Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vztahy na fotbalovém svazu: Ukažte mi občanku, vyzval Kramarič Kubíčka

Pavel Mokrý a Jiří Kubíček na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru fotbalového svazu. | foto: René VolfíkČTK

13 2009
Vzkaz pro Františka Straku míněný bez ironie: Tvrdíte-li, že je jmenování k národnímu týmu fotbalistů pocta, pak si poslechněte zprávu o lidech, kteří vás do funkce dosadili.

O odstrašujících poměrech na fotbalovém svazu se ví, přesto včerejší názorná ukázka zarazila. Je tohle vůbec možné?

Ke scénce došlo na tiskové konferenci místopředsedy svazu Jiřího Kubíčka, jež víceméně suplovala z nejasných důvodů zrušenou tiskovku výkonného výboru a týkala se mimo jiné i Strakova jmenování.

Na Kubíčkem svolanou besedu s novináři byli přizváni ještě svazový mluvčí Václav Tichý a člen výkonného výboru Václav Chvála. V místnosti postával také advokát Julius Kramarič zastupující, jak tvrdil, Jaroslava Starku, dalšího z fotbalových bossů.

Právě mezi Kramaričem a Kubíčkem došlo k nedůstojné a místy tragikomické při.

Tady jsou výňatky z ní.

"Můžete mi ukázat novinářský průkaz?" dožadoval se Kubíček po Kramaričově snaze tiskovou konferenci překazit.

"Mohu se zeptat...?"

místopředseda svazu Jiří Kubíček

Kramarič: "Můžete mi ukázat občanský průkaz? Na základě jakého mandátu tady mluvíte?"

Kubíček: "Jako statutární zástupce svazu chci informovat veřejnost."

Kramarič: "Neinformujete veřejnost, pouze média. A dívejte se mi do očí, já se vám do nich také dívám."

Kubíček: "Posaďte se, prosím."

Kramarič: "Já rád stojím, mně to nevadí. Jménem pana Starky vás žádám, abyste se zdržel projevů, nejste oprávněn jednat za výkonný výbor."

"... Nemůžete se zeptat na nic."

Julius Kramarič, právník Jaroslava Starky

Kubíček: "Mohu se zeptat..."

Kramarič: "Nemůžete se zeptat na nic."

Po dalším dialogu bez jakéhokoliv vyústění Kramarič odchází, Kubíček poté vede s Chválou zmatečný spor o to, jak je to se Strakovou smlouvou: na jak dlouhou dobu ji má. 

Chaos vyplynul z toho, že se členové výkonného výboru mezi sebou při jednání pohádali a sedm z nich předčasně opustilo jednání, tudíž se o podmínkách kontraktu nestačili pobavit.

Po chvíli vstupuje do místnosti opět Kramarič se slovy: "Teď jsem si tento prostor pronajal od svazového právníka Petráska za tisíc korun na hodinu."

Kubíček: "Jsem v úřední místnosti svazu."

Kramarič: "Panové Chválo a Tichý, pan Starka prosí, abyste opustili místnost. Já ji také opouštím."

Chvála a Tichý samozřejmě dál sedí za stolem, Kubíček se s úlevou s Kramaričem loučí: "Děkuji vám, přeji hezký den." Kramarič odchází: "Děkuji za přání, bez vás bude den příjemnější."

Ani pak není klid, následuje další kolo konfliktu Kubíček versus Chvála, ten je aspoň kultivovanější.

V jednu chvíli Chvála konstatuje: "To nemá cenu. Vidíte reálnou ukázku, proč jednání výkonného výboru dopadají tak, jak dopadají."

Nelze než souhlasit.

Ještě tvrdíte, Františku Strako, že být u národního týmu je pocta?

Stračí vejce


Mohli posadit do křesel sedm plyšových medvídků, zavřít je v místnosti a na dveře zvenčí nalepit cedulku: Nerušit, expertní komise zasedá!
Jednání plyšáků by mělo pro výkonný výbor stejnou váhu jako to Poborského, Chovance a spol., čili skupiny, již zřídil a pak ignoroval.

POHLED

Snad už poslední závažné rozhodnutí nynějších fotbalových vládců se odvíjelo ve stejně trapných, nepochopitelných a zmatečných konturách jako spousta těch předešlých.


"Volbu nového trenéra musíme udělat jinak, abychom zase nebyli za idioty, jako loni v červenci," prohlašoval člen výkonného výboru Jaroslav Starka.


Nepovedlo se a nejhorší na všem je, že těžko uvěřit, že výkonný výbor konal ve prospěch fotbalu. Že bral na zřetel vůli fanoušků, kteří Straku možná skutečně chtěli.


V rozhádané partě furiantů je spíš pravdou, že Straka byl vybrán někomu navzdory, někomu ke vzteku, někomu na truc. Bude to kouč k dobru? Ke škodě? Koho to zajímá?


Strakou navíc dávají současní vládci svým nástupcům, kteří vzejdou z červnových voleb, nechtěné dědictví.


Prý záleží na nich, jestli Straku ponechají. Jenže pro nové fotbalové vedení by bylo hodně složité pálit si hned zpočátku prsty tím, že populárního muže odvolají.


Noví fotbaloví bossové ještě nezačali panovat a už mají v hnízdě kukaččí, vlastně stračí vejce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze