Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z „kopyta“ Kollera je klíčový muž

2 2003
Praha - Životní forma? Jan Koller se usměje: „Pořád na ni čekám.“ Přitom si takřka nejde představit, jak ještě lépe může útočník fotbalové reprezentace hrát. Schválně ho sledujte večer proti Rakousku: zřejmě to opět bude požitek. Kdo nyní mluví o Kollerovi, mluví s nadšením. „Po světě moc takových fotbalistů neběhá,“ klaní se internacionál Jan Fiala.

Je to nadnesené tvrzení? Ani ne. Podepře ho hned několik faktorů.

V neděli Koller slavil třicetiny a dopracoval se k vzácné vyrovnanosti. Těžko si vzpomenete z poslední doby na zápas, v němž vyhořel.

Svými zásahy držel útočník až do konce osmifinále Ligy mistrů německý Dortmund, za nějž hraje, v naději na účast mezi nejlepších osm. „Z Dortmundu je jasně nejlepší,“ prohlásil o něm Vicente Del Bosque, trenér Realu Madrid, do jehož sítě Koller skóroval v obou duelech.

I v reprezentaci má Koller výjimečnou střeleckou bilanci: 39 zápasů - 21 gólů. To je víc než gól na každé druhé utkání. Naposled se trefil v sobotu v Nizozemsku. Sám říká, že v Rotterdamu to pro něj byl nejvíc vyčerpávající výkon v kariéře. „Nepamatuju, že bych se kdy dřív sám přihlásil o vystřídání.“

Obětavou dřinu ale předvedl třeba i v Moldavsku. Na rozbahněném močálu na něm tenkrát kouč Brückner postavil taktiku. Kombinovat se nedalo, tak míče létaly vzduchem na něj. A on je sklepával za sebe na nabíhající spoluhráče. Tohle je vůbec pro českého dlouhána kromě instinktu střelce nejtypičtější: málokdy se splete, když z první dává balon dalšímu z mužstva. „Dělám to tak i v Dortmundu, ale s tím rozdílem, že tam si to ťukám pouze s Tomášem Rosickým. V nároďáku je takových hráčů víc,“ pochvaluje si Koller.

A když míč nedá ihned, zvolí jinou variantu. Míč si pokryje, zpracuje na prsou, pustí dolů, a tělem ho uchrání před protivníkem. Vypadá u toho trochu neohrabaně, ale je to klam: už už se zdá, že mu balon uteče, ale on po něm zdánlivě líně „sáhne“ nohou a uklidí ho do bezpečí. Pak se podívá a rozehraje.

Koller dokonale využívá své mohutné postavy. Jeho práce s tělem nepostrádá estetické prvky. Na tréninku na sebe nechává občas kopat od půlky centry a ze vzduchu je stahuje. Tak svou přednost piluje. „Jeho hra pro tým je ještě cennější než čich na góly,“ míní Fiala. „Je málo hráčů, kteří takto vzorně skloubí obojí. Navíc Honza není sobec, což kanonýři bývají.“

Právě v univerzálnosti se Koller liší od ostatních. Ve Francii šel strach ze střelce Henryho, v Nizozemsku zase z Van Nistelrooje. Ti víceméně potvrdili kvality, ale ohrožovat bránu a ještě být jedním z klíčových mužů pro kombinaci? Koller v tom oba slavné předčil.

Řekli byste to do něj ještě tak před sedmi lety, kdy s velkým fotbalem začínal ve Spartě? „Ohromně se za tu dobu vypracoval,“ obdivuje Fiala. „Ještě když jsem někdy v pětadevadesátém trénoval Duklu a on hrál proti nám ve třetí lize za béčko Sparty, říkal jsem si: Co je tohle za kopyto?“

Koller - nejlépe hodnocený Čech
(Útočníkovy zápasy od začátku kvalifikace a hodnocení MFDNES školní stupnicí)

Moldavsko - Česko (0:2). Známka: 1
Mistr černé práce. Vysoké míče směřovaly na něj a on je všechny sklepával svým spoluhráčům.

Česko - Bělorusko (2:0). Známka: 2
Nedvěda před gólem uvolnila patička od Kollera, jenž byl nepřehlédnutelný pro kombinaci.

Francie - Česko (0:2). Známka: 1.5
Magnet na balony, naslepo kombinoval s Rosickým. Jeden útok založil patičkou mezi nohy Petitovi.

Nizozemsko - Česko (1:1). Známka: 1
Osamocený stožár v útoku se bil proti přesile, a také odpovědně bránil. Když mu do útoku poslali Baroše, hned z toho byl gól.


Průměr známek za čtyři utkání v reprezentaci: 1.37


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze