Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Změna je život: anglický reprezentant bude hrát za Pobřeží slonoviny

NEOBVYKLÁ ZMĚNA. Wilfried Zaha se v anglické reprezentaci objevil jen dvakrát, proto se rozhodl změnit občanství a hrát za Pobřeží slonoviny. | foto: AP

29 2016
Léta se o něm mluvilo jako o jednom z nejtalentovanějších anglických fotbalistů. Léta se zkoušel dostat do reprezentace. Dvakrát se mu to povedlo, ale teď Wilfried Zaha, záložník Crystal Palace, svou snahu vzdal. Mění občanství a nově bude reprezentovat Pobřeží slonoviny.

Tam se Zaha před čtyřiadvaceti lety narodil, ale už jako kluk se s rodiči přesunul do Londýna. V Anglii začal hrát fotbal, vyrůstal v akademii Crystal Palace a brzy se ukázalo, že v sobě ukrývá velký talent.

Od mládežnických kategorií reprezentoval Anglii, v sedmnácti už hrál za áčko londýnského klubu. V listopadu 2012, čtyři dny po dvacátých narozeninách poprvé nastoupil za dospělou reprezentaci proti Švédsku, následující rok přidal další start proti Skotsku.

Tím se jeho anglická kapitola uzavřela. V dalších měsících se marně snažil trenéry národního týmu zaujmout, pozvánka už nepřišla. Částečně i proto, že se nedokázal prosadit v Manchesteru United, kam přestoupil v roce 2013. Po pouhých dvou ligových zápasech se vrátil do Crystal Palace, nejdřív na hostování, pak na přestup.

Fotogalerie

I když se mu poté v Premier League dařilo a klubový trenér Alan Pardew jeho možné povolání ještě nedávno probíral s reprezentačním koučem Southgatem, Zaha se nakonec rozhodl využít nabídku Pobřeží slonoviny.

Rodná země ho lákala už před čtyřmi lety, ještě v době, kdy nastupoval ze anglickou jedenadvacítku. Její tehdejší trenér Stuart Pearce Zahu přemlouval, aby vydržel, že v anglickém áčku v budoucnu určitě dostane šanci. Ta přišla jen dvakrát, a tak talentovanému záložníkovi došla trpělivost.

Už předložil žádost mezinárodní federaci FIFA a zdá se, že nic nebude bránit tomu, aby za „novou“ vlast mohl nastoupit už příští rok v lednu na Africkém poháru národů. V dresu dospělé anglické reprezentace totiž nastoupil vždy jen v přátelském utkání - v takovém případě řády změnu občanství povolují.

„Wilfrieda k tomu zřejmě ponoukli lidé kolem něj, především jeho agent,“ tuší trenér Pardew. „Ale chápu jeho frustraci z toho, že se nedostal do anglické reprezentace. V Premier League není moc anglických hráčů, kteří dokážou přejít přes soupeře tak jako on.“

Pro Crystal Palace je každopádně Zahovo rozhodnutí komplikací: pokud by skutečně odjel po Novém roce na mistrovství Afriky do Gabonu, může týmu chybět několik týdnů.

Autor:






Najdete na iDNES.cz



mobilní verze