Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Wembley, noční můra Anglie

7 2006
Londýn, Praha - Už to trošku připomíná biblickou stavbu babylonské věže. Čili stavbu, jež nebude nikdy dokončena. Fotbalový stadion Wembley. Podle předpokladů se mělo na rekonstruovaném stadionu, který Britové považují za součást národního dědictví, hrát za pár týdnů finále Anglického poháru.

Hořký vtip. Na webu BBC se každou minutu aktualizuje fotka budovaného stadionu. Jediné, co se na ní mění, jsou mraky táhnoucí oblohou... Jinak stavba stojí.

"Wembley bude hotovo až v roce 2007," oznámila včera oficiálně anglická fotbalová asociace.

Potvrdila tím očekávané. Kvůli průtahům se z Wembley pomalu stává noční můra. Co z toho, že na světě se může už jen brazilská Maracaná rovnat slávě stánku v Londýně.

Co z toho, že i velký Pelé říká: "Wembley je fotbalový chrám." Co z toho, že premiér Tony Blair prohlašuje: "Není pochyb, že stavíme nejkrásnější stadion světa."

Chrám neslouží fotbalovému náboženství. Nejkrásnější stadion je jen v papírech projektantů. Z Wembley se už dávno stala politická záležitost.

"Možná jde odložit fotbalový zápas, ale těžko zrušíme olympiádu," citovala nyní AP mluvčího opozičních konzervativců Huga Swirea.

Podle něj je Wembley varováním před stavbou stadionu pro olympiádu, která bude v Londýně za 6 let. "Bude to naopak poučení," opáčil ministr sportu Richard Caborn.

Kvůli průtahům s Wembley musela anglická reprezentace přesunout jinam tři zápasy. Na stadion nevyběhnou ani rockeři Rolling Stones či Bon Jovi.

Wembley se buduje od roku 1999, kdy původní "staříček" přestal stačit. Všemožné problémy však komplikují stavbu od počátku.

Útěchou pro anglický svaz je, že nezaplatí víc než plánových 30 miliard korun. Developeři sice přiznali, že náklady budou vyšší, ale smlouva je na fixní částku, s níž nelze hýbat.

A největší hrozba? Sázkové kanceláře na ostrovech už vypsaly kurz, že ani v roce 2007 nebude Wembley otevřeno.

RŮŽOVÁ JE JEN OBLOHA... Vyhlídky na dostavbu Wembley jsou špatné. Další termín otevření je stanoven na příští rok, ale i o tom panují pochyby.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze