Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z čela českého fotbalu odchází „pan Nikdo“

Svazový předseda Pavel Mokrý (vlevo) a druhý místopředseda Jiří Kubíček | foto:  Dan Materna, MAFRA

31 2009
Přicházel plný plánů a nadějí. Odchází jako smutná postava, které se toho podařilo realizovat málo, prakticky nic. I proto se na vládu Pavla Mokrého nad českým fotbalem, která v červnu takřka určitě skončí, bude nejspíš vzpomínat jako na ztracené roky.

"Na červnové valné hromadě funkci předsedy obhajovat nebudu," oznámil Mokrý s předstihem a těžko najdete někoho, kdo by toho upřímně litoval.

"Pan Mokrý byl asi slušný, ale moc toho nedokázal," míní internacionál František Veselý. "Kdyby byl už při minulé volbě zvolen Ivan Hašek, který byl zákulisními tahy vyšachován, byl dnes fotbal dál."

Pokud Hašek, který trénuje v Emirátech, kývne, fotbalové hnutí ho s největší pravděpodobností posadí na trůn českého fotbalu. Totéž však víceméně titíž lidé odmítli učinit v říjnu 2005, kdy Hašek také kandidoval. Místo něj si vybrali Mokrého, což bylo nešťastné a chybné rozhodnutí.

Stačí si přečíst rozhovory, které čerstvě zvolený předseda dával před třemi a půl lety, a člověk má jasno, že z cílů zbyly směšné trosky. Mokrého hlavní úmysly se dají shrnout do dvou bodů: 1. Sjednotit fotbalové hnutí. 2. Vrátit fotbalu kredit v očích veřejnosti.

Ani jedno se vůbec nepovedlo.

Vedení českého fotbalu je rozhádané jako nikdy předtím a fanoušci si víc váží i prošlých lístků na tramvaj. Pravdou je, že výchozí pozice Mokrého nebyla dobrá. Od počátku byl nedůvěryhodnou postavou a svůj obraz za celou dobu nevylepšil.

I proto, že neměl vůdčí sklony: v roce 2005 byl zvolen jako jakýsi kompromis mezi Haškem a dalším kandidátem Vlastimilem Košťálem, dvou výrazných a znesvářených osobností.

"Myslím, že se mu nedá upřít, že toho hodně udělal pro fotbal na nižších úrovních," snaží se o objektivní zhodnocení fotbalový novinář Štěpán Filípek z magazínu Hattrick. "Jenže nebyl ani trochu charizmatický, ani dostatečně silný. Paradoxně tak byl naprostým protipólem toho, co český fotbal potřeboval." 

Další ránu dalo Mokrému to, že nebyl schopen očistit sám sebe od nařčení, že za minulého režimu spolupracoval s StB. Pro toto podezření sice neexistují důkazy, faktem však je, že Mokrý nikdy neukázal negativní lustrační osvědčení.

Ani nemohl, jak tvrdí svazový místopředseda Jiří Kubíček, kdysi Mokrého spojenec, nyní úhlavní nepřítel. "Já totiž to lustrační osvědčení viděl," říká Kubíček výmluvně.

Na Mokrého by se také dala parafrázovat známá poučka o manželství: ve fotbale byl sice hlavou, ale drtivou většinou fanoušků nenáviděný Košťál byl krkem, který tou hlavou hýbal. "Navenek to tak určitě působilo," souhlasí Veselý.

Košťál už před časem z českého fotbalu odešel, Mokrý zůstává do června. Včera pro novinky.cz nevyloučil, že možná bude kandidovat na jinou než předsednickou funkci.

pohled mf dnes

Mokrý Bohouš


Chtěl bojovat s Bratrstvem kočičí pracky, jak při svém nástupu do funkce nazval fotbalové hnutí, v jehož čele bude ještě do června stát. Nepovedlo se mu to. Ani se mu to povést nemohlo.


Problémem Pavla Mokrého totiž bylo a je, že nikdy nebyl chlapcem z Rychlých šípů. Tedy odvážným hochem, který by křičel, kdykoliv se něco nečestného a nesportovního dělo s českým fotbalem.


Víc než odpůrcem byl součástí protřelého bratrstva, to se to pak těžko bojuje. Ne, určitě nebyl Dlouhé Bidlo ani Štětináč. Spíš jejich nebohý parťák Bohouš, zčásti oběť a zčásti vykonavatel zkažených nápadů. Manipulovatelný, nastrčený, zneužitý.


Ne zlý, nýbrž bezmocný.


Ne odsouzeníhodný, nýbrž politováníhodný.


Teď ohlásil konec ve zvláštním zvonu samoty, se snahou o zachování zbytku důstojnosti dřív, než by skončit stejně musel. Pod zelenou bohoušovskou kapucí dál schovává vlastní myšlenky, které nikdy kloudně nevyjevil, ač snad – himbajs a šuviks! – nějaké mít musel.


Z komiksu českého fotbalu vypadla nedůležitá postava – byť seděla na trůnu, na jeho děj měla vliv jen okrajový.

Filip Saiver, fotbalový redaktor MF DNES 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze