Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vražda! Ale mistrovství světa ve fotbale se z JAR nestěhuje

Belgie - Španělsko: Sonck (vpravo) bojuje o míč s Pyolem. | foto: RogeReuters

7 2009
Jak ovlivní mistrovství světa 2010 ve fotbale násilná smrt úředníka? A nemůže to být jeden z nejvážnějších důvodů, aby se šampionát na poslední chvíli přestěhoval z Jihoafrické republiky?

Odpověď na první otázku zní: Všichni se začnou bát ještě víc.

A na druhou: Téměř jistě ne.

Jimmy Mohlala zhruba před rokem upozornil na to, že v jeho městě Nelspruitu došlo ke korupci při výstavbě jednoho ze stadionů pro mistrovství.

A v neděli večer ho zastřelili.

Jeho devatenáctiletého syna navíc postřelili.

Motiv činu zatím vyšetřuje policie, ale nikdo zmístních nepochybuje: fotbalový šampionát s vraždou souvisí. Vždyť Mohlala byl mluvčím radnice v Nelspruitu a kritizoval pořadatele za nekalé praktiky.

"Nebudeme mluvit o politice, policie vyšetřuje pouze vraždu. To je vše," řekla mluvčí policie.

Po setmění nechoďte ven!
Obrovská kriminalita, z toho mají všichni před velkým šampionátem strach. Průměrně se v Jižní Africe stane přes 50 vražd denně a k tomu 1 000 únosů či  znásilnění!

"Když bylo předloni v listopadu losování mistrovství v Durbanu, bydleli jsme v hotelu na hlavní pláži, vlastně v centru jednoho z nejvyspělejších měst. Přesto nám radili: Po setmění ven raději nechoďte," vzpomněl si předseda svazu Pavel Mokrý.

Většina světa se toho bojí, přesto světová federace FIFA o stěhování neuvažuje. Ani vražda úředníka Mohlaly na tom nic nezmění.

"Neexistuje žádný plán B, C nebo D. Existuje jediný plán: šampionát v Jižní Africe," zopakoval nedávno Sepp Blatter, šéf FIFA.

Zájem o "provizorní" turnaj měly třeba Austrálie, Itálie nebo Anglie. Ještě v červnu Blatter tvrdil, že šampionát by mohl přestěhovat jen přírodní katastrofa. Teď už ani to ne.

Do startu zbývá 519 dní.

"Už je to moc daleko, všechno je politicky provázané. FIFA nemá o stěhování ani vůli přemýšlet," tvrdil český předseda.

První africký pořadatel v historii má přitom spoustu problémů. Nedostavěné stadiony, nedostatečnou infrastrukturu, zvyšující se náklady, dluhy. A samozřejmě kriminalitu.

FIFA nemá o stěhování zájem

Země vydá na bezpečnost při šampionátu přes dvě miliardy korun. Do příštího roku se má zvýšit počet policistů ze 145 tisíc na 200 tisíc, nad zemí budou hlídkovat policejní vrtulníky a na pomoc se ještě speciálně školí tisíce vojáků.

"Nepochybuju, že nakonec stihnou dostavět stadiony, že otevřou nové letiště, že ochrání všechny týmy, ale nejsem si jistý, že ochrání ty davy fanoušků, kteří přijedou a budou cestovat po vlastní ose," říkal Mokrý a zdaleka nejen on. Do Jižní Afriky se příští rok v červnu vydá odhadem 450 tisíc fanoušků. Ani problémy s kriminalitou je neodradí.

Případ Mohlaly přitom jasně ukazuje, jaká situace je v zemi rok a půl před výkopem. Tři ozbrojení lupiči obklíčili úředníkovo auto u garáže, Mohlalův syn okamžitě hodil klíčky na zem a řekl: Jestli chcete auto, vemte si ho! Pak ho kulka zasáhla do kotníku a otec začal utíkat. Mohlala senior dostal smrtelný zásah pod rameno. Zemřel cestou do nemocnice.

Problémy v JAR 17 měsíců před MS

Zoufale vysoká kriminalita
V průměru 56 vražd denně! Před MS se zvýší počet policistů o 55 tisíc, v ulicích má být rozmístěn kamerový systém, ve vzduchu vrtulníky. Přesto se nedoporučuje po městech chodit po setmění.


Nedostavěné stadiony
Současný stav? Na 80 procent. Z deseti stadionů pro šampionát jsou připraveny pouze dva.


Chybějící infrastruktura
Vázne výstavba hlavního letiště a celkový rozpočet se už zvýšil desetkrát na 60 miliard korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze