Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bláznivý slib olympionika: Když Island vyhraje Euro, celý ho obeplavu

ŠAMPION. Francouzský plavec Yannick Agnel se raduje ze zisku zlaté medaile ze závodu na 200 metrů volným způsobem. | foto: Reuters

30 2016
Zřejmě to pronesl jen tak z legrace. Ale sliby se přece mají plnit, ne? A zvlášť, když je oznámíte veřejně. Yannick Agnel, francouzský plavec a vítěz olympiády v Londýně, slíbil hodně bláznivou věc. Na Twitter napsal: „Pokud Island vyhraje fotbalové Euro, celý ho obeplavu.“

Jeho zemi teď ve čtvrtfinále domácího evropského šampionátu čeká právě Island a Agnel zřejmě nevěří, že by severská země dokázala zopakovat úžasný výkon ze zápasu s Anglií a vyřadit dalšího favorita. A pak ještě dva, aby došla až ke zlatu.

Ani sázkové kanceláře nepředpokládají, že by se Islandu něco takového mohlo povést. Z osmi týmů, které na Euru zbyly, je na něj zdaleka nejvyšší kurz. Ale fotbalová historie už pár šoků pamatuje, takže ani triumf ostrova se 330 tisíci obyvateli se vyloučit nedá.

27.června 2016 v 22:47, příspěvek archivován: 30.června 2016 v 15:33

Si les islandais gagnent l'Euro, je fais le tour de l'Islande à la nage. #ANGISL

Kdyby na něj skutečně došlo, Agnel, šampion londýnského závodu na 200 metrů volným stylem, by asi zalitoval. Obeplavat celý Island totiž není žádná legrace - ostrov totiž po obvodu měří přes dva tisíce kilometrů. Pro představu: podobná vzdálenost, jakou byste urazili autem po cestě z Prahy do Atén.

Svou plaveckou „Tour“ by musel rozdělit na mnoho etap, navíc by ho mohla potrápit i nízká teplota vody - nyní se pohybuje mezi deseti a patnácti stupni Celsia, ale po většinu roku klesá na hodnotu těsně nad nulou. Před tím ho ostatně varoval i Heimir Hallgrímsson, jeden z dvojice islandských trenérů, když se ho na kuriózní sázku zeptali novináři.

Islandští fanoušci slaví postup do čtvrtfinále mistrovství Evropy přes Anglii.

„Něco takového bych mu nedoporučoval, i když se to asi dá zvládnout. Ale musel by mít štěstí na počasí,“ usmíval se Hallgrímsson.

A zároveň smůlu na nečekaný průběh šampionátu. Aby Islanďané Euro vyhráli, potřebovali by porazit Francii, pak lepšího z dvojice Německo/Itálie a ve finále jednoho ze čtveřice: Polsko, Portugalsko, Belgie, Wales.

Kdyby se tenhle na první pohled šílený scénář stal skutečností, francouzský šampion by musel začít přemýšlet, jak uskuteční svůj ještě šílenější nápad.

Autor:


Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze