Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Xavier: Nemůžete si ruce useknout

29 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Francouzský autobus s čerstvými finalisty EURO 2000 už dávno opustil areál stadionu, ale portugalští hráči, trenéři a funkcionáři se teprve pomalu trousili z potemnělých kabin. Není kam spěchat. Pro mužstvo, které předvádělo možná nejpohlednější fotbal šampionátu, už turnaj skončil. Celé Portugalsko truchlí, trenér Humberto Coelho dokonce bez prostředně po skončení utkání oznámil odchod z funkce. A nešťastník Xavier Abel, obránce s nepřehlédnutelně obarvenou kšticí a širokým úsměvem, jen dokolečka opakoval: "To neměla být penalta."

Sedmadvacetiletý obránce Evertonu měl ještě v očích slzy, když dorazil do mixzóny. "Rozhodčí musel být hodně odvážný, když odpískal pokutový kop po takové situaci. To rozhodně nebyla penalta," říkal tichým hlasem. Xavier nepopíral, že by ho míč zasáhl do ruky, jedním dechem ale dodal: "Fotbal se nedá hrát bez rukou. Co uděláte, když chceme míč vyrazit? Pohybuje se tak rychle, že potřebujete mít oporu." Spoluhráč z obrany Dimas jenom vztekle prohodil: "Nemůžete si ruce přece uříznout!"

Trenér Humberto Coelho se snažil zklamání svých svěřenců tišit už na hrací ploše. Na tiskové konferenci potom poznamenal, že to byl zničující konec nádherného zápasu. "Prohráli jsme kvůli velmi nešťastnému rozhodnutí. Tohle je konec tvrdé dvouleté práce," dodal rozhořčeně.

Do ztichlého sálu potom pronesl šokující oznámení: "Od třetího července již nebudu trenérem portugalské reprezentace. Rozhodl jsem se odejít. Začne kvalifikace pro mistrovství světa, nová éra a noví lidé. Celému týmu bych chtěl ještě jednou poděkovat, a svému nástupci přeji všechno nejlepší."

Hráči to podle všeho ještě ani netušili, nebo alespoň nevnímali, protože veškerá jejich slova se točila kolem rozporuplné penalty a rozčarování z vyřazení před branami finále EURO 2000. "Jsem nesmírně zklamaný. Kdo by nebyl, když máte takovou šanci na finále a nakonec o ni přijdete. Ještě nikdy jsem nezažil situaci, kdy jeden rozhodčí ukazuje, že se má kopat roh, a druhý, že penalta. Šílené!" prohlásil středopolař Luís Figo, než za doprovodu pištění neúnavných fanynek zmizel v autobuse.

Střelec vedoucího gólu Nuno Gomes jen stěží hledal správná slova. "Jsme všichni rozzuření. Na hřišti se nedaly emoce vůbec kontrolovat," přiznal. Na vysvětlenou ke svému incidentu s dresem hozeným po rozhodčím potom dodal: "Cítil jsem velkou křivdu, nebylo to fér. Takhle jsme neměli prohrát. Sundal jsem si dres a chtěl ho podat rozhodčímu jako dárek na památku, aby si dobře pamatoval moji vlast. On se bránil, a tak jsem po něm triko hodil, jenže ho nechytil. Nebylo v tom nic zlého."

Rakouský rozhodčí Benkö (vlevo) čelí protestům Xaviera (uprostřed) a brankáře Vítora Baíi

Autor:


Témata: Everton, Ostatní
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze