Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtržníky zchladilo vodní dělo

17 2000
Charleroi - Krátce před šestnáctou hodinou uzavřeli policisté v belgickém Charleroi centrální náměstí Karla II., neboť se zcela zaplnilo fotbalovými fanoušky, očekávajícími večerní zápas mistrovství Evropy mezi Anglií a Německem. Strážci pořádku jsou od rána v plné pohotovosti, neboť utkání je z hlediska bezpečnosti považováno za nejrizikovější na turnaji.

První vážné srážky se odehrály v noci, jeden Brit byl pobodán nožem. Během soboty policie v Charleroi poprvé použila vodní dělo a 130 lidí ve městě zatkla. Kordóny ozbrojených policistů s helmami a štíty odpoledne oddělily v neuralgickém bodě města tábory příznivců obou stran a posléze zamezily přístupu veřejnosti. Předtím však bylo možné mezi pokřikujícími skupinami diváků volně procházet a spousta domácích obyvatel toho hojně využívala.

Přehlednost situace komplikují fotografové a televizní štáby. Desítky zástupců médií se pohybují uvnitř dění a stačí jen trochu hlasitější skandování, aby se seběhli na místo v očekávání incidentu. Nejdůkladněji se na dnešek připravila britská stanice BBC, jejíž management pronajal byty na různých nárožích, odkud mohou kamery pohodlně sledovat události v ulicích. Podobný nápad měli i pracovníci jednoho z místních rádií, které z balkónu na náměstí Karla II. vysílá přímými vstupy.

K výtržnostem zatím došlo jen ojediněle a nebyly spojeny se střety Angličanů a Němců, šlo spíš o projev momentální agrese, podporované alkoholem a měkkými drogami. Policisté se rozhodli, že budou tolerovat užívání marihuany či hašiše, neboť tyto prostředky údajně mírní útočnou náladu výtržníků. Mimořádná situace má za následek, že na jednom nároží postává jak řada ozbrojenců, tak hlouček prostitutek, které by tu jinak nebyly trpěny.

Ze středu města byla vyloučena doprava, v okolí stadiónu však i na různých zákazech stojí automobily. Pokud se některému řidiči podaří proniknout do přilehlých ulic, je pouze upozorněn, že zde vůz ponechává na vlastní nebezpečí.

Nepotvrdily se zprávy, že obchodníci v Charleroi v den zápasu zavřou. Na pěší zóně, několika bulvárech a v obchodním centru jsou otevřeny téměř všechny kavárny, bary a restaurace stejně jako prodejny potravin, oblečení a dalšího zboží. Belgičané i příznivci jiných mužstev, jež se šampionátu účastní, se volně pohybují ulicemi, na nichž se mísí klidnější němečtí a angličtí fanoušci. V některých hospodách posedávají vedle sebe.

Policie nasadila do ulic hlídky na koních, které mají mít jednak psychologický dopad, jednak se mohou rychleji přemisťovat. V pohotovosti je však i řada těžkých obrněných vozů. Kolem stadiónu, vzdáleného od centra jen několik minut cesty, jsou připraveny zátarasy z kovových plotů a mříží, svázaných k sobě těžkými řetězy. Zařízení je však mnohem střídmější ve srovnání například s nizozemským Eindhovenem, kde hráli Angličané první zápas proti Portugalsku, a úplně stejné jako před čtyřmi dny, kdy se v Charleroi utkaly týmy Jugoslávie a Slovinska.

Proti výtržníkům z Anglie musela v Charleroi zasahovat policie a použila i vodní děla.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga se hraje podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Guélor Kanga, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Peter OlayinkaAlexandru ChipciuMichael Krmenčík, Nicolae Stanciu, Jan Matoušek, Jaroslav Svozil

Nejčtenější

Vaclík vychytal zase nulu a Sevillu čeká v závěrečném předkole Olomouc

Fotbalisté Sevilly slaví gól v duelu proti Žalgirisu Vilnius.

Fotbalisté Olomouce si o místo v základní skupině Evropské ligy zahrají se Sevillou. Španělský...

Real neuhájil evropský Superpohár, s Atlétikem prohrál v prodloužení

Saul Niguez z Atlétika Madrid oslavuje svůj gól proti Realu Madrid.

Popáté za sebou a podeváté ze deset let vyhrál evropský fotbalový Superpohár španělský klub....KOMENTÁŘ: Na Ligu mistrů si Slavia musí počkat. Třeba se mezitím poučí

Slávističtí fotbalisté při děkovačce u sektoru svých fanoušků po vyřazení ve 3....

Slavia mohla z Ligy mistrů vypadnout s hlavou nahoře. S grácií. S pocitem statečných bojovníků a...

Je správné, že Surkis fandí Dynamu? Slavia podala protest k UEFA

Grigorij Surkis

Vyřazení Slavie ze třetího předkola Ligy mistrů má oficiální dohru - klub podle informací iDNES.cz...

Slávistická kritika je za hranou a poškozuje český fotbal, soudí FAČR

Slávistický záložník Josef Hušbauer během odvety 3. předkola Ligy mistrů v...

Fotbalová asociace České republiky odsoudila výroky představitelů Slavie, kteří po vyřazení ve...

Další z rubriky

Fotbalisté dostali od čtenářů dvojku


P r a h a Smutným hrdinou fotbalového mistrovství Evropy byl podle čtenářů iDNES český obránce Petr Gabriel....

Italský trenér Zoff odstoupil


Ř í m Trenér italské fotbalové reprezentace Dino Zoff před polednem nečekaně podal rezignaci. Kouč...

Šampionem je nejvyrovnanější tým


P r a h a Výjimečná sehranost, málokdy vídaná vyrovnanost všech řad, psychická odolnost a obrovské sebevědomí...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz