Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér reprezentace Vrba: Hořava chybí, protože v Plzni teď střídá

GENERÁL. Trenér Pavel Vrba vede české fotbalisty proti Nizozemsku. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

3 2014
Perný den měl ve středu trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba. V deset dopoledne předstoupil v Praze před novináře, aby jim oznámil a pak i odůvodnil nominaci na kvalifikační zápasy v Turecku (10. 10.) a Kazachstánu (13. 10.).

Poté sedl do auta a zamířil na západ. Ve „svojí“ Plzni hodinu po poledni sázel vrbu bílou. Strom symbolicky poroste v parku před stadionem ve Štruncových sadech.

A reprezentační kouč dokázal, že se dovede ohánět i s lopatou v ruce. „Je pravda, že teď doma na zahradě spíš trhám švestky, ale pamatuji si to ze školy, kde jsme měli pozemky,“ usmíval se trenér žijící v rodném Přerově.

Dobře naladěný byl reprezentační kouč nejspíš i kvůli úspěšnému vstupu do kvalifikace o Euro 2016, včera oznámil hráče dvou zápasů.

„Snažil jsem se vybrat ty nejlepší, vycházel jsem z formy hráčů,“ vysvětloval v Plzni. „Čech a Rosický sice v klubech příliš nehrají, ale tolik zkušeností jako oni nemá v tom mužstvu nikdo jiný,“ reagoval na situaci největších hvězd.

Na zápasy v Turecku a Kazachstánu vzal Pavel Vrba i pět viktoriánů: obránce Davida Limberského, Václava Procházku a Radima Řezníka a záložníky Daniela Koláře s Václavem Pilařem. „O nikom z nich jsem nepochyboval,“ řekl rezolutně Vrba, který měl na minulém srazu dokonce sedm Plzeňáků.

„Jenže Hořava teď vypadl ve Viktorce ze základní sestavy,“ vysvětloval absenci tvořivého záložníka a odchovance Olomouce. „Petržela byl i teď na hraně, ale tentokrát jsem se rozhodl, že ho nepovolám,“ doplnil Vrba a přiznal, že má k Plzni i nadále srdečný vztah.

„Díky Viktorce jsem tam, kde jsem. Dál ji hodně sleduju, rád se na ni dívám, pokračují v dobrých výkonech. I když tady je teď trochu zklamání, že se nehrají poháry. Ale to mužstvo má pořád svoji kvalitu,“ myslí si Vrba.

Často bývá k vidění při domácích zápasech Plzně přímo v Doosan Areně, byl i na posledním ligovém zápase v Brně. Na otázku, jak se mu líbí hra pod novým trenérem Miroslavem Koubkem, odpověděl kolegiálně: „Nehodnotil jsem Plzeň ani za trenéra Uhrina a nechci to dělat ani teď. Každý by měl hodnotit svoje mužstvo a starat se hlavně o sebe, ne o ty druhé. Kouč Koubek je tady krátkou dobu. Já mu jen přeju, aby to zvládl a byl spokojený on, hráči, majitelé klubu a hlavně fanoušci. Teď je Plzeň tam, kde chce být, tak ať tam vydrží co nejdéle.“

A pokud se na prvním místě udrží nadále, bude Vrba dál povolávat její hráče do reprezentace. Tu čeká další kvalifikační zápas doma 16. listopadu, v Plzni bude hrát s Islandem.

A Vrba tak bude mít možnost zkontrolovat, jak se daří jeho čerstvě zasazené vrbě bílé... „Samozřejmě se půjdu podívat, jak se jí daří,“ potvrdil Vrba a věří, že se jí nebude muset z ničeho zpovídat.

„Doufám, že ta vrba tu zažije hodně podobných úspěchů, jako když jsme tady s Viktorkou slavili mistrovské tituly,“ usmál se fotbalový kouč.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze