Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyčítat mi flám je nefér, ohradil se kouč fotbalové reprezentace Rada

Petr Rada | foto: Michal Šula, MF DNES

4 2009
Trenér fotbalové reprezentace Petr Rada se ohradil proti tomu, aby v jednání o jeho případném odvolání hrál roli flám, na který tuto středu po porážce se Slovenskem vyrazili někteří hráči.

O Radově setrvání ve funkci rozhodne výkonný výbor, čili vláda nad českým fotbalem, příští středu.

Už teď však kouč říká: "Budu respektovat jakékoliv rozhodnutí, neschovávám se před zodpovědností za výkony a výsledky. Ale vyčítat mi večírek hráčů po ukončení reprezentačního srazu mi přijde nefér."

Přitom za noční hýření, jehož aktéry byli určitě Fenin, Baroš, Kováč, Ujfaluši, Svěrkoš a Matějovský, někteří muži z výkonného výboru Radu opravdu viní.

Třeba Jaroslav Starka zdůvodňuje, proč chce hlasovat pro Radův odchod, mimo jiné slovy o fotbalistech v baru na Hradčanech. "Může se prohrát, ale pak se hráči nemohou chovat tak, jak se chovali," myslí si. "Když tohle nefunguje, musí přijít někdo jiný, kdo zavede pořádek."

Háček je v tom, že v době oficiálního srazu se žádné nepřístojnosti neděly, nebo o nich aspoň není nic známo.

A že byli fotbalisté načapáni po srazu na "tahu", kam si podle bulváru pozvali i prostitutky, což útočník Fenin popírá? Je přinejmenším sporné, zda lze toto Radovi vyčítat. "Mám snad každého hráče po zápase vzít a osobně ho dovézt na letiště?" brání se Rada.

Současný mejdan hráčů jen zdánlivě připomíná známou aféru z března 2007, kdy hráči divoce slavili narozeniny Ujfalušiho. Zatímco tehdy se vše dělo za zády kouče v průběhu srazu, nyní se cokoliv událo až po něm.

Dovedeno do absurdna: kdyby si hráči dali dostaveníčko třeba v pařížském šantánu, i pak by byl volán k zodpovědnosti český kouč? "Tohle neberu," uzavírá Rada.

Kouč je připraven být ve středu "souzen" za to, že šance národního týmu zahrát si na mistrovství světa 2010 nejsou valné. Ale nikoli za věci, na něž nemohl mít vliv.

Budou se na to mocní muži českého fotbalu dívat stejně? Podle jejich pátečních reakcí možná ano.

Například člen výkonného výboru František Hrdlička svůj názor skrýval do doby, než si promluvil s trenérem. Po schůzce však prohlásil: "Rada za flám nemůže."

Kouče v pátek za večírek přímo nekritizoval ani svazový šéf Pavel Mokrý. Jeho zloba padala na fotbalisty.

"Nesvědčí to o vztahu k reprezentaci a vypovídá to o jejich morálce," řekl Mokrý pro ČTK. "Absolutně nechápu, proč šli hráči ven po takovém zápase. Zda to udělali naschvál, či to je otázka jejich IQ, nevím. Podrazili i trenéra, který si na disciplíně zakládal. Není možné to jen tak přejít."

Kdo to "nepřejde", mohou být sponzoři. Mokrý přiznal, že se jim chování hráčů nelíbí, což potvrdila i Veronika Jakubcová z firmy Hyundai. Došli jsme k závěru, že je zapotřebí reagovat," prohlásila.

Lze však hráče za jejich přestupek potrestat? Fotbalová legislativa na podobný případ nepamatuje. A i kdyby, jak mohou být fotbalisté postiženi?

Mírně ztřeštěně se jeví Mokrého i Hrdličkův nápad příště hráče nenominovat. Není jisté, zda by neminul cíl a hráčům by to nebylo jedno. Zato by jejich absenci (i při veškerých výhradách k jejich projevu) mohl odskákat celý český fotbal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze