Vydřená výhra dává šanci na semifinále

• 11
Ženeva - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Fotbalová jedenadvacítka neutopila sen o semifinále evropského šampionátu ve Švýcarsku. Ve svém druhém utkání na turnaji zdolala v Ženevě Belgii 1:0 a k postupu mezi nejlepší čtyři mužstva musí vyhrát v posledním vystoupení ve skupině s Řeckem. Se snaživými, byť ne moc šikovnými Belgičany měla až nečekaně mnoho práce a jejich urputnou defenzívu překonal jen v 19. minutě stoper Jiránek, jenž se zavěsil do vzduchu po rohu Kobylíka a přes bránícího Turaciho trknul hlavou míč do sítě.Dále čtěte: K vítězství táhli mužstvo benjamínciJiránek dal životní gól, ale pak se bálUtkání minutu po minutěV příloze audio si poslechněte hodnocení trenéra Beránka

Po porážce s Francií nesměli mladí reprezentanti prohrát, jinak by se v úterý balili na cestu domů.

Se šesti změnami v sestavě proti prvnímu vystoupení s Francií na soupeře vyrukovali se strhující ofenzívou, ale nevydrželi dlouho. Hru jim pak kazily nepřesné přihrávky, váhající rozehrávka i malý pohyb hráčů bez míče.

Přesto si proti soupeři, který od půlky bránil se všemi hráči, vypracovali slibné šance, ale Kobylík ani Jun gól nedali. Na protivníka nejvíc platily chytré pasy za obranu, které většinou zakončoval Jun, jehož nejvíc zásoboval kapitán Zelenka.

Belgičané dali všechnu energii do bránění, která jim chyběla v ofenzívě. Dlouhé pasy od obránců končily v autu, nebo je sbíral gólman Čech. Ten třicet minut jen postával na hranici pokutového území a hru pozoroval, zasahovat vůbec nemusel.

Až když prohrávali, z obrany se vytáhli, ale na českou obranu, jíž šéfoval výtečný Jiránek, nebyli schopni nic vymyslet. Až po půli, kdy hru oživili střídají hráči, musel být Čech ve střehu, přesto za celý zápas nečelil žádné přímé střele.

Největší šanci měli Belgičané krátce po přestávce, kdy se na hranici pokutového území uvolňoval Vrancken. Když se chystal vystřelit, po souboji s obranou padl k zemi, ale sudí ze Zimbabwe nechal pokračovat ve hře, což v Belgičanech probudilo emoce.

Češi, jejichž hru z tribunu sledoval kouč národního mužstva Karel Brückner, či sparťanský prezident Vlastimil Košťál s trenérem Jozefem Jarabinským, se ve druhé části do útoku už moc nehrnuli, hlídali si náskok a čekali na šanci.

Moc jich nebylo, ale ta v 66. volala po gólu. Kobylík po pěkném sólu přihrál po zemi před branku, ale Pospíšil ze tří kroků trefil gólmana. Střídající útočník měl prsty i v další šanci, když devět minut před koncem zatáhl míč po pravé straně a jeho centr zakončil Jun hlavou do břevna.

Česko - Belgie 1:0
Branka:
19. Jiránek. Rozhodčí: Tanfawarima (Zimbabwe). ŽK: Vachoušek,  Voříšek, Polák, Grygera - Van Desse, Turaci. Diváků: 2015. Poločas: 1:0.

Česko: Čech - Grygera, Jiránek, Rozehnal, Hrdlička - Piták, Zelenka (46. Polák), Voříšek, Kobylík - Vachoušek (56. Pospíšil), Jun (84. Baroš).

Belgie: Gillet - Turaci, De Roeck, Maertens, Teelen -  Dufer, Van Dessel, Reigel (46. Soatares), Daerden - Chatelle (46. Vrancken), Van Dooren (67. Dewilde).