Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhoďte nás z ligy až za rok. Když nebude stadion, zní z Ústí

Fotbalisté Ústí si postup do ligy náležitě vychutnali. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

3 2010
Fotbalová liga v Ústí je v ohrožení. Zase kvůli stadionu. Stavební povolení na jeho rekonstrukci totiž klub téměř jistě nestihne předložit do 10. června, jak stanovilo ligové shromáždění.

A toho se chytá hlavně Zlín, jenž skončí v druhé lize třetí a je tak prvním náhradníkem za Ústí, pokud by nesplnilo všechny podmínky pro vstup do první ligy.

"Na rovinu říkám, že jestli se budou hledat záminky, aby nás do ligy nepustili, tak se opravdu může stát, že ji hrát nebudeme," řekl ústecký šéf Jan Linhart.

Kvůli ústecké kauze se na dokonce svolalo mimořádné ligové shromáždění do Nymburku. I proto měl Linhart schůzku s vedením města, majitelem klubu.

"Ligovému shromáždění předložím potvrzující dokumenty, že rekonstrukce našeho stadionu se provede včetně osvětlení a vyhřívání trávníku. Do Nymburka vezu prohlášení města, že investuje celkem 101 milionů korun, i kopii žádosti o stavební povolení. Ale jestli to bude stačit, to už není na mně," nevěděl Linhart.

Fakt je, že Ústí by mělo podle kluby odsouhlaseného scénáře předložit už schválené stavební povolení do 10. června. A to v podstatě nemůže stihnout. Požádalo o něj totiž až po tom, co mělo jistý postup, a úřady mají na jeho vyřízení 30 dnů. Údajně se ještě čeká, až se vyjádří hygiena.

"Dostali jsme dopis, že by si na svazu přáli, abychom stavební povolení měli do 10. června. Jenže když jsou podle zákona všude třicetidenní lhůty, nejde to stihnout.Navíc ta podmínka se týkala těch klubů, které dodělávají jen vyhřívání. My jsme jiný případ, když rekonstruujeme celý stadion," trvá si na svém šéf.

Ústí má spojence v licenčním manažerovi Stanislavu Rýznarovi. "Jsem připraven požádat ligové shromáždění, aby změnilo schválenou formulaci o stavebním povolení," slíbil Rýznar. Totéž může prý udělat i Ústí, nebo požádat o prodloužení termínu.

"Je to pár měsíců, kdy stejné ligové shromáždění odsouhlasilo, že licence už se nesmí prodávat. Že se bude postupovat jen podle výsledků na hřišti. Snad kluby nepodlehnou tlakům těch, kteří si to na hřišti nevyhráli," naráží Linhart na třetí celek tabulky Zlín.

Jeho vedení ale odmítá, že by na někoho tlačilo. "Náš názor je pořád stejný, ať se dodržují pravidla. Kdo je splní, ať hraje ligu. Když nestihnu balon, jde do autu, nestihnu vyrovnat a prohraju. Je to o čase. Zlín žádné intriky nebo zákulisní kroky nevyvíjí, chceme jen, ať se to posoudí transparentně, jak se to chtělo po jiných," uvedl Ladislav Valášek, šéf Zlína.

Ústecký sportovní manažer Stanislav Pelc ale tvrdí: "Všechny štve, že jsme do ligy postoupili my. Že se tam nedostali jiní, s jejich kádry a penězi." A žádá o roční shovívavost.

"Budeme hrát na krásném stadionu v Teplicích, nikdo si nemůže stěžovat, že bude v nějakých bídných podmínkách. Ať nás to tam nechají odehrát a za rok se uvidí, jestli se postaví náš stadion, nebo ne. Když to nestihneme, ať nás pak z ligy vyhodí," navrhuje.

Je to ale docela odvážný závazek. Ani šéf Linhart nedokázal stoprocentně zaručit, že za rok bude rekonstrukce ústeckého Městského stadionu kompletně hotová.

"Kdyby se to povedlo do začátku příštího ligového ročníku, bylo by to pro všechny ideální. Ale je to docela velká akce, stát se může cokoliv.
Slavia taky hrála na Strahově tři roky a z ligy ji nikdo nevyhazoval."

Rýznar ze svazu stojí za Ústím, přimluví se za něj

Jeden postup do ligy fotbalové Ústí vybojovalo na trávníku, druhý musí dnes v zákulisí.

Na ligovém shromáždění bude přesvědčovat ostatní kluby, ať mu umožní dodat stavební povolení na rekonstrukci stadionu později, než mělo. Díky tomu by pak smělo hrát v teplickém azylu.

Ústí má silného spojence, licenčního manažera svazu Stanislava Rýznara. "Jsem připraven požádat ligové shromáždění, aby změnilo schválenou formulaci o stavebním povolení," řekl Rýznar.

Proč byste to pro Ústí dělal?
Mám veškeré informace z města, jednal jsem s náměstkem primátora, viděl jsem schválení rady, že stavba tribuny proběhne. Jenže stavební povolení do losovacího aktu 16. června nebude k dispozici, kvůli zákonným lhůtám se nestihne dříve než 30. června. Všechny indicie rekonstrukci nasvědčují, takže ve stavebním povolení o dva týdny později problém nevidím. Pro mě to komplikace není.

Ale třeba Zlín na tom může trvat, aby šel do ligy místo Ústí.
To už je politika a na téhle půdě spekulovat nebudu. Já dbám na to, aby byla dodržena pravidla. A jak říkám: podle toho, co mám k dispozici, je prokazatelné, že stavba bude zahájena. Ligové shromáždění si schválilo podmínku vyhřívaného trávníku a technického zázemí. Do 10. června musí licenční komise dostat stavební povolení. Já to musím respektovat, ale není reálné to stihnout. Teď je na Ústí, ať požádá o prodloužení termínu či o změnu formulace té podmínky.

Co když se mu to nepodaří?
Tak je to problém. Vím, jak ho řešit, ale nepovím. Ovšem u nich je vážně důvod jen zákonný, ne to, že by nechtěli stavět. Navíc Ústí už dostalo prvoligovou licenci s podmínkou. A ta se týká i stadionu.

Autoři:


Tabulka ligy

Známky

1,71

Šimon Falta

Olomouc

1,9

Josef Hušbauer

Slavia

1,92

Jan Kopic

Plzeň

Góly

5

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

4

Ondřej Mihálik

Jablonec

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 7 7 0 0 16:2 21
2. SK Slavia Praha 7 4 3 0 10:1 15
3. SK Sigma Olomouc 7 4 2 1 13:7 14
4. FC Slovan Liberec 7 4 1 2 9:7 13
5. AC Sparta Praha 7 3 2 2 6:6 11
6. FK Jablonec 7 2 4 1 13:7 10
7. Bohemians Praha 1905 7 2 4 1 4:4 10
8. Dukla Praha 7 3 1 3 10:12 10
9. FK Teplice 7 2 3 2 10:9 9
10. Fastav Zlín 7 3 0 4 6:7 9
11. FK Mladá Boleslav 7 2 1 4 6:11 7
12. 1. FC Slovácko 7 1 3 3 6:6 6
13. FC Baník Ostrava 7 1 3 3 10:16 6
14. MFK Karviná 7 1 1 5 7:12 4
15. Zbrojovka Brno 7 1 1 5 5:13 4
16. FC Vysočina Jihlava 7 1 1 5 5:16 4

Najdete na iDNES.czmobilní verze