Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vystoupení Němců dopadlo fiaskem

21 2000
B e r l í n - Ostuda, trapas, blamáž, katastrofa, naprostá demontáž německého fotbalu. Bez těchto výrazů se neobejde v dnešním německém tisku ani jediné hodnocení neúspěšného vystoupení fotbalistů na letošním mistrovství Evropy. Obhájci titulu v úterý ostudně prohráli s Portugalském 0:3 a jsou z dalších bojů vyřazeni. Všechny komentáře připomínají, že se německé fotbalové reprezentaci stalo teprve potřetí v historii (po letech 1938 a 1984), že byla na mistrovství světa nebo Evropy vyřazena již po zápasech v základní skupině.

Letošní výpadek však je hodnocen jednoznačně jako nejhorší, především proto, že mužstvo neprojevilo ani potřebnou snahu a bojovnost. "Německo se za vás stydí!" hlásá titulek bulvárního deníku Bild, který je daleko nejčtenějším listem v zemi. Deník si nebere vůbec žádné servítky a otevřeně hráčům nadává do lazarů, dřeváků a flákačů a tučným titulkem jim sděluje: "Jste největší fotbaloví moulové Evropy!"

"Nejen žádné vítězství, ale ani žádný boj, žádné srdce. Žádné německé národní mužstvo se ještě tak žalostně nerozloučilo s nějakým turnajem. Přitom Rumuni splnili svou výhrou nad Anglií podmínku potřebnou k našemu postupu. Jenže vy jste se nechali potupně porazit od portugalského B-mužstva. Nejenže jste hráli příšerně špatně, ale o svou poslední šanci jste ani pořádně nebojovali," spílá hráčům Bild.

Deník se pozastavuje mimo jiné nad tím, že Jeremies, Babbel a Ziege těsně před utkáním nahlásili zranění. Citován je rovněž nejmenovaný fotbalista, podle nějž bylo polovině německých účastníků ME jedno, jak mužstvo dopadne. Že se mužstvo vnitřně rozložilo a ani v kritický moment neprokázalo "tradiční německou bojovnost", je všeobecně v tisku hodnoceno jako největší zklamání.

"Německé mužstvo se blamovalo a trapným způsobem opustilo turnaj," píše Die Welt. "Zdálo se, že hráči nejsou příliš zainteresováni na tom, aby odvrátili vyřazení. Němci hráli bez zájmu a hlavně bez jakýchkoli tvořivých prvků a portugalští náhradníci si s nimi postupně hráli na kočku a myš."

Ve všeobecném volání po naprosto novém začátku a po trenérovi, který bude dělat všechno jinak, zazněly zatím jen dva střízlivé hlasy: šéf Bayernu Mnichov Franz Beckenbauer a trenér Kaiserslauternu Otto Rehhagel upozornili na to, že již 2. srpna začíná pro Německo nová kvalifikace pro mistrovství světa a na nějaké zcela zásadní změny není nejen čas, ale ani hráčský potenciál.

"Ať se nám to líbí nebo ne, na mistrovství hráli nejlepší němečtí fotbalisté, lepší doma nemáme. Jenže už mezi nimi nejsou skutečné osobnosti, tvořivé typy, rychlí a techničtí hráči, v tom všem jsme zaostali," řekl Rehhagel.

 

Autor:


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze