Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pelta nemá protikandidáta, fotbalovým místopředsedou chce být Berbr

Miroslav Pelta je jediným kandidátem na pozici předsedy FAČR. | foto: ČTK

21 2013
Na předsedu fotbalové asociace kandiduje pouze Miroslav Pelta, jenž tak na červnové valné hromadě nebude mít protikandidáta. Místopředsedou za Čechy chce být Roman Berbr, řadovou členkou jeho životní partnerka a šéfka rozhodčích Dagmar Damková.

Volební valná hromada se uskuteční v sobotu 8. června, tedy den po kvalifikačním utkání českých fotbalistů proti Itálii. "Proto já v první řadě myslím na sedmého června. Když to nezvládneme, tak osmého nám všem bude hůř," prohlásil Pelta.

Jelikož nemá žádného protikandidáta, volba předsedy tak nebude tajná, ale bude veřejná, tedy proběhne aklamací. Peltovi k vítězství a ke čtyřletému mandátu stačí, aby získal nadpoloviční většinu hlasů v české i v moravské komoře.

"Když vidím, kdo všechno mi vyjádřil podporu, neumím si představit, že bych předsedou nebyl zvolen," řekl Pelta.

Ve funkci je od 17. listopadu 2011, kdy vyhrál mimořádné volby poté, co z českého fotbalu prchl Ivan Hašek. Pokud post obhájí, bude prvním mužem asociace další čtyři roky.

Zatímco post předsedy s největší pravděpodobností zůstane stejný, na dalších pozicích výkonného výboru může dojít k třesku.

Místopředseda za Čechy Jindřich Rajchl sice kandiduje znovu, ale proti sobě má silného zákulisního hráče Romana Berbra. Bývalý ligový rozhodčí disponuje ohromnou volební silou, protože spousta delegátů valné hromady patří k bývalým či současným sudím. A ti ho bezmezně podporují.

Pikantní je, že předsedkyní Řídící komise pro Čechy, což je dohled nad ČFL a divizními skupinami A, B i C, chce být Dagmar Damková, Berbrova životní partnerka a šéfka sudích. Na stejnou funkci kandiduje i Berbr a Michal Blaschke, Berbrův spojenec. Podle stanov asociace však jedna osoba může kandidovat na jednu funkci, to znamená, že Berbr si musí vybrat. Stejně tak Damková a Blaschke, kteří se zároveň uchází o pozici za české kraje a okresy.

Zřejmě velká bitva se strhne o post místopředsedy za kluby první a druhé ligy. Současného Dušana Svobodu vyzve Jaromír Šeterle, bývalý manažer Slavie či Mladé Boleslavi. Svoboda, druhý muž Sparty, usiluje o samostatnost ligové soutěže, proto nemusí mít mezi vlivnými skupinami zastánce. Volit ho však nebude celé plénum, ale jen zástupci profesionálních klubů.  

Na místopředsedu za Moravu kandiduje jen Zdeněk Zlámal, otec olomouckého brankáře Zdeňka Zlámala.

Ve výkonném výboru za ligu chtějí být například plzeňský majitel Tomáš Paclík, teplický ředitel František Hrdlička, příbramský boss Jaroslav Starka nebo ostravský spolumajitel Petr Šafarčík.

Seznam kandidátů do výkonného výboru FAČR

Kdo kandiduje a na jakou funkci

Předseda: Miroslav Pelta
Místopředseda za ligu: Dušan Svoboda, Jaromír Šeterle
Místopředseda Čechy:
Roman Berbr, Jindřich Rajchl
Místopředseda Morava:
Zdeněk Zlámal
Předseda řídící komise pro Čechy: Dagmar Damková, Michal Blaschke, Roman Berbr
Předseda řídící komise pro Moravu: Ladislav Dofek, Pavel Blaha
Členové za Čechy: Michal Blaschke, Michal Fischer, Josef Tancoš, Petr Voženílek, Dagmar Damková, Rostislav Votík, Roman Berbr, Miroslav Liba
Člen za Moravu: Vlastimil Hrubčík, Petr Kotásek, Martin Bednář, Stanislav Kaláb, Petr Kašný, Miroslav Vrzáček
Členové za ligu: Jiří Rýva, Petr Šafarčík, František Hrdlička, Jan Wolf, Tomáš Paclík, Josef Lébr, Radomil Procházka, Jaroslav Starka.

Poznámka: Tučně vytištěné osoby zasedají v současném výkonném výboru a kandidují do něj znovu.Najdete na iDNES.czmobilní verze