Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z českého fotbalu mizí peníze. Krach v kvalifikaci vzal desítky milionů

Češi nezvládli kvalifikaci o MS. Absence v JAR bude stát fotbalový svaz miliony. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2009
Zatím to vypadá na velký sportovní průšvih. O dva roky později, pokud fotbalová reprezentace znovu nepostoupí na velký šampionát, může přijít finanční pohroma.

Svazová pokladna se nebezpečně rychle vyprazdňuje.

O injekci 150 až 200 milionů korun, kterou by znamenal postup na mistrovství světa 2010, si může český fotbal nechat jenom zdát. Sponzoři jsou nervózní, třem z pěti nejvýznamnějších navíc během příštího roku vyprší smlouvy.

"Musíme být soběstační"

"Nejen proto se svaz musí naučit, aby přestal žít z postupových peněz. Musíme být soběstační," tvrdí fotbalový šéf Ivan Hašek.

Jenže právě to je potíž. Český fotbal v posledních letech značně profitoval z toho, že národní tým postoupil třikrát po sobě na velký šampionát, za což dostal od fotbalových federací UEFA a FIFA odměny přes 700 milionů korun.

Zhruba 300 milionů z toho spolkly prémie pro hráče a realizační tým, zhruba 150 milionů se platilo za reprezentační náklady na turnajích a se zbytkem nakládal svaz.

"Ale strašně špatně. Žilo se nad poměry, utrácelo se a rezervy se požíraly. Haškově vládě toho příliš nezůstalo," tvrdí Jiří Kubíček, někdejší místopředseda svazu a kritik bývalých poměrů.

Rezervy ze ztenčují

Podle všeho zbývá ve svazových rezervách méně než 70 milionů a neexistuje příliš možností, jak si polepšit. Buď získat ještě víc bohatých partnerů, což je nepravděpodobné, nebo postoupit na velký turnaj... Vypadá to jako začarovaný kruh, že?

Roční rozpočet ČMFS se pohybuje kolem 220 milionů korun, předseda Hašek sice oznámil, že rozpočet je až do sezony 2010/11 zabezpečený, ale ekonomové předpokládají, že hned příští rok se bude muset nejméně 20 milionů ušetřit. I kvůli nepostupu na světový šampionát.

Kolik Češi vydělali

- na velkých fotbalových turnajích posledních let


Mistrovství Evropy 2004
375 milionů korun – Češi došli až na třetí místo.


Mistrovství světa 2006
143 milionů korun i přes to, že se končilo už v základní skupině


Mistrovství Evropy 2008
Zase konec ve skupině, zase velké peníze – 213 milionů korun.


Mistrovství světa 2010
Stručná bilance zní: nic.

Nikde není zaručeno, že svaz si udrží nynější důležité reklamní partnery. Netýká se to firem Gambrinus a Hyundai, s nimiž běží dlouhodobé kontrakty do roku 2014, respektive 2012. Ale smlouvy s T-Mobilem (generální partner reprezentace), Pumou a Českou spořitelnou vyprší v roce 2010.

"Jsme připraveni jednat a máme zájem ji v dohledné době prodloužit. Za jistých podmínek," řekl například Jan Kryšpín, marketingový manažer z Pumy.

Svaz chce víc, ale krize mu bere

Existují však náznaky, že svazu nezůstanou věrní všichni. A pokud ano, za jiných podmínek. Odhaduje se, že sponzoři chtějí pod vlivem krize i krachu ve světové kvalifikaci ušetřit zhruba 20 procent čili přes 40 milionů.

Zato svaz by chtěl finanční plnění navýšit. Hned po červnových volbách tvrdila Haškova vláda, že hodlá přísun peněz zdvojnásobit na 450 milionů za rok.

"Při správné strategii se to může podařit," říká současný místopředseda svazu Miroslav Kříž. "Především reprezentace zůstává výjimečným marketingovým nástrojem."

Jenže cena sportovního produktu bez mistrovství světa rapidně klesá, protože sponzoři budou na (ne)prodeji replik, suvenýrů či reklamě tratit miliony.

Kdyby se do Jižní Afriky postoupilo, byl by to sportovní i finanční ráj, místo toho se na český fotbal valí těžké potíže.

Šetřit musí všichni. My také, říká svazový "ministr financí" Kříž

Miroslav KřížFotbal je tak velký fenomén, že se o sebe postará i v době krize. I bez stamilionových odměn za postupy na mistrovství světa či Evropy. Alespoň je o tom přesvědčen Miroslav Kříž, místopředseda svazu, který má na starosti finance.


Jak tedy po finanční stránce zasáhne český fotbal krach v kvalifikaci o mistrovství světa?
Odměna 150 až 200 milionů za postup byla jistě velice příjemným bonusem, alemy už jsme po červnových volbách jasně vyhlásili, že fotbal musí být na postupech či nepostupech nezávislý. Svaz potřebuje mít stabilní rozpočet, ne čekat na nejisté injekce.


Podle všeho se pro rok 2009 čekají velké škrty v rozpočtu. Ze současných 220 milionů dokonce na 170 milionů. Souhlasí to?
Možná ano, možná ne. Ale určité šetření by nastalo bez ohledu na postup či nepostup.


Z mnoha reakcí uvnitř hnutí lze vycítit, že fotbal čekají drsné časy. Můžete být konkrétnější?
Jen se budu opakovat: šetřit se musí všude, to je realita. Ale jsem si jistý, že svazu se podaří zajistit rozpočet, teď jde o to, jak to bude fungovat mezi ligovými kluby. Sponzoři omezují výdaje, obracejí každou korunu a nejsilnější dopady krize můžou trvat ještě nejméně rok.


I sponzoři svazu jistě obracejí každou korunu. Musí je znepokojovat, že národní tým pokazil kvalifikaci.
Reprezentace má pořád obrovský zvuk a zůstává výjimečným marketingovým nástrojem. Je ovšem pravda, že s vidinou mistrovství světa v Jižní Africe by byl ještě zajímavější.


Odmítáte tedy katastrofické vize pro případ, že národní tým nepostoupí ani na Euro 2012?
Odmítám. Svaz se musí naučit být soběstačný, ne čerpat z rezerv nebo čekat na postupy. V Evropě jsou země, které si můžou o mistrovství světa nechat ix let jenom zdát a taky přežijí. Musí! Takže ani fotbal u nás nehraje o žití a nežití, protože je to úžasně silný sport. Množstvím svých členů, množstvím odehraných zápasů. Fotbalový svaz je desetinásobně větší a sledovanější než další velké sporty. A to se týká ekonomické i politické podpory. Jsem si navíc jistý, že nálada ve společnosti se mění a lidé chtějí chodit na fotbal. Kluby by se neměly bát investovat do stadionů, aby fanoušků přilákaly ještě víc.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze