Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Všichni ven! Kouč Ghany se zbláznil

16 2006
Würzburg - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Zmizte! A hned! Ani v restauraci být nemůžete, tady všude je zakázaný prostor. Za plot! Kam zmizela přívětivost Ghany? "Náš trenér se zbláznil. Tohle přece neudělá normální člověk," křičí reportérka Veronika Commey ze státní ghanské agentury.

Je zvláštní pozorovat sličnou dívku v přiléhavém červeném tričku, jak se rozčiluje. Plácá se dlaní do čela, rozhazuje rukama a mává taškou. Ratomir Dujkovič, srbský trenér Ghany, se pustil do války s novináři. Pár hodin před sobotním zápasem s Českem.

Po porážce od Italů se dostal pod obrovskou kritiku, novináři do něj pálí ze všech stran. Na středeční tiskové konferenci mu spílali, radili mu, jak má trénovat.

A co na to Dujkovič? Ten se urazil a včera ve Würzburgu po patnácti minutách nemilosrdně zavřel trénink, přestože oficiálně měl být přístupný veřejnosti.

U železných vrat stadionu místních Kickers postávali fanoušci a těšili se na africké hvězdy. Marně. Viděli je přes mříže a jen chvíli. Po čtvrthodině vyrazil z parkoviště autobus, zatočil a nacouval před vrata. A za něj se ještě postavila dodávka. To už na hřiště neviděl nikdo.

"Fakt je to šílenec. Copak se nedokáže přenést přes kritiku?" stěžovala si Veronika. "Ghana je špatná. Hodně špatná. Vždycky když střílejí, tak jim balony lítají támhle přes střechu," vyprávěl hospodský z klubové restaurace Würzburgu.

Když se šourá Pelé

Před šestou do areálu vjely první dodávky. A v nich legendy. Nejdřív vystoupil baculatý Anthony Yeboah, bývalý kanonýr Frankfurtu, a tři minuty po něm se podél hřiště šoural v plážových trepkách a s džínovou bundou kolem pasu Abedi Pelé, trojnásobný nejlepší fotbalista Afriky.

Slavnější sportovec se v Ghaně nikdy nenarodil.

"Á, Jan z Československa, jak se máš? Nečekal jsem, že se na nás přijedeš podívat," přivítal mě.

Překvapení. Mezi spoustou rozhovorů, které každý den dává, si pamatuje Čecha, s nímž si povídal před měsícem v ghanské Akkře.

"První zápas nám nevyšel, ale vás porazíme. Nebo se o to aspoň pokusíme, i když máte ještě silnější tým než Itálie. Věřím, že Ghana vyhraje. Musí. V sobotu bude velký ghanský den – první vítězství na mistrovství světa," tvrdil proslulý africký Pelé.

Přesně v šest se u stadionu objevila blikající policejní eskorta a za ní autobus. To jsou ony – Black Stars, Černé hvězdy.

Záložník Muntari, kapitán Appiah, obránce Kuffour, mezi posledními se trousí také záložník Michael Essien, největší osobnost, který hrává s brankářem Čechem v Chelsea. Mračí se, nikoho si nevšímá a dívá se do země.

Na mistrovství světa do Německa přijel pro velký výsledek, vždyť experti tipovali Ghanu za překvapení turnaje. Jenže první zápas Afričanům nevyšel, porážka 0:2 s Itálií náladu v mužstvu pokazila. A teď se blíží druhé kolo s Českem.
Nadešel čas pro nápravu? "To se vsaď! Uhraneme vás. Essien vás rozkope," hrozí rozhlasový reportér Elloeny Amande.

Hráči si sednou na trávník, přezují se a chvilku žonglují s míčem. Pak trenér Dujkovič, který v zelených kopačkách pochodoval okolo jako dráb, pískne a všichni jdou k sobě. Chytí se za ruce, v kruhu odříkávají modlitbu a může se začít.

Doktor s bubínkem dondoo

Na nejvyšší betonový schůdek se posadil stařík v brýlích. Vypadá jako šaman. Přinesl si bubínek, zvláštní zvonky a kazeťák, vedle něhož položil tři zašlé kazety v igelitovém pytlíku. A spustil rytmus, který je pro Ghanu typický.

Pomalu ťukal zaoblenou hůlkou do bubínku, kterému se v jazyce twi říká dondoo, za minutu ho položil a klepal do zvonku dawuroo.

Cink, bum, cink, bum. A pořád dokola. Jako robot. Do toho ještě stíhal mávat ghanskou vlajkou.

Doktor Michael Gbordzoe se do Německa přestěhoval před dvaceti lety a teď má ideální šanci, jak být s milovaným mužstvem. "Černé hvězdy jsou ten nejlepší výběr, který na světě existuje," povídá.

 Když zjistí, odkud pocházím, okamžitě vypálí: "Praha? Já byl u vás před lety na návštěvě u kamaráda. Strašnice, Praha 10." Za patnáct minut musíme oba pryč. Stařík si sbalí bubínek dondoo, zvonek dawuroo, starý ošuntělý kazeťák a smutně odchází.

Míjí ho partička holek, které se ženou po schodech od nedalekého bazénu rovnou na trénink. Celý den strávily u vody, teď si chtěly prohlédnout vypracovaná těla černých perel.

"Zavřený trénink? To snad ne!" zamračí se blondýnka s ghanskou vlajkou místo sukně. Nevěří a ještě vyběhne schody ke stadionu. Za vraty pořád stojí autobus, přes který nelze zahlédnout ani kousek hřiště. Trenér Dujkovič vytvořil z tréninku tajnou misi.

Co vymyslí na Česko?

ZAHÁJENÍ TRÉNINKU. Každý trénink ghanských fotbalistů začíná stejně: chvilka žonglování s míčem a poté společné modlitba v kruhu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze