Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z propršené Prahy do moldavské výhně. Slávisté jsou na místě

28 2009
Kišiněv (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Když autobus se slávistickou výpravou pomalu kličkoval moldavskou metropolí Kišiněvem mezi šedivými, oprýskanými paneláky, minul i fotbalový stadion místního týmu Zimbru. Tady se budou chystat na důležitou bitvu. A ve středu - o 70 kilometrů dál - ve vzpurné části Podněstří je čeká boj. Mise Liga mistrů začíná!

"Připouštím, že prohrát můžeme, ale věřím, že se to nestane," říkal slávistický trenér Karel Jarolím do kamer moldavských televizí, jejichž reportéři už vyhlíželi slávistickou výpravu na letišti v Kišiněvě. "Nečeká nás nic lehkého, ale chceme si připravit co nejlepší výchozí pozici."

Pak nastoupil za hráči do připraveného autobusu, jímž vyrazili přes omšelé centrum do luxusního hotelu Leogrand.

Slávisté si nejprestižnější evropskou klubovou soutěž zahráli jen jednou v historii - před dvěma lety. Loni se do Ligy mistrů nedostali z 3. předkola, v němž narazili na Fiorentinu.

Letos má český mistr díky pohárové revoluci Michela Platiniho, nového šéfa UEFA, situaci o poznání snadnější. Nemůže totiž ve třetím ani čtvrtém předkole narazit na silné a věhlasné soupeře, například na Arsenal či Lyon.

"Na středeční zápas se koncentrujeme stoprocentně, abychom pak před odvetou v Edenu neměli zbytečné nervy," poznamenal kouč Jarolím ještě před odletem.

Co tedy Slavii v Moldavsku čeká?

Tamní fotbalový král Šeriff Tiraspol, tým s domácími reprezentanty i exotickým posilami z Toga. Klub sice vznikl až v roce 1997, ovšem za krátkou dobu vyhrál už devět mistrovských titulů a šestkrát národní pohár. Má krásný moderní stadion a sportovní centrum lemované palmami, tak kontrastní pohled ve srovnání s jinak chudou zemí.

Výpravu z pražského Edenu, smáčenou před odletem nepříjemným pražským deštěm, možná brzy pohltí obrovské horko a dusno. Celý minulý týden bylo přes 40 stupňů. V den příletu bylo o něco méně.

A k tomu má kouč Jarolím další starosti: Slavia do nového ročníku první ligy vykročila nejistě, škobrtla hned v prvním kole doma s Mladou Boleslaví.

Chybí mu lotyšský gólman Romanovs, jenž mohl být od léta v brance jedničkou, ale zatajil trest pro pohárové zápasy, který si přinesl ještě z předchozího angažmá v Dinamu Bukurešť. A veterán Vaniak právě proti Boleslavi chyboval.

Ve výpravě nejsou ani zraněný útočník Pekhart a obránce Krajčík, který dohání fyzickou kondici.

České kluby v. Šeriff Tiraspol

1999/00: Sigma Olomouc - Šeriff Tiraspol 1:1 (venku), 0:0 (doma)

2008/09: Sparta Praha - Šeriff Tiraspol - 1:0 (venku), 2:0 (doma

Své role se nemůže ujmout ani sám trenér. Loni na podzim při utkání Poháru UEFA s Hamburkem ho rozhodčí vykázal na tribunu a Evropská fotbalová unie mu zakázala vstup na lavičku na tři zápasy.

Prvním byl prosincový duel v Amsterdamu proti Ajaxu. Teď se bez něj musí tým obejít podruhé. Lavičce bude místo něj šéfovat asistent Petr Vrabec,

Slávisté zatím cestují jen do Kišiněva, moldavské devítisettisícové metropole. Na stadionu tamního Zimbru také budou trénovat. Až ve středu, v den zápasu, vyrazí po dvouproudové, místy rozbité silnici do Tiraspolu.

Podněstří, republika v republice

Ač Moldavsko vlastně neopustí, čekají je hranice, na nich vojáci a policisté se zbraněmi a nejspíš také kontrola.

Tiraspol je totiž centrem Podněsterské republiky, která na počátku devadesátých vyhlásila nezávislost na Moldavsku. Podněstří však jako suverénní stát nikdo neuznává. Právně je sice nedílnou součástí Moldavska, ale ve skutečnosti si žije zcela nezávisle: má vlastní vládu, měnu, armádu. A ochrannou ruku nad ním drží Kreml...

Stejný model - trénink v Kišiněvě a do Tiraspolu jen na zápas - zvolila před rokem Sparta. Tehdy, také v kvalifikaci Ligy mistrů, zvítězila ve 2. předkole nad místním Šeriffem 1:0.

Zápas Slavie ve 3. předkole začíná ve středu v 19 hodin středoevropského času. Průběh utkání můžete sledovat v podrobné on-line reportáži na iDNES.czNajdete na iDNES.czmobilní verze