Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výtržníky zchladilo vodní dělo

17 2000
Charleroi - Krátce před šestnáctou hodinou uzavřeli policisté v belgickém Charleroi centrální náměstí Karla II., neboť se zcela zaplnilo fotbalovými fanoušky, očekávajícími večerní zápas mistrovství Evropy mezi Anglií a Německem. Strážci pořádku jsou od rána v plné pohotovosti, neboť utkání je z hlediska bezpečnosti považováno za nejrizikovější na turnaji.

První vážné srážky se odehrály v noci, jeden Brit byl pobodán nožem. Během soboty policie v Charleroi poprvé použila vodní dělo a 130 lidí ve městě zatkla. Kordóny ozbrojených policistů s helmami a štíty odpoledne oddělily v neuralgickém bodě města tábory příznivců obou stran a posléze zamezily přístupu veřejnosti. Předtím však bylo možné mezi pokřikujícími skupinami diváků volně procházet a spousta domácích obyvatel toho hojně využívala.

Přehlednost situace komplikují fotografové a televizní štáby. Desítky zástupců médií se pohybují uvnitř dění a stačí jen trochu hlasitější skandování, aby se seběhli na místo v očekávání incidentu. Nejdůkladněji se na dnešek připravila britská stanice BBC, jejíž management pronajal byty na různých nárožích, odkud mohou kamery pohodlně sledovat události v ulicích. Podobný nápad měli i pracovníci jednoho z místních rádií, které z balkónu na náměstí Karla II. vysílá přímými vstupy.

K výtržnostem zatím došlo jen ojediněle a nebyly spojeny se střety Angličanů a Němců, šlo spíš o projev momentální agrese, podporované alkoholem a měkkými drogami. Policisté se rozhodli, že budou tolerovat užívání marihuany či hašiše, neboť tyto prostředky údajně mírní útočnou náladu výtržníků. Mimořádná situace má za následek, že na jednom nároží postává jak řada ozbrojenců, tak hlouček prostitutek, které by tu jinak nebyly trpěny.

Ze středu města byla vyloučena doprava, v okolí stadiónu však i na různých zákazech stojí automobily. Pokud se některému řidiči podaří proniknout do přilehlých ulic, je pouze upozorněn, že zde vůz ponechává na vlastní nebezpečí.

Nepotvrdily se zprávy, že obchodníci v Charleroi v den zápasu zavřou. Na pěší zóně, několika bulvárech a v obchodním centru jsou otevřeny téměř všechny kavárny, bary a restaurace stejně jako prodejny potravin, oblečení a dalšího zboží. Belgičané i příznivci jiných mužstev, jež se šampionátu účastní, se volně pohybují ulicemi, na nichž se mísí klidnější němečtí a angličtí fanoušci. V některých hospodách posedávají vedle sebe.

Policie nasadila do ulic hlídky na koních, které mají mít jednak psychologický dopad, jednak se mohou rychleji přemisťovat. V pohotovosti je však i řada těžkých obrněných vozů. Kolem stadiónu, vzdáleného od centra jen několik minut cesty, jsou připraveny zátarasy z kovových plotů a mříží, svázaných k sobě těžkými řetězy. Zařízení je však mnohem střídmější ve srovnání například s nizozemským Eindhovenem, kde hráli Angličané první zápas proti Portugalsku, a úplně stejné jako před čtyřmi dny, kdy se v Charleroi utkaly týmy Jugoslávie a Slovinska.

Proti výtržníkům z Anglie musela v Charleroi zasahovat policie a použila i vodní děla.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze