Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Weiss připustil, že Slováci byli před prohrou už myšlenkami na mistrovství

Taktické pokyny slovenského trenéra Vladimíra Weisse v zápase proti Slovinsku nenalezly odezvu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

11 2009
Bratislava (Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) - Stejně jako celé Slovensko, nebyl na variantu, že doma prohraje, připraven ani trenér slovenské fotbalové reprezentace Vladimír Weiss.

Přimět ho bezprostředně po zápase byť i k náznaku analýzy příčin nebo nástinu řešení, jak se z nastalé situace dostat, bylo takřka nemožné. Zvlášť když i opařené auditorium tiskové konference na Tehelném poli samo tak úplně nechápalo, že postup na mistrovství světa se odkládá.

Weiss se jako viník nakonec nabídl sám, ačkoli z jeho jiného vyjádření jasně vyplynulo, že klamu nepodlehl jen on sám s fanoušky. Jako by už i hráči uvěřili, že první místo ve třetí kvalifikační skupině jim nikdo nevezme.

Vždyť proti Slovinsku stačila remíza ve vlastním prostředí. Výsledek 0:2 a také ztráta několika hráčů pro žluté karty do středečního zápasu v Polsku jsou pro Slovensko zprávami z rodu jobovek.

V úvodním hodnocení řekl Weiss patnáct slov a zdálo se, že víc v zásobě nemá: "V první řadě jsme takticky i výkonem zápas nezvládli. Soupeř byl lepší, rychlejší, zaslouženě vyhrál."

K tomu, že domácí byli u míče většinou později a že se nevyrovnali protivníkovi v rychlosti, se ještě několikrát vrátil. "Slovinci hráli vabank a vyšlo jim to," dodal kouč s opařeným výrazem.

Což vlastně znamená, že jeho osobní soupeř na lavičce Matjaž Kek mu tentokrát vyrazil z ruky zbraň, kterou některými svými předchozími tahy dokázal v kvalifikaci uspět. Ano, byli to Slovinci, kdo si řekl, že ve své pozici nemají co ztratit, a hráli pod vlivem euforie z toho, že nečekaná výhra jim otevře velké možnosti.

Slovensko - Slovinsko: Robert Vittek (vpravo) a Boštjan Cesar

Euforie, v níž se předčasně ocitlo celé Slovensko, se naopak do výkonu reprezentace nepromítla. "Chlapci strašně chtěli, to na nich bylo vidět, naděje byla velká, ale bylo to všechno v hlavách," nasměroval Weiss své hodnocení k patrně hlavní příčině toho, že nade vší pochybnost očekávaný úspěch se ztratil kdesi v dálce. "Měli jsme takové náznaky, pološance, ale to bylo na ně dnes málo," dodal.

Slova o tom, že by snad on sám by měl být hlavním viníkem, přišla až ve chvíli, kdy padla otázka na střídání. "Chtěl jsem vytvořit víc prostoru pro Hamšíka ve středu hřiště, ale to se nepodařilo. Beru prohru na sebe, nepovedlo se mi ani jedno střídání," překvapil nakonec nedávný pětačtyřicátník.

Dvakrát jeho hodnocením projela jiná emoce než skleslost. Poprvé po připomínce, že ve středu v Chorzówě, kde tým kvalifikaci ukončí, budou chybět obránci Radoslav Zabavník, Ján Ďurica, Martin Škrtel a záložník Miroslav Stoch, všichni vinou žlutých karet. "Obrana se nám nerozpadla, vyhodil nám ji německý rozhodčí," ťafl slovenský trenér po Manuelu Starkovi.

V očích se mu zablýsklo při otázce, jestli se nebojí baráže. Slováci sice mají v tabulce stále o dva body víc než Slovinci, ti ale mají za posledního soupeře San Marino. Slovákům to velí porazit Poláky na jejich hřišti. "Nebojím se, čeho bych se měl bát? Do Polska pojedeme vyhrát a vybojovat postup," hlesl Weiss už na odchodu z tiskové konference, zanechávaje za sebou dojem nevěsty, která sama vyhnala ženicha od oltáře.

Další zprávy ze slovenského týmu

čtěte také na slovenském portálu SME.skNajdete na iDNES.czmobilní verze