Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Wolf o postupu Karviné mezi elitu: Když nebudou peníze, vrátíme se

Užijí si fotbalisté Karviné vítězné euforie i v první lize? | foto: ČTK

25 2016
Karvinský fotbal má zatím za sebou jen roční epizody mezi českou elitou. V sezonách 1996-1997 a 1998-1999 si první ligu vyzkoušel FC Karviná. Teď ji okusí MFK Karviná, který vznikl v roce 2003 sloučením SK Fryštát a TJ Jäkl Karviná.

Od založení je v MFK Karviná Jan Wolf. Byl i jeho předsedou, ale od letošní zimy, kdy přijal post předsedy představenstva Baníku Ostrava, je v karvinském klubu předsedou dozorčí rady.

Co pro něj postup znamená? „Je to třináct let života, třináct let práce v klubu, kdy jsme začínali v I. A třídě. Je to pro všechny takové zadostiučinění,“ řekl Jan Wolf, náměstek primátora Karviné. „Karviná si ligu zaslouží. Ti, co mají rádi sport, a fotbal zvlášť, tak tady nejméně rok uvidí špičkové ligové kluby.“

Kdy jste v Karviné začali o postupu uvažovat?
Dělali jsme postupné kroky. Když jsme hráli I. A třídu, tak jsme chtěli do krajského přeboru. Tam to pro nás byl jiný svět. Pak jsme chtěli do divize a tak dále. A teď jsme zase v jiném světě.

Kdy vás napadlo, že by bylo pěkné mít v Karviné tu nejvyšší soutěž?
Někdy v letech 2008 a 2009 vznikl projekt přestavby stadionu Jäklu. Tam někde přišla ta myšlenka, že kdybychom měli fotbalový stadion, tak bychom to jednou mohli zkusit. Ale nebylo tak, že jsme si řekli: Tak, a teď postoupíme do ligy.

Převažuje ve vás radost z postupu Karviné, nebo zklamání z pádu Baníku, když jste v obou klubech?
Samozřejmě mám z postupu radost, ale pokud jde o Baník, tak ten musí být špičkový republikový klub, zatímco Karviná je ten regionální. Karviná je navíc město, kde jsem se narodil a žiju. Teď nám však začínají starosti v obou klubech. Byl bych rád, abychom si postup zažili i za rok s Baníkem.

Zůstanete v obou funkcích?
Moje funkce opravdu nejsou výkonné, ani v Baníku, ani v Karviné. Jde spíše o poradenství. Fotbal je mým koníčkem. Kdo mě nezná a neví, jak to funguje, tak se tomu může divit a žít v představě, kolik peněz z těch všech funkcí určitě mám. Ale dělal jsem to vždycky jako svého koníčka, a tak bych v tom chtěl pokračovat.

Radost z postupu mají i fanoušci MFK Karviná.
Karvinský trenér Jozef Weber nad hlavami hráčů a fanoušků.
Radost z postupu mají i fanoušci MFK Karviná.

Postup MFK Karviná mezi elitu bouřlivě slavili hráči i fanoušci.

Jste náměstkem primátora Karviné. Pomůže město klubu po postupu mezi elitu?
Jsem sice ve vedení města, ale je tam čtyřicet jedna zastupitelů. Nevím, jak oni ocení, že se tady zase trochu oživí sportovní život. Nejsem schopný říct, jak velká podpora města bude.

Kolik město dává do karvinského fotbalu nyní?
Čtyři a půl milionu korun.

To na první ligu stačit nebude.
Asi víte, kolik stojí první liga... (nejnižší rozpočty prvoligových klubů se pohybují kolem 70 milionů korun - pozn. red.). Jsem moc rád, že výkonní lidé v klubu dostali karvinský fotbal na nejvyšší úroveň, ale teď přijdou starosti. Na naplnění rozpočtu musejí pracovat.

Navíc krachuje OKD. Jak moc vás ztráta největšího sponzora poznamená?
Poznamená nás to v tom, že musíme hledat jiné partnery.

O kolik peněz MFK Karviná po odchodu OKD přijde?
To vám neřeknu, protože máme smlouvu a v ní je klauzule, že to nesmíme říct.

Můžete to vyjádřit procentuálně?
Zkoušíte to zbytečně, ale ta celková částka byla skládaná z různých bonusů třeba i za umístění.

Ani ty teď nemusíte dostat.
Věřím, že si nějak poradíme a přežijeme.

Může být pro Karvinou sestup Baníku výhodou? Bude mít větší možnosti získat peníze pro první ligu?
Ne. Baník, ať někdo chce, nebo ne, je fenomén a sponzoři, kteří, věřím, že do něj přijdou, nebudou chtít jít do Karviné. Karvinští sponzoři jsou spíše místní, regionální. Bohužel sponzoring v republice není o nějakém marketingu, ale spíše o nadšení, o tom, jestli daný podnikatel má rád sport, nebo ne. Za svou třináctiletou praxi ve vedení karvinského klubu vím, že to není o tom, jestli někdo má na stadionu dva nebo čtyři reklamní panely.

Fotbalisté Karviné se radují z postupu do první ligy.

Jak chcete nahradit peníze, které nepřijdou z OKD?
Uvažuji, že tady tu tribunu (ukazuje v areálu Kovony na ochozy) rozpálíme, prodáme a jedeme dál. (smích)

Ale vážně, asi byste do první ligy nešli, pokud byste nevěděli, že seženete peníze.
Když jsem sem přišel v roce 2003, tak stadion Kovony (tréninkový areál MFK Karviná, kde dočasně hrál i druhou ligu - pozn. red.) byl v konkurzu a nebyla tu voda, telefony. Hned jsem skupině starších funkcionářů, kteří mě do toho navezli, říkal, že sem půjdu jen v případě, že nikomu nebudeme dlužit peníze. O to se snažím každý rok. Za těch třináct let se nestalo, že bychom někomu něco nezaplatili, a tak stejně chceme fungovat i nyní, a to jak v Karviné, tak v Baníku.

Takže?
Nebudeme hráčům slibovat něco, co nebudeme moci splnit, abych se pak musel vyhýbat fotbalistům. Když to nezvládneme a nepůjde to a ty peníze tady neseženeme, tak si sedneme a řekneme: Bohužel není zájem trhu, podnikatelů, fanoušků a nevím koho všeho, aby se fotbal v Karviné na nejvyšší úrovni hrál. Zabalíme to a půjdeme zpátky do druhé ligy. Bez peněz se vrcholový fotbal dělat nedá. Jsem regionální a karvinský patriot, takže si myslím, že vše nemůže být v Praze, ty nadnárodní společnosti. Kolik jde z regionu na daních do státní kasy a kolik se peněz vrací zpátky? Je mi moc líto, že Pražáci se tam mají trochu lépe než my.

Bavil jste se s majitelem Baníku Ostrava, panem Brabcem, jestli by v případě díry v karvinském rozpočtu, klubu pomohl?
Ne, ne. Když jsme do toho společně šli, tak jsme se na to téma bavili. Ale pan Brabec je majitelem Baníku. Karviná bude s Baníkem spolupracovat spíše na sportovním poli, nebudeme do toho míchat peníze ani nic jiného.

První ligu byste měli hrát na novém stadionu. Bude v červenci hotový po tom, co stavbaři jeho dokončení už několikrát protáhli?
To se musíte zeptat stavebních firem, které to tam mastí.

Ale zástupci města přece postup prací hlídají, ne?
Hlídat to můžete, ale pokud se zákon o veřejných zakázkách nezmění a bude v takovém stavu jako dnes, tak vždycky město, ten investor, bude ve výrazné nevýhodě vůči stavebním firmám.

Budějovický Richard Kalod (v černobílém) v souboji o míč s Janem Sedlákem z...
Karvinští fotbalisté se radují z postupu do první ligy.
Karvinský záložník Jan Šisler nastupuje kvůli zlomené čelisti se speciální...
Momentka z druholigového klání mezi Hradcem Králové a Karvinou.
Momentka ze šlágru druhé nejvyšší české soutěže mezi Hradcem Králové a Karvinou.
Momentka z utkání Karviná - Frýdek-Místek
Momentka z utkání Karviná - Frýdek-Místek
Karvinský záložník Jan Šisler (vpravo v utkání proti Táborsku) nastupuje kvůli...

Může se stát, že stadion nebude včas dokončený?
Ne, ne, ne. Věřím, že stavbaři ho už nějakým způsobem dokončí. Nynější termín je někdy kolem 30. června. V červenci snad budeme řešit už jen nějaké reklamační práce. Navíc stadion je i jedna z podmínek pro licenci na první ligu.

Změní se hodně složení mužstva?
Nechceme to hrotit, budu rád, když hráči, co tady jsou a budou tu chtít být, zůstanou. Pokud se s nimi dohodneme na rozumných podmínkách. Navíc ne všichni jsou naši, některým končí hostování. Druhou ligu jsme hráli s menším počtem fotbalistů, v lize jich budeme muset mít více.

Nebudete si s Baníkem při hledání posil konkurovat?
Každý trenér má na hráče jiný pohled. Navíc někdo bude třeba vhodnější pro Baník a nebude chtít jít do Karviné, a naopak. Je jen na trenérech a managementu, jaké hráče vyberou. V Ostravě to budou řešit Dušan Vrťo s Vlastimilem Petrželou, v Karviné Lubomír Vlk s Jozefem Weberem.

Trenéru Weberovi v Karviné končí smlouva. Už víte, zda ji prodloužíte?
Máme ústní dohodu, a ty, pokud jde o mě, plním. Jestli to, co máme s panem Weberem domluveno, dáme do písemné formy a podepíšeme, budu rád. Počítám s ním.

Co se vůbec dá od Karviné v první lize čekat?
Budu rád, když nebudeme hrát poslední housle. Nedělám si iluze, že bychom hráli o evropské poháry nebo něco podobného, ale budeme kousat. Mám takový sen, abychom se za rok v první lize potkali s Baníkem Ostrava. To bych byl aspoň v jednom utkání klidný.

Bude vůbec možné, abyste byl v jedné soutěži ve dvou klubech?
Znovu říkám, nemám placené pozice. Není to o tom, kde a kdy můžete být jakým předsedou. Hlavní je tým lidí, jak s nimi komunikujete.(Působení Jana Wolfa v obou funkcích řádům neodporuje - pozn. red.)

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 16 15 1 0 34:5 46
2. SK Slavia Praha 16 9 5 2 27:7 32
3. SK Sigma Olomouc 16 9 5 2 23:10 32
4. FC Slovan Liberec 16 9 3 4 24:16 30
5. AC Sparta Praha 16 8 4 4 21:12 28
6. FK Teplice 16 6 5 5 20:17 23
7. Bohemians Praha 1905 16 5 7 4 15:14 22
8. FK Jablonec 16 5 6 5 21:20 21
9. Fastav Zlín 16 5 5 6 18:23 20
10. Dukla Praha 16 5 4 7 18:29 19
11. FK Mladá Boleslav 16 5 2 9 19:29 17
12. Zbrojovka Brno 16 4 3 9 12:23 15
13. MFK Karviná 16 4 2 10 16:25 14
14. 1. FC Slovácko 16 2 6 8 13:23 12
15. FC Baník Ostrava 16 2 5 9 21:32 11
16. FC Vysočina Jihlava 16 3 1 12 15:32 10

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze