Z druhé ligy sestupují rezervy Brna a Sparty

4 2006
V 30. kole druhé fotbalové ligy podlehlo doma postupující Kladno Hradci Králové, zatímco České Budějovice, která je doprovodí do první ligy, rozdrtily doma HFK Olomouc. Spolu s rezervou Brna sestupuje i druhý tým Sparty, kterému nepomohla ani výhra 5:1 nad Drnovicemi.

Z druhé ligy sestoupili spolu s rezervou Brna i fotbalisté béčka pražské Sparty. V dnešním posledním kole sice porazili Drnovice 5:1, ale v tabulce sestavené ze vzájemných zápasů čtyř týmů se stejným počtem 34 bodů na tom nakonec byli přesto nejhůř. Postup do první ligy si již dříve zajistily Kladno a České Budějovice.

Novými kluby v druhé nejvyší soutěži jsou Jihlava, Blšany a Jakubčovice, čeká se ještě na vítěze ČFL. Pardubice prodaly soutěž do Sokolova, Kunovice do Opavy a další změny mohou ještě nastat. Hovoří se především o tom, že v druhé lize nechtějí pokračovat Xaverov a Drnovice.

Sparta B - Drnovice 5:1 (0:0)
Od úvodního hvizdu se na Letné hrálo podle očekávaného scénáře. Hosté poctivě bránili a čekali na rychlé brejky, sparťané se tlačili do útoku. A po pěti minutách se málem radovali z úspěchu. Za obranu Drnovic si naběhl Herzán, ale gólmana Kollára nepřehodil.

Další velkou šanci pak zahodil Kolář, který hlavičkoval z deseti metrů nedůrazně, tentýž hráč trefil na konci první půle břevno. Na druhé straně promarnil stoprocentní příležitost Adamec, když si před prázdnou brankou nešikovně ukopl míč.

Skóre se poprvé pohnulo v 54. minutě. Vondrův roh prolétl až na zadní tyč a nekrytý Žižka dal svému týmu druholigovou naději. Po další čtvrthodině pojistil vítězství domácího celku střídající Fikejz a odstartoval gólovou smršť - v rozmezí 11 minut pak trefili ještě Jungr, Herzán a Kolář.

Ani tříbodový zisk však Spartě B nakonec záchranu nepřinesl, výsledky ostatních zápasů ji poslaly do ČFL. V druhé lize se ale v příští sezoně s největší pravděpodobností neobjeví ani Moravané, které opouští šéf klubu a mecenáš Gottwald.
Branky: 54. Žižka, 69. Fikejz, 71. Jungr, 78. Herzán, 80. Kolář - 82. Lička. Rozhodčí: Ardeleánu. ŽK: Vondra (Sparta B). Diváci: 376.
Sestavy:
Sparta B: Grigar - Loučka, Hanek (80. Bíro), Žižka, Vondra - Kolář, Sedláček (43. Fikejz), M. Zelenka - Volešák, Herzán (87. Nádeníček), Jungr.
Drnovice: Kollár - Vojtíšek, Schwarz, Gába, Hodinář - Fober, Grim, Pánek, Třasoň - Martin Lička, Adamec.

Kladno - Hradec Králové 1:2 (0:1)
O osudu pohledného utkání rozhodlo sporné vyloučení kladenského gólmana Kostolanského v 16. minutě. Ten na hranici trestného území vyboxoval míč a rozhodčí Možíš mu za hraní rukou mimo šestnáctku udělil červenou kartu. Do branky se tak musel postavit šestnáctiletý Dudáček a svoji premiéru měl pořádně krutou. Z následného trestného kopu totiž Blažejova střela skončila
v šibenici.

Domácí se i v deseti dostali k náporu, ale jedinou vyloženou šanci Galbavý zbrkle zahodil. Podobný scénář měla také druhá polovina zápasu. Po hodině hry se ale po nedorozumění v kladenské obraně dostal k míči Gavula a levačkou trefil horní roh kladenské branky.

V závěru Veleba svým 11. gólem v sezoně snížil, ale i přes velkou snahu se již domácím nepodařilo vyrovnat. Ani porážka jim však nezabránila v postupových oslavách.
Branky: 75. Veleba - 19. Blažej, 63. Gavula. Rozhodčí: Možíš. ŽK: Marek,
Cigánek, Kaciaň - Rolko, Gavula, Ferčák. ČK: 16. Kostolanský (Kladno).
Diváci: 1020.
Sestavy:
Kladno: Kostolanský - Strnad, Killar, Neuwirth, Gross (79. Herda) - T. Marek, Hlava (19. Dudáček), Šelicha, Cigánek - Galbavý (61. Veleba), Kaciaň.
Hradec Králové: Ottmar - Kaplan, Karal, Rolko, Jůn - Jiroušek (90.+2 Semerád), Gavula, Ferčák (79. Kowalczyk), Rezek, Blažej (46. Poděbradský) - Karnay.

Pardubice - Vítkovice 0:2 (0:0)
Loučení s druhou ligou se pardubickým fotbalistům nepovedlo. V utkání průměrné úrovně si vytvořili minimum šancí a prohráli s Vítkovicemi 0:2. Východočeský tým se po převodu licence přesune po sezoně do Sokolova.

V nudné první půli měli hosté mírnou převahu, ale blíže gólu byli domácí: v 33. minutě však Dittrichovu střelu Kello bravurně vyrazil. Po přestávce byli iniciativnější o záchranu bojující Ostravané a svoji snahu také vyjádřili brankami.

V 55. minutě se po Knappově přesném centru trefil Kušnýr a tato branka hru oboustranně oživila. Dopředu se začali prosazovat i domácí, ale v 61. minutě měli smůlu, neboť stoper Šimáček trefil jen tyč. O čtyři minuty později mohl vítkovický náskok zvýšit Švec, ale jeho bombu z 25 metrů Kubásek kryl.

Vítkovičtí si své vedení přece jen pojistili: v 70. minutě využil Knapp nedorozumění brankáře Kubáska s Machem, pohodlně skóroval a dal výsledku konečnou podobu. Ostravský celek se tak mohl radovat ze záchrany v druhé lize.
Branky: 55. Kušnýr, 70. Knapp. Rozhodčí: Mikel. ŽK: Knapp (Vítkovice). Diváci: 350.
Sestavy:
Pardubice:
Kubásek - Macháček, Šimáček, Vrba, Mach - Dittrich (77. Kocourek), Bakeš (80. Němeček), Batamag (46. Kožíšek), J. Adam - Mlika, Salák.
Vítkovice: Kello - Hejdušek, Derych, Opršál, Vojáček - Kušnýr, Švec, Kaloč, Třasák - Kunc (46. Fujerík), Knapp (90. Brezničan).

Olomouc B - Brno B 0:1 (0:1)
Domácí mužstvo nastoupilo s vědomím, že už nemůže sestoupit, a to se také odrazilo na jeho výkonu. Od počátku byli hosté aktivnější a vypracovali si několik brankových příležitostí. Nejprve Třeštík obloučkem přehodil brankáře Černého, ale trefil jen břevno. Potom se dostal do stoprocentní příležitosti dvakrát Smutný, ale Černý reflexivně zachránil.

Po přečíslení obrany hostí mohl na druhé straně skórovat Jan Schulmeister, ale místo střely zvolil přihrávku na svého bratra Vojtěcha, který mířil vedle. Tři minuty před přestávkou proletěl po standardní situaci míč domácí obranou, odrazil se od tyče a Král jej vrátil do odkryté branky.

Po přestávce mohli hosté zvýšit, když gólman Černý odkopl míč tak nešťastně, že se málem trefil do vlastní sítě. V 68. minutě fauloval Schneider domácího Pulkerta v pokutovém území, ale Janotkovu střelu z penalty brněnský brankář Hrubý vyrazil. Do konce utkání už sestupující Brno své vedení udrželo a rozloučilo se druhou ligou vítězstvím.
Branka: 42. Král. Rozhodčí: Santarius. ŽK: Schneider, Vrána, Smutný (všichni Brno). Diváci: 104.
Sestavy:
Olomouc B:
Černý - Kopecký (65. Stoklásek), Komárek, Matušík, Vepřek - J. Schulmeister, Janotka, J. Fiala, Řehák (85. M. Fiala), Pulkert - V. Schulmeister.
Brno B: Hrubý - Houšť, Král, Mazuch, Hlavatý - Smutný (90. Pleš), Schneider, Kalouda, Leňko (75. Šurovec) - Vrána, S. Třeštík (85. Hebron).

České Budějovice - HFK Olomouc 4:1 (1:1)
Fotbalisté Českých Budějovic se rozloučili s druhou ligou dnešní domácí výhrou 4:1 nad HFK Olomouc. V příští sezoně budou Jihočeši opět hrát mezi šestnáctičlennou elitou. V Budějovicích se dnes slavilo 100 let od založení Dynama a zároveň návrat
do nejvyšší soutěže, který si Jihočeši zajistili už před týdnem v Ústí nad Labem. Zápasu předcházelo vyhlášení klubové jedenáctky století a pak už se hrál oboustranně bezstarostný fotbal.

V 6. minutě otevřel skóre Táborský, už o čtyři minuty později bylo ale vyrovnáno. Po rychlém brejku našel Kropáček Korčiána, jenž usměrnil míč do sítě. V poklidné první půli zaujal až její závěr, kdy bylo před brankou hostů hodně živo: Vozábalovu střelu zlikvidoval Aleksijevič, Dvořák svůj parádní pokus opřel o spojnici tyče a břevna a v 42. minutě zakončil Táborský sólo do tyče.

V 49. minutě putoval míč po ose Vozábal-Táborský a pro Faldynu už nebyl problém dostat Jihočechy znovu do vedení. Pak už se hrálo prakticky jen na jednu branku. V 58. minutě chytil Aleksijevič Mrkvičkovu hlavičku, posléze to však byl právě tento domácí střídající hráč, který dvěma góly v rozpětí tří minut stanovil skóre na konečných 4:1.
Branky: 71. a 74. Mrkvička, 6. Táborský, 49. Faldyna - 10. Korčián. Rozhodčí: Moláček. ŽK: Šíma (HFK). Diváci: 4750.
Sestavy:
České Budějovice:
Křížek - Skála (67. Leština), Mácha, Homoláč, Bureš - Kladrubský, Vozábal, Dvořák, Plocek - Táborský (54. Schön), Faldyna (51. Mrkvička).
HFK Olomouc: Aleksijevič - Dadák, Lošťák, Jurga, Matěj - Janeček (69. Červenec), Šíma, Spáčil, Kazár - Kropáček, Korčian (79. Čižmar).

Hlučín - Žižkov 2:1 (1:0)
Jen vítězství nad Žižkovem zaručovalo Hlučínu účast v druhé lize i v příštím ročníku. Domácí proto od úvodního hvizdu neponechali nic náhodě a první šanci si vypracovali už v 7. minutě. Po centru Dombiho ale Hanus branku Pražanů netrefil.

Víra ve vítězství hnala domácí vpřed a v 15. minutě svou herní převahu korunovali gólem Dombiho. Žižkovští hlavně v prvním poločase působili odevzdaným dojmem, první šanci si vypracovali až v 27. minutě. Kropík však Grznárův centr nedostal za záda domácího brankáře.

Do druhého poločase vstoupili fotbalisté Viktorie jako vyměnění a v 62. minutě po Štýbarově chybě vyrovnal skóre Bukač. Domácí znervózněli, znovu do hry je dostalo až Kalodovo vyloučení v 72. minutě. Setrvání v druhé lize si zajistili až v samém závěru, když po rohu Veselého brankář Bartalský neudržel míč a Dombi svým druhým gólem zápas rozhodl.
Branky: 15. a 85. Dombi - 62. Bukač. Rozhodčí: Makovička. ŽK: Kučera (Žižkov). ČK: 72. Kalod (Žižkov). Diváci: 1270.
Sestavy:
Hlučín:
Bolek - Veselý, Ondráček, Štýbar, Hornyak - Novosad (80. Chlebek), Melecký, Hanus, Žižka (64. Skotnica) - Dombi, Langer (73. Galajda).
Žižkov: Bartalský - Kaspřák (65. Volek), Vizingr, Procházka, Daněk - Novotný, Prášil, Kropík (46. Kučera), Grznár (78. Eismann) - Bukač, Kalod.

Kunovice - Ústí nad Labem 1:3 (1:2)
Druhá liga pro Kunovice skončila dnešní domácí porážkou 1:3 s Ústím nad Labem. Klub prodal soutěž do Opavy a sám bude hrát jen v přeboru.

Severočeši rozhodli zápas už do přestávky, během čtyř minut dvakrát skórovali. Domácí Gerych sice ještě snížil, ale v druhém poločase pojistil ústecké vítězství hlavičkou po rohovém kopu Dragoun.
Branky: 45. Gerych - 29. Stožický, 33. Mareš, 79. Dragoun. Rozhodčí: Moudrý. ŽK: Mareš, Dragoun (oba Ústí n. L.). Diváci: 231.