Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vymění Slavia kouče? Trenéra Jarolíma odvolávat nebudu, prohlásil šéf Doležal

Petr Doležal, generální ředitel Slavie | foto: Eva KořínkováČTK

6 2009
Karel Jarolím se o místo kouče fotbalistů Slavie bát nemusí. "Já takového trenéra odvolávat nebudu," zdůraznil slávistický šéf Petr Doležal.

Slavia ve středu večer šokujícím způsobem vypadla z kvalifikace o Ligu mistrů, nestačila na moldavský Šeriff Tiraspol. Ten postoupil po remízách 0:0 a 1:1 díky brance vstřelené na hřišti soupeře. Českého mistra ranil v nastaveném čase.

"Těžko se mi hledají slova. Pro mě osobně je tak velké zklamání... Je to špatné," řekl Doležal na mimořádné tiskové konferenci.

Může vyřazení ovlivnit pozici trenéra Jarolíma? Nechystáte na postu kouče změnu?
Snad jste poznali, že nejsme příznivci unáhlených změn. A já nejsem člověk, který by rychle zapomínal. Když jsme Slavii přebírali, tak vím, kdo byl nositelem obrození. Pozice Karla Jarolíma zůstává stejná.

Je tedy pevná? Nevyšly vám ani ligové zápasy. Jak velká bude vaše trpělivost?
Z mého pohledu je Karel nejpracovitější trenér, kterého znám. Jeho nasazení je úžasné. Odmítl národní tým, aby měl úspěch se Slavií. Já takového trenéra odvolávat nebudu. Karel má Slavii pořád co dát. Jak znám Karla, tak ho to mrzí ze všech nejvíc.

Kvůli trestu nemohl být tři zápasy na lavičce, naposled proti Tiraspolu. Mohlo to zápas ovlivnit?
Myslím si, že jo. Jeho zkušenosti při koučování, ty roli hrát mohly.

Berete jeho nevhodný výstup proti rozhodčím v loňském utkání proti Hamburku jako jeho selhání?
Podívejte se, ve fotbale jsou velké emoce. I na tribuně se nechováme tak, jak bychom se chovat měli. Já bych mu to nevyčítal. Stalo se, no. Ale že chyběl na lavičce, to je prostě fakt.

Co vyřazení pro Slavii znamená?
Především velký smutek. Přes Tiraspol jsme měli postoupit. Porážky fotbal přináší, ale tenhle zápas jsme prostě měli zvládnout.

Jaké to může mít pro klub následky?
To se ukáže. Doufám, že ty nejmenší.

Ale finanční mohou být obrovské.
I kdybychom postoupili, tak jsme v Lize mistrů ještě nebyli. Čekal by nás ještě jeden soupeř a nikde není psáno, že bychom tam prošli.

Dobře, ale cestu v kvalifikaci jste měli umetenou. Možná že po snadnější už nemusíte jít deset let.
Samozřejmě, jen za účast v Lize mistrů bychom měli 180 milionů korun. To jsou obrovské peníze, které mít nebudeme. A to se nebavím o zhodnocení tržní ceny hráčů, příjmech ze vstupného, z marketingu atd. Teď se musím snažit postoupit do Evropské ligy.

Musíte pracovat s menším rozpočtem. Jaké výdaje snížíte?
Rozpočet na sezonu je zajištěný. Kdybychom se dostali do nějaké složité situace, což nepředpokládám, tak bychom mohli v zimě někoho prodat.

Dotkne se neúspěch hráčských změn? Máte na české poměry široký kádr.
Zatím jsem snažil z vyřazení vzpamatovat, ale ještě jsem si to nesrovnal. Pořád přemýšlím proč. Každopádně jsme kádr připravovali s tím, že budeme hrát tři soutěže a ta šance pořád je. Ke zúžení dojde, ale třeba ještě někdo přijde.

V létě hodně hráčů odešlo, spousta jich přišla. Nemyslíte si, že těch změn bylo moc?
Sezona se hodnotí jako celek a my jsme teprve na začátku. Ale důležitý krok jsme nezvládli.

Proč jste ho nezvládli?
Došlo k chybám, to je jasné. Od hráčů, přes realizační tým až po vedení. Ale pitvat to veřejně nebudu. To si zhodnotíme sami. Ale neúspěch to každopádně je.

Jste si vědom nějako osobní chyby?
Názory si můžeme vyměnit, ale navenek chceme působit jako jednolitý tým. Co rozhodneme, co uděláme, tak za tím si pak musíme stát.

Stojíte si za nuceným odchodem kapitána Ericha Brabce? Trenér to vidí jako správné rozhodnutí. Co vy?
To bychom se museli bavit i o tom, že jsme pustili Šventa nebo o dalších hráčích. Všechno si musíme vyhodnotit s odstupem času. K Erichovi jsme řekli už dost, nechci se k tomu vracet.

Sparta vypadla z kvalifikace o Ligu mistrů o den dřív, vy jste ji následovali. Ukázalo se, že je na tom český fotbal momentálně špatně?
Do českého fotbalu se to promítne. Nemůžeme uvolnit peníze, které bychom získali. Když si vezmete, že v evropských pohárech jsme za poslední dva roky porazili jen Steauu Bukurešť....

Pravda, to je skutečně bída.
Bohužel, je to neměnný stav. I když jsme přivedli cizince, tak nám Evropa uniká. Dnešní situace je skutečně obrazem celého českého fotbalu.Najdete na iDNES.czmobilní verze