Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rivalita i v reprezentaci? Vrba obavy nemá. Nebylo nic za hranou, říká

DŮRAZ. Plzeňský Václav Pilař (vpravo) a Lukáš Vácha ze Sparty. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

5 2014
Z tribuny sledoval, jak se v ligovém zápase jeho důležití hráči k sobě nechovají zrovna vlídně. Přesto trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba zůstal během šlágru Plzně se Spartou klidný. "Vypjaté utkání, ale nebylo tam nic za hranou," poznamenal.

Z nesmiřitelných protivníků se zase díky Vrbovi stanou spoluhráči, v nominaci na kvalifikační zápas proti Islandu nominoval šest sparťanů a pět hráčů z Plzně. Je pravděpodobné, že z většiny z nich poskládá i základní sestavu.

V předchozích kvalifikačních zápasech proti Nizozemsku, v Turecku a v Kazachstánu nastoupilo od začátku pět sparťanů, z Plzně třikrát jen Limberský, jednou byli v základu Procházka a Kolář.

Změní se to, když v sobotu Plzeň soupeře porazila (2:0) a především přehrála?
Nechci to moc hodnotit, asi neřeknu nic nového, než že Plzeň byla víc nabuzená. To, co nás potkalo v Plzni v minulých sezonách, kdy jsme měli za sebou různé zápasy v pohárech, teď se stalo Spartě. Takže mě ten průběh ani moc nepřekvapil.

Netrnul jste při několika potyčkách, kdy si hráči nadávali a strkali do sebe?
Potkala se dvě mužstva, která spolu bojují o titul. K nim bych připojil ještě Jablonec, jeden z těch tří se určitě stane mistrem. A strkanice? Patří to k tomu, je to normální. Když se podíváte na Real s Barcelonou... Taky se mezi nimi leccos stane, ale pak se sejdou v národním mužstvu a jsou spolu. Kluci ukázali, jak zápas berou vážně. Ukázali emoce, což je správné. Jsem rád, že to nebyl plážový fotbal. Tím plážový fotbal nechci urazit.

Proti Spartě zazářil Hořava, který se do reprezentace vrátil po dvou měsících a dosud byl v Plzni náhradníkem. Rozhodl právě výkon se Spartou?
Určitě ano. Už na Slovácku, kde střídal, zahrál dobře. Proti Spartě mu zápas vyšel mimořádně. Podle mě byl nejlepší na hřišti, proto je v nominaci.

Může sparťanská porážka v Plzni ovlivnit počet jejích hráčů v základní sestavě?
Nerozhoduju se na základě jednoho utkání. Nemyslím, že by to mělo ukazovat o jejich formě. Kdybych dal na tyhle věci, někteří hráči už by tu nebyli v srpnu. Ale nakonec tu naštěstí byli.

Proti předchozím měsícům se zdá, že většina reprezentantů hraje v lepší formě, například Vydra. Souhlasíte?
Nejen Vydra, zvedá se Necid, pookřál Pilař. Je to tím, že ti kluci dostali ve svých klubech prostor. Forma se zlepšuje, když pravidelně nastupují.

To se netýká kapitána Rosického, na kterém národní mužstvo většinou stojí. Je to problém?
Tomáš to má složité a jemu samotnému role v Arsenalu nevyhovuje. Do reprezentace patří a je jejím důležitým hráčem. Ale neznamená to, že se bez něj neobejdeme. Na výkonnosti se projeví, když dlouho nehrajete.

Naopak radost musíte mít ze stoperů, Sivok s Kadlecem i Procházka zahráli v kvalifikaci výborně, v Basileji se daří Suchému.
Když jsme kvalifikaci začínali, tak jsme měli největší problém právě se stopery, protože byli po zranění nebo nenastupovali. Teď máme zase problém, protože ve středu obrany máme největší přetlak. Ještě si k tomu připočítejte Holka. Zamotává mi to hlavu. Na druhou stranu je dobře, že máme na výběr.

Po zranění začali nastupovat nedávní reprezentanti Gebre Selassie či Hloušek. S nimi počítáte?
Theo je mezi náhradníky, sledujeme ho a víme, že nastupuje. Jeho rozehranost není velká, ale počítáme s ním. Adam Hloušek sice dostává menší prostor, ale i tak je příjemnou zprávou, že postupně tu šanci dostává.

Neuvažoval jste o nominaci Tomáše Hübschmana?
Patří k hráčům, kteří mě příjemně překvapují. Přechod z ciziny do české ligy chvíli trvá, než si zvyknete. Ale v poslední době je to zase ten Tomáš, kterého známe.Najdete na iDNES.czmobilní verze