Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fotbalová valná hromada proběhne v termínu, kandidaturu zvažuje Berbr

Místopředsedové FAČR Roman Berbr (vlevo) a Zdeněk Zlámal na tiskové konferenci | foto:  Michal Šula, MAFRA

8 2017
  • Valná hromada Fotbalové asociace České republiky (FAČR) proběhne v plánovaném termínu 2. června
  • Až delegáti ovšem rozhodnou, jestli bude zároveň volební
  • Výkonný výbor o tom rozhodl na mimořádném zasedání, na kterém řešil kauzu kolem dotací do sportu

Ač byl státní svátek, v sídle FAČR na Strahově bylo v pondělí ráno živo. Výkonný výbor, což je jakási fotbalová vláda, řešil hektické události posledních dnů. Musel reagovat na situaci, kdy obvinění z možného zneužití dotací čelí asociace jako právnická osoba i přímo předseda Miroslav Pelta, jenž je navíc ve vyšetřovací vazbě.

„Situace je vážná,“ řekl člen výkonného výboru a majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík, když před devátou ráno přicházel na mimořádné zasedání.

Co je po hodinovém jednání výkonného výboru jasné a co musí fotbal naopak ještě vyřešit?

1.Kdy proběhne valná hromada?

Aktuální kauza ohrozila konání volební valné hromady, která je už několik měsíců naplánovaná na 2. června.

„Výkonný výbor FAČR potvrdil, že se valná hromada bude konat v řádném a plánovaném termínu. Jestli bude volební, o tom se rozhodne až přímo na místě. Rozhodnou o tom přímo delegáti valné hromady,“ uvedl tiskový mluvčí asociace Michal Jurman.

2.Co když volby nebudou?

Kdyby valná hromada v červnu nezvolila nového předsedu, nehlasovala by ani o novém výkonném výboru. Pak by nejspíš pokračoval současný výkonný výbor, přestože mu 30. června skončí mandát.

„Je to jedna z variant. Je možné, když nedojde k volbě předsedy a výkonného výboru, že současný výkonný výbor dostane mandát do svolání mimořádné valné hromady. Tohle řešení podle nás umožňuje už současné znění stanov, ale chceme mít stoprocentní právní jistotu, proto chceme předložit valné hromadě drobnou změnu stanov,“ oznámil generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

3.Kdo bude novým předsedou?

Kandidáti na předsedu musí podat přihlášku do pátku 12. května. To je termín, který vyplývá ze stanov.

Zatím tak učinil jen současný šéf asociace Miroslav Pelta. Přestože ho policie mezitím obvinila, může kandidovat, protože do té doby určitě odsouzený nebude.

Fotogalerie

Mimořádný výkonný výbor

„Je zatím ve vazbě. Nevíme, jestli bude ve vazbě i ve chvíli, až budou volby. Do 12. května se navíc může objevit nějaký nový kandidát,“ uvedl člen výkonného výboru a donedávna spolumajitel olomouckého klubu Josef Lébr, když na jednání přicházel.

Kandidaturu zvažuje i současný místopředseda Roman Berbr: „Situace je následující. Kandidátky na mě na svazu leží. Otázka je, jestli je podepíšu. Hledáme i jinou variantu.“

O podání přihlášky uvažuje také šéfka fotbalových odborů Markéta Haindlová, což potvrdila v pátek v rozhovoru pro iDNES.cz.

Svého kandidáta mohou vyslat do boje i ligové kluby, jejichž majitelé se sejdou nejspíš ve středu. Slavia už o víkendu navrhla, aby fotbal vedla „úřednická vláda“, ve které by ráda viděla například podnikatele a bývalého slávistického majitele Jiřího Šimáněho, bývalé reprezentanty Pavla Kuku či Zdeňka Grygeru, právníka a člena komise rozhodčích Petra Mlsnu nebo zkušeného mezinárodního funkcionáře Petra Fouska.

4.Kdo nyní FAČR vede?

Současný předseda Miroslav Pelta nemůže kvůli vazbě vykonávat svou funkci, a tak ho podle stanov zastupují místopředsedové Zdeněk Zlámal a Roman Berbr.

„Praktická komplikace pro vedení asociace to žádná není. Nechci tu situaci zlehčovat, ale vypadl jeden článek ze soukolí. Máme tady dva místopředsedy, kteří pana předsedu zastupují. Máme také funkční výkonný výbor. Chod asociace v tuto chvíli bez problémů běží,“ poznamenal generální sekretář asociace Rudolf Řepka.

Předseda Pelta měl být v doprovodu prezidenta Miloše Zemana na blížící se státní návštěvě Číny. Této akce se nakonec fotbalová asociace nezúčastní.

5.Co znamená obvinění pro FAČR?

Obvinění se netýká jen předsedy Pelty, ale také FAČR coby právnické osoby. Ta nyní připravuje obhajobu.

„Sdělení obvinění jsme obdrželi. Podali jsme žádost o nahlédnutí do spisu, což nám zatím nebylo umožněno. Je to standardní postup,“ popsal právník asociace Jan Pauly mladší.

6.Jak reagují sponzoři?

Kauza může mít negativní dopad na financování českého fotbalu. Podle černých scénářů může dojít až na úplné zastavení státních dotací, což jsou ovšem zatím jen vzdálené úvahy. Možný je i odliv současných sponzorů.

„Situace je do dnešního dne stabilizovaná. Smluvní partneři nevypověděli smlouvy. Jedná s nimi ředitel STES Martin Malík a zatím nemáme negativní zprávy, že by sponzoři odešli,“ informoval první místopředseda výkonného výboru Zdeněk Zlámal.


Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze