci požádali o ochranu, když zachytili informaci o možné přítomnosti fanoušků "obžalovaného" klubu. Fotbalový soud však nikdo nerušil a policisté zůstali bez práce.

Proti sedmi členům disciplinární komise usedli aktéři sobotního zápasu. Na jednom křídle představitelé Bohemians: generální ředitel Jan Kavalírek a hlavní pořadatel Jiří Feit, na opačném křídle sekretář Sparty David Simon. Mezi nimi seděli všichni tři rozhodčí a oba svazoví delegáti: Adolf Růžička, který při utkání dohlížel na sudí, a Jaroslav Šíbal, jehož úkolem bylo sledovat diváky a bezpečnost.

Právě čtením ze Šíbalovy zprávy šéf disciplinárky Alexander Károlyi odpolední sezení zahájil. Nejdříve se však obrátil na přítomné publikum: "Omluvouvám se dámám za slova, která musím přečíst v plném rozsahu, aby zpráva delegáta byla autentická."

Ze složky, kterou měl před sebou na stole, pak Károlyi začal číst podrobné zpravodajství z utkání. Postupoval minutu po minutě, jenže nezmiňoval fotbalové momenty, ale popisoval všechny nepřístojnosti v publiku.

Přesně opakoval, co se kdy skandovalo, ve kterém sektoru kdy explodovalo kolik bouchacích kuliček, jak se pohybovali diváci na tribunách i jak na vše reagovali pořadatelé a hlasatel.

Šíbalovi neuniklo, že sparťanští vlajkonoši prořízli míč, který do jejich sektoru vletěl ve 45. minutě, ani neslušné nápisy v rukou domácích fanoušků: "V sektoru D diváci ukázali osm vulgárních obrazců, v závorce pí...," četl předseda komise a přítomným v sále cukaly koutky...

Když potom technický delegát dostal prostor k doplnění, pochválil hlavního pořadatele. "Vyvinul hodně úsilí, možná selhali jeho podřízení," řekl Šíbal.

Napadený rozhodčí Ladislav Talpa před komisí přiznal, že jej útok zezadu překvapil. "Po brance Sparty nastala složitá situace, neměl jsem možnost sledovat, co se děje za mými zády. Najednou jsem dostal ránu, a když jsem se začal otáčet, přišla další," vracel se k sobotnímu incidentu. Elektronickým zařízením okamžitě upozornil hlavního Hlaváče a spěchal za ním: "Byl tím překvapen, zeptal se mě, jestli to byla inzultace, a zda má ukončit zápas, řekl jsem, že ano."

Ošetření však napadený Talpa vyhledávat nemusel, výtržník mu nijak vážně neublížil. "Asi mě netrefil tak, jak chtěl," řekl rozhodčí a zástupce Bohemians Jan Kavalírek okatě přikyvoval.

Sám Kavalírek pak obhajobu svého klubu postavil na tom, že Bohemians udělali pro hladký průběh zápasu maximum, co se dalo. "Jsem rád, že tady zazněla i pochvala pořadatelů," připomněl. "Na zápase bylo 58 členů bezpečnostní agentury, 57 pořadatelů, 150 policistů a jízdní oddíl. To je více lidí než na jiné rizikové zápasy."

Viníkem podle Kavalírkova výkladu není klub, ale jedinec, recidivista Zdeněk Urban, který rozhodčího napadl: "Naším úspěchem je, že jsme ho dokázali najít a zadržet."

Předseda disciplinární komise tuto tezi odmítl: "Až na to, že jste zajistili viníka, tak pořadatelská služba ve všech ostatních bodech naprosto selhala. Klub nerespektoval soutěžní řád, který mu ukládá zabezpečit, aby nikdo nevstoupil na hrací plochu. Jak to uděláte, to se v řádech nepíše, to je váš problém," řekl důrazně Károlyi.

Kavalírek se snažil být nad věcí, neztrácel úsměv, ale pustil se s Károlyim do ostré polemiky.

"Jako právník s touto vaší myšlenkou nemohu souhlasit. Je nutné hodnotit, jestli klub dělal něco pro to, aby incidentu zabránil," řekl vršovický ředitel a šel členům disciplinárky ukázat plánky stadionu s nákresy bezpečnostních opatření. "Jednotlivce lze těžko ohlídat, kdyby exhibicionista, který vběhl na hřiště při včerejším finále Poháru UEFA, dal někomu pěstí, tak tomu také nikdo nezabrání. A to byla na utkání jistě mnohem přísnější opatření."

Než se komise uzavřela k neveřejnému jednání, Károlyi ještě připomněl, že nejde o první provinění Bohemians v této sezoně: "V utkání s Českými Budějovicemi dva lidé na hrací ploše, s Libercem plechové láhve vhozené na hřiště, Teplice láhev...," vypočítával, pak zmínil ještě duely se Žižkovem, Hradcem, Příbramí. "To všechno jsou přitěžující okolnosti," řekl.

Za zavřenými dveřmi se komise radila necelou půlhodinu, ale rozhodčí a delegáti už na výsledek ani nečekali. Rozhodnutí si vyslechli vedle novinářů už jen zástupci obou zainteresovaných pražských klubů.

Disciplinární komise při dnešním jednání

Generální ředitel Bohemians Jan Kavalírek (vpředu) přichází společně s hlavním pořadatelem Jiřím Feitem na zasedání disciplinární komise

Před budovou, kde zasedala disciplinární komise, hlídkovala policieMinisterstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,95

Šimon Falta

Olomouc

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

5

Davis Ikaunieks

Jihlava

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 11 6 4 1 18:8 22
4. AC Sparta Praha 11 5 3 3 12:7 18
5. FK Jablonec 11 4 5 2 17:11 17
6. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
7. Bohemians Praha 1905 11 4 4 3 11:10 16
8. FK Teplice 11 4 4 3 15:15 16
9. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
10. Dukla Praha 11 3 3 5 11:19 12
11. 1. FC Slovácko 11 1 6 4 9:10 9
12. MFK Karviná 11 2 2 7 9:16 8
13. FC Baník Ostrava 11 1 5 5 15:23 8
14. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 11 2 1 8 10:24 7

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK – ÚDRŽBÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 26 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze