Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzpomínky ožívají: znovu přichází Francouzi

16 2000
K n o k k e - H e i s t (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Na Francii má Karel Rada sladké vzpomínky. Možná mu před čtyřmi lety změnila fotbalový život. Přesně 26. června 1996 se Rada postavil do semifinále mistrovství Evropy, poprvé na Euru v Anglii, poprvé ve velkém zápase za reprezentaci. "Nikdy jsem nezažil těžší zápas," tvrdí český obránce. "Kdo mohl tušit, že na mistrovství vůbec nastoupím? A rovnou do semifinále?" Mužstvu chyběli potrestaní a zranění, proto hráli náhradníci Pavel Novotný, Martin Kotůlek. A Rada, kterého na turnaj vyneslo překvapivé druhé místo jeho Olomouce v lize.

V semifinále hráli a taktickou bitvu nervů zvládli. Hrálo se bez gólů a přišly penalty. Devětkrát střelci nechybili a k míči se šoural desátý střelec. Obránce Rada. Senzační krok, to nikdo nečekal.

"Možná jsem vypadal klidný, ale ve mně to vřelo. Byl jsem hodně nervózní. Byla to nejdůležitější chvíle mojí kariéry." Míč vypálil přesně k pravé tyči, brankář Lama na něj nemohl dosáhnout.

"Jakou já cítil úlevu. Kdybych nedal, jeli jsme domů. Lidé by si na mě ukazovali: to je ten, který všechno pokazil." Bylo to pět pět v závěrečném rozstřelu. Příští penaltu gólman Kouba vyrazil a další český střelec mohl poslat tým do finále.

"Popichovali jsme Luboše Kubíka, aby šel střílet ještě jednou: běž, zkus si to. A on vzal míč a šel. Říkal nám, že promění ještě jednou, strašně si věřil," ožily Radovy vzpomínky.
Jenže hlavní rozhodčí si finty všiml a Kubíka vykázal. Jeden hráč smí v rozstřelu kopat jen jednu penaltu, proto přišel na řadu kapitán Miroslav Kadlec. A proměnil.

Česko bylo ve finále! Před turnajem Rada doufal, že si aspoň na chvilku zahraje. Splnilo se mu to a ještě s přídavkem: pomohl mužstvu do finále.

A Francie je tu znovu. Může to být další životní zápas. Už proti Nizozemsku ukázal, jak ohromně vyrostl. Rada šéfuje obraně, stejně jako Kadlec před čtyřmi lety.
"Ne, tohle druhý životní zápas nebude.

Ani vítězství nám nezaručí, že postoupíme. Životní zápas by přišel až po Dánsku, pokud bychom byli ve čtvrtfinále." Obránce s vysokým čelem a vlasy ostříhanými téměř dohola nesmí udělat chybu. Tím bude žít.

"Ta semifinálová penalta z Anglie byla psychicky náročná, to je pravda," říká dnes. "Ale teď mi připadá, že nás čeká stejně těžká chvíle. Bude trvat devadesát minut. Nesmím nic pokazit, žádná opravná zkouška už nebude."

Autor:


Nejčtenější

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.czmobilní verze