Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kouč Vrba: Absence Tomáše mě mrzí, ve Finsku by hrál většinu zápasu

Tomáš Rosický (vpravo) a trenér Pavel Vrba během tréninku fotbalové reprezentace. | foto: Profimedia.cz

20 2014
Už ve svém druhém zápase trenér českých fotbalistů Pavel Vrba pozná, jaké je to hrát bez Tomáše Rosického. Kapitán a dlouhodobě stěžejní hráč reprezentace kvůli střevní viróze s týmem k přípravnému utkání do Finska neodcestoval.

"Je to trochu komplikace, i když neříkám, že velká. Stejně jsme si někdy chtěli vyzkoušet variantu bez Tomáše. Ale ve Finsku jsme s ním počítali, představoval jsem si, že by odehrál větší část zápasu. Proto mě mrzí, že nebude k dispozici," řekl Vrba před úterním odletem.

Rosický sice dorazil na soustředění později, ale v pondělí odpoledne nic nenasvědčovalo tomu, že by hrát nemohl. Nebo naopak naznačoval, že nemusí být v pořádku?
Trochu ano, ale nebylo to takové dramatické. Bohužel přes noc to nebylo ideální. Čekali jsme, jak se bude cítit ráno, nechtěli jsem dělat zmatky.

A ráno?
Necítil se dobře. Nechtěli jsme riskovat a tahat ho na dva dny do Finska. Pokud by byl fit, tak by letěl, ale rozhodli jsme se pro tohle řešení.

Střevní viróza postihla většinu hokejové reprezentace během šampionátu v Bělorusku...
To jsem si s doktorem přesně říkali, že kdy řekneme, co mu bylo, tak se bude psát, že po hokejistech to dostali i fotbalisti. Ale nemyslím si, že by ta nemoc měla u Tomáše vážný průběh, spíš na něj dolehla celková únava. Za poslední tři dny toho bylo na něj moc. Vyhrál Anglický pohár, další den s tím spojené povinnosti, pak cesta do Prahy. A prostě to na něj padlo.

Jak vzal, že kvůli nemoci přijde o reprezentaci?
Byl nešťastný. Ještě v pondělí večer se těšil. Říkal, že v poslední době hrával v zápasech míň, to minutové zatížení neměl tak velké. Tak se těšil, že si konečně zahraje víc, delší úsek. Proto byl zklamaný, mrzí nás to oba.

Zdravotní potíže mívá často, nepřehodnotíte plány a pro jistotu budete tvořit tým bez něj?
To se stává, že někdo náhle onemocní. Nevidím důvod, proč to rozebírat. Věřím, že na kvalifikaci bude k dispozici.

Začátkem června hrajete v Olomouci proti Rakousku, proti kterému jste počítal spíš s hráči z domácí ligy. Je  možné, že by dostal šanci právě i Rosický?
Jsme domluvení, že se spojíme, až se vrátíme z Finska. Budeme to řešit, jak na tom je a jestli by na Rakousko byl k dispozici.

Kdo bude ve Finsku kapitánem?
To nechám na hráčích, nikdy jsem jim do toho nezasahoval, ale měl by to být hráč s přirozenou autoritou. Buď si ho kluci zvolí sami, nebo je už je zástupce za Rosického a Čecha zvolený z minulé doby.

Mění se s absencí Rosického vaše strategie na zápas?
Budu se držet svého plánu, aby všichni dostali prostor. Někdo víc, někdo méně. Je nás sedmnáct, můžeme střídat šest hráčů. Uvidíme, jak to uděláme s brankáři.

Uvažoval jste, že za Rosického někoho povoláte dodatečně?
Do středu hřiště jsme nominovali pět hráčů, takže jsme o tom neuvažovali.

Bude se měnit základní rozestavení?
Já ho nedělám podle toho, jestli je někdo zrovna k dispozici nebo ne. Bude víceméně stejné.

Ovlivní absence Rosického složení útoku? Například jestli místo ofenzivního záložníka či podhrotového hráče nasadíte dva útočníky?
Já nějaké řešení mám, jestli o bude s Kadlecem nebo s Vydrou, to se nechte překvapit.

Autor:


Advantage Consulting, s.r.o.
PODPORA HELPDESKOVÉHO SYSTÉMU

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze