Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FIFA je bez mluvčího. Ten dosavadní odstoupil kvůli vtipu

Walter De Gregorio, mluvčí Mezinárodní fotbalové federace FIFA, na tiskovce v Curychu, který se týkala předchozí zatýkání vlivných fotbalových funkcionářů. | foto: Ruben SprichReuters

11 2015
Walter de Gregorio už není mluvčím FIFA. Bývalý švýcarský novinář odstoupil dva dny poté, co v televizi žertoval na účet světové fotbalové federace, která je od květnové volby předsedy terčem vyšetřování kvůli korupci.

De Gregorio byl hostem diskuzního pořadu a byl moderátorem požádán, aby řekl svůj nejoblíbenější vtip. „V autě jede předseda FIFA, generální sekretář a tiskový mluvčí. Kdo řídí? Policie,“ odpověděl padesátiletý funkcionář, který ve federaci působil od září 2011 a do konce roku jí ještě bude k dispozici jako poradce.

Korupční aféra kolem FIFA vypukla koncem května před volbou předsedy v Curychu. Celkem čtrnáct lidí, z toho sedm činovníků federace, čelí obvinění z přijímání úplatků při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv.

Podle vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

Ve stínu aféry také oznámil rezignaci předseda Sepp Blatter, který tak učinil jen pár dní poté, co byl popáté zvolen do čela FIFA. Ve vedení však zůstane až do mimořádného kongresu, na kterém bude zvolen jeho nástupce.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze