Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzduchem vztekle letěl dres, sudí prchal

29 2000
B r u s e l (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Divoké scénky, při nichž rozhodčí utíkal před rozzuřenými Portugalci a vzduchem létaly nadávky i plivance, provázely závěr prvního semifinálového utkání EURO 2000. Důvod? Pokutový kop, který hlavní sudí Günther Benkö ve spolupráci s lajnovým asistentem Igorem Šramkou nařídili ve 117. minutě. Zatímco Francie po Zidanově bezchybné trefě slavila postup do finále, sudí tak tak unikli inzultaci.

Francouzský náhradník Sylvain Wiltord nakopává míč u rohového praporku, spíše než umístěná přihrávka je z toho střílený centr. Míč míří přímo k tyči, a než stačí portugalský bek Abel Xavier jakkoliv zareagovat, padá mu na ruku. Slovenský lajnový rozhodčí Šramka okamžitě signalizuje hraní rukou. Hlavní sudí vzápětí po krátké konzultaci nezaměnitelným gestem ukazuje na značku pokutového kopu.

Běží již druhé prodloužení úvodního semifinálového duelu EURO 2000, na světelné tabuli svítí France 1 - Portugal 1 a všem je jasné, že kdo dá první gól, vyhrál a postupuje do nedělního finále.

Tak divoké chvíle ještě EURO 2000 nezažilo. Portugalci se hned jako vosy vrhají k postranní čáře, na obranu Igora Šramky přibíhá čtvrtý rozhodčí Hugh Dallas. Strkanice se stupňují, dvojice rozhodčích jen uhýbá podél postranní čáry, ale uniknout se nedaří. Na nohou je celá portugalská lavička. Na arbitra doráží dokonce i trenér Humberto Coelho. Luís Figo, portugalský režisér a největší hvězda, ze sebe vztekle strhává dres a kráčí znechuceně ze hřiště, byť zápas ještě neskončil.

Nehraje se snad pět minut. Sotva si Zidane postaví míč a s ledovým klidem pošle penaltu pod břevno Baiovy branky, vypuknou šarvátky nanovo. Zatímco Francouzi oslavují pod sektorem svých fanoušků postup, Šramkovi se na druhé straně hřiště daří uniknout od postranní čáry před atletickou dráhu a doskočiště dálkařského sektoru. Než zmizí pod ochranou pořadatelů v útrobách stadionu, ještě si vyslechne své.

Rakouský arbitr Günther Benkö se snaží zachovat dekórum i navzdory vypjaté situaci a ze hřiště odchází středem. Opět v oblíčení portugalských hráčů. Nejmladší z nich Nuno Gomes, jehož úvodní gól z 19. minuty dal Portugalsku ohromnou naději na postup do vysněného finále, najednou v záchvatu vzteku strhává dres a cpe ho Benkömu do náruče. Nedaří se, a tak triko rozčileně alespoň hodí směrem k rozhodčím. Zpětně dostal ještě červenou kartu. "Za napadení rozhodčího," vysvětlil později funkcionář UEFA a dodal, že dohru bude mít i celé chování portugalského mužstva.

Trenér Humberto Coelho měl ale pro chování svých svěřenců pochopení. "Zápas už byl dlouhý, vyčerpávající. Byla to reakce lidí, kteří velmi toužili po postupu do finále a dělali pro to všechno," prohlásil portugalský kouč. Námitku, že jeho hráči velmi nevybíravým stylem napadli rozhodčí, odbyl slovy: "Od rozhodčího to bylo velmi nešťastné rozhodnutí. Hráči byli zklamaní, ale rozhodčích se nikdo ani nedotkl. Nikdo."

Portugalský trenér Humberto Coelho drží své hráče stranou od rozhodčího

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze