Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z listiny rozhodčích byl vyškrtnut na neurčito. Důkazy o korupci opět chybějí

Fotbal - ilustrační foto - Fotbal, ilustrační foto, míč, kopačky, trávník | foto: MF DNES

10 2009
Zkušený fotbalový sudí Zdeněk Škárek byl tvrdě potrestán za způsob, jakým řídil zápas 9. kola II. třídy okresního přeboru mezi Nedvězím a Horkou nad Moravou. Výkonný výbor jej vyškrtl z nominační listiny rozhodčích na neurčito.

Vskutku vysoká sankce, uvážíme-li, že je udělena za jediné utkání. I pondělní nekompromisní verdikt olomouckého okresního svazu tak neutiší spekulace, že Škárek chyboval úmyslně ve prospěch domácích. "Je to trest, jaký jsme v posledních letech neaplikovali," přiznal svazový předseda Stanislav Kaláb, který zápas zhlédl na vlastní oči.

"Nevidím jediný důvod, proč bych měl být takhle potrestaný. Je to absurdní," reagoval Škárek. "Udělal jsem chyby, ale v žádném případě nebyly účelové!"

Vyloučený rozhodčí Zdeněk Škárek

V utkání 9. kola II. třídy mezi Nedvězím a Horkou nad Moravou se Zdeněk Škárek dopustil několika chyb ve prospěch domácího týmu, který zahrával i dvě penalty. Výkonný výbor olomouckého okresního fotbalového svazu následně Škárka vyškrtl z listiny rozhodčích na neurčito.

Na nestandardně vedené utkání upozornila MF DNES před měsícem. Z výpovědi očitých svědků i hráčů obou týmu vyplývalo, že rozhodčí zcela evidentně pomáhal Nedvězí, v jehož prospěch nařídil mimo jiné dvě penalty.

"Těch chyb na tak zkušeného rozhodčího bylo až moc. To je nepřípustné," zdůraznil Kaláb. "Každý člen výboru měl informace o tom, co se stalo. Naše rozhodčí známe. Víme, co umí. Když dělají tolik chyb, nemá cenu, aby dál pískali a aby se o nás kriticky psalo."

Škárka se zastal trenér Nedvězí Radovan Krása. Bývalý ligový brankář Zlína či Hradce Králové nechápal, proč se o zápas někdo zajímá. "Výkon rozhodčího se mi zdál v pořádku, optimální," překvapil Krása, který údajně po utkání hráčům spílal, že nebýt jeho finanční podpory, vůbec by do II. třídy nepostoupili.

Škárek se osobně nezúčastnil jednání komise rozhodčích ani následovně výkonného výboru. "Vůbec nereagoval, nijak se s námi nespojil. Asi ho to nezajímá," pokrčil rameny Kaláb a dodal, že Škárek je pro něj lidským zklamáním. "Mě osobně to mrzí, protože Zdeňka Škárka znám řadu roků a je velmi kvalitním rozhodčím."

Sudí se tak ke kauze vyjádřil jen v rozhovoru pro MF DNES. "Lidské zklamání je to, pane redaktore, hlavně pro mě. Kdybych pana Kalába neznal tolik let a neviděl jsem ho tolik let na hřišti... Podívejte se, já nechci na nikoho házet špínu. Jestli se chtěl někomu zalíbit, tak je to jeho věc," řekl Škárek. "Ale tohle mi připadá, jako by se někdo chtěl pomstít."

Důkaz o korupčním jednání, tak jako v mnoha podobných případech, chybí. Stejně jako jméno Zdeňka Škárka na listině rozhodčích olomouckého okresního svazu. Zůstal jen vysoký trest za jeden nepovedený zápas.

Byl to jen nepovedený zápas, říká sudí Škárek

Za pokažený zápas vyškrtnutí z listiny rozhodčích a fakticky tedy konec kariéry fotbalového rozhodčího. "Já to vidím jako absurdní," řekl nyní již bývalý sudí olomouckých soutěží Zdeněk Škárek v rozhovoru, který vznikl už několik hodin před zasedáním výkonného výboru místního fotbalového svazu, kdy už podle kuloárních informací bylo o jeho osudu prakticky rozhodnuto.


Proč absurdní?
Nevidím jediný důvod, proč by mě měl někdo takhle potrestat.


Vraťme se tedy k samotnému zápasu. Byl podle vás v pořádku?
V pořádku? Tomu nerozumím. Každý uděláme nějaké chyby. Týden co týden se díváme na televizi a výkony rozhodčích jsou takové i takové a nemluví se o tom. Nebo se řekne: rozhodčí udělal chybu, něco odpískal nebo neodpískal, vyloučil nebo nevyloučil. Ale tohle mi připadá, jako by se někdo chtěl pomstít.


A nemůže to být tím, že tentokrát ty chyby takzvaně bily do očí? Předseda výkonného výboru olomouckého svazu Stanislav Kaláb na zápase byl a váš výkon komentoval například výrazy: "nestandardní", "hrubě za hranicí" a konkrétně přímo k vám mířilo také označení "lidské zklamání".
Lidské zklamání je to, pane redaktore, hlavně pro mě. Kdybych ho neznal tolik let a neviděl jsem ho tolik let na hřišti... Podívejte se, já nechci na nikoho házet špínu. Jestli se chtěl někomu zalíbit, tak je to jeho věc.


Proberme si tedy konkrétní situace ze zápasu. Odpískal jste proti Horce dvě penalty a obě byly podle přihlížejících velmi sporné...
A jsme u toho! Co je to sporná penalta? Buď penalta je, a nebo není! Neznám termín sporná penalta.


Dobře, tak byly sporně odpískané?
Ale já jsem si ani nemohl nic vymyslet. Při prvním pokutovém kopu bylo držení, při druhém podražení. V televizi to vidíte denně, buď se penalty odpískají, nebo ne. A já jsem je odpískal. Podívejte se do pravidel, jestli tam je termín sporný pokutový kop!


To se ani dívat nemusím a vím, že tam není. Ale snad každý, kdo hraje fotbal, zase ví, že se dá penalta takzvaně vymyslet...
Vymyslet? No, co vám k tomu mám říct? (odmlčí se). Nikdo už se třeba nezaobírá tím, že v tom zápase došlo i k vyloučení, o tom byla jediná zmínka (hned v úvodu utkání dostal červenou kartu za vulgární urážku hráč Horky. I podle přihlížejících zcela po právu, tento okamžik proto mezi spornými momenty zápasu není – pozn. autor). Hráči se od první vteřiny chovali neurvale. Já nejsem typ člověka, který si tyto věci nechá líbit, to v žádném případě. Když mi někdo neslušně nadává a nemá vychování, tak nemá na hřišti co dělat. Hráče jsem na to upozornil.


Další výtka se týkala asistentů na čárách, na jejichž signalizaci jste prý nereagoval.
V novinách se objevilo, že to bylo třikrát, předseda svazu zase řekl, že jednou. Vím o tom, že dvakrát nebo třikrát jsem ponechal výhodu ve hře. Zvedl jsem ruku na znamení pomezního rozhodčího a nechal jsem pokračovat ve hře. Ale pokud si takových věcí někdo nevšimne... Ale samozřejmě jsem jen člověk a můžu udělat chybu.


Zatímco ostatní popisují podezřele odpískaný zápas, dosud jediná obhajoba vašeho výkonu zazněla z úst Radovana Krásy, trenéra domácích, jimž jste měl "pomáhat". A současně muže, jenž podle svědků svým svěřencům v šatně po zápase vyčítal, že bez jeho finanční podpory by ani tuto soutěž nehráli. Je právě on v této situaci pro vás ten správný obhájce?
Ale tu finanční podporu si můžete vyložit, jak chcete. Vy jste si to vyložili tak, jak se vám to hodilo. Tento člověk přišel do Nedvězí jako do podprůměrného družstva, sehnal míče, udělal zimní soustředění, což je v těchto soutěžích sen. Podle mě je ta finanční podpora myšlená takhle. Ale pokud si to někdo vyložil, jak chtěl, tak je to účelové.


Udělal jste tedy v zápase chyby?
Určitě, určitě. Ale v žádném případě ne úmyslné, jak je to prezentováno.


Čili podle vás to tehdy byl pouze nepovedený zápas?
Určitě.

Pozoruhodný svět fotbalu: za dvě stovky blbcem

fotbal, korupce

Pro tržní svět ta utkání neznamenají vůbec nic. Jsou bezcenná. Fotbal na výkonnostní úrovni dělají většinou lidé jen z lásky k němu. Jenomže když něco milujete chorobně, ani si nemusíte všimnout, že svým chováním druhým ubližujete. Touha po nicotném vítězství je silnější. Tak čert vem těch pár stovek pro rozhodčího.

Před měsícem MF DNES upozornila na nestandardně vedené utkání II. třídy olomouckého okresu mezi Nedvězím a Horkou nad Moravou. Reakcí dalších klubů s podobnými zkušenostmi rychle přibývalo. "V olomouckém svazu není vše čisté," řekl na úvod trenér, který se ve fotbalovém prostředí olomouckého okresu pohybuje řadu let. Nechtěl uvést své jméno, redakce jej ale zná. "Nemohu riskovat, že můj mančaft potopí," omlouval se.

Potíž je v tom, že veškeré příběhy končí bez tečky – bez hmatatelných důkazů. Přesto alespoň část z nich stojí za zveřejnění. Už jen proto, že se podezřele opakují. "Když se v novinách podíváte, kteří rozhodčí pískají, poznáte, kde se platí. Táhne se to od první až do čtvrté třídy jako smrad," rozčiloval se náš zdroj.

Napište do MF DNES

Jaký je váš názor na úroveň středomoravských fotbalových soutěží? Setkali jste se v nich někdy s korupcí, podivnými zápasy či ovlivňováním aktérů utkání? Posílejte nám své ohlasy na adresu redolo@mfdnes.cz.

Za svoji anonymitu nabídl alespoň zajímavé tipy na víkend: "Zavolejte mi, vemte si kameru a já vám vytipuji zápasy, které budou ovlivněné. Je to hnus."

Samozřejmě že často ukřivděným výpovědím nemusíte věřit. Faktem ovšem je, že kluby pravidelně využívají možnosti veta v nasazování rozhodčích. Tým může třikrát během půl roku zdarma odmítnout přiděleného sudího. Za čtvrté "NE" už ale platí tři sta korun – tedy částku, za kterou by si pravděpodobně zařídili i menší přízeň sudího.

"Když se podíváte na vetaci rozhodčích, zjistíte, kdo jsou ty krysy. Ta jména se opakují," pokračuje kouč. "Právo veta často využíváme. Dáte tři kila a máte klid. Jde nám o hráče, kteří chtějí hrát jen fotbal a nerozčilovat se. Pokud máte fotbal rád, nic jiného než zaplatit za vetování vám nezbude. Když se vám nějaký darebák směje do ksichtu, je to hrozné."

Hrozné být loutkou v divadle, které nemá ani dostatek diváků. Jen herce, co milují svůj koníček. "Kluby vědí dopředu, který rozhodčí k nim přijede. Obálky před zápasem se nestrkají. Ví, kde rozhodčí bydlí. Za dvě stovky z vás udělají blbce," smutně končí další příběh. "Jen abyste byl v obraze."Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 12 7 4 1 23:8 25
2. Fotbal Třinec 12 7 2 3 17:10 23
3. Slezský FC Opava 12 6 4 2 31:18 22
4. FK Pardubice 12 7 0 5 16:9 21
5. 1. FK Příbram 12 6 2 4 19:12 20
6. FK Olympia Praha 12 5 5 2 17:14 20
7. 1.SC Znojmo 12 5 3 4 15:18 18
8. FC Hradec Králové 12 4 5 3 15:14 17
9. FC Sellier & Bellot Vlašim 12 5 2 5 19:19 17
10. FK Viktoria Žižkov 12 4 4 4 20:19 16
11. FC MAS Táborsko 12 3 5 4 17:19 14
12. Baník Sokolov 12 4 2 6 14:17 14
13. FC Vítkovice 12 2 4 6 10:26 10
14. FK Varnsdorf 12 1 6 5 12:19 9
15. FK Ústí nad Labem 12 2 2 8 12:26 8
16. Frýdek - Místek 12 1 4 7 7:16 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze