Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Evropský fotbal povede Slovinec, nástupcem Platiniho se stal Čeferin

VYHRÁLI JSME Předseda české asociace Miroslav Pelta (vlevo) gratuluje ke zvolení novému prezidentovi Evropské fotbalové unie UEFA Aleksanderu Čeferinovi. | foto: Reuters

14 2016
Muž ze země, která toho ve fotbale příliš neznamená, povede Evropskou fotbalovou unii (UEFA). Slovinský právník a předseda tamního svazu Aleksander Čeferin v mimořádných volbách jednoznačně porazil Michaela van Praaga, šéfa nizozemského svazu.

Čeferin se stal nástupcem Michela Platiniho, který po devíti letech v květnu rezignoval.

Musel, etická komise FIFA mu za korupční jednání (přijetí netransparentní platby) už loni na podzim na čtyři roky zakázala jakoukoli činnost ve fotbale. Platinimu nepomohlo ani několik odvolání.

„Mám čisté svědomí. jsem si jistý, že jsem neudělal chybu, a budu pokračovat v boji u soudů,“ řekl při proslovu na kongresu v Aténách. „Díky za těch devět let, teď musím říct sbohem.“

Zatímco Platini byl Francouz, skvělý záložník, mistr Evropy z roku 1984 a trojnásobný držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče kontinentu v letech 1983 až 1985, Čeferina dosud znali jen fanoušci ve Slovinsku.

Kdo je Aleksander Čeferin

Narozen: 13. října 1967 v Lublani
Státní příslušnost: Slovinsko
Rodina: ženatý, má tři děti.
Fotbalová funkcionářská kariéra: člen vedení Olimpije Lublaň (2006-11), předseda slovinského svazu (od 2011)

Ostatní: vystudovaný právník, vede rodinnou firmu, která zastupuje řadu profesionálních sportovců a klubů; fotbalu se aktivně nevěnoval, ve světě sportu se jako funkcionář začal angažovat až v roce 2005 jako člen výkonného výboru předního slovinského futsalového klubu Lesna Litija, od téhož roku je rovněž členem výkonného výboru amatérského celku lublaňských právníků;

od roku 2015 působil jako místopředseda právního oddělení UEFA;

zdroj: čtk

Měl však progresivní volební kampaň. Delegáti kongresu v Aténách zvolili předsedu už v prvním kole, Čeferin obdržel dvaačtyřicet hlasů z pětapadesáti možných a dosavadního viceprezidenta Van Praaga tak deklasoval.

Ve funkci bude do roku 2019, kdy měl skončit mandát Michelu Platinimu. Osmačtyřicetiletý slovinský právník se ve sportu pohybuje teprve od roku 2005, posledních pět let je šéfem slovinského fotbalu, ale v UEFA dosud nebyl aktivní.

„Můžete říkat, že jsem mladý a nezkušený, ale jako šéf malé asociace musím být kreativní. A věřte, že zkušenosti mám. Jsem muž, který dává jen splnitelné sliby. Nejsem snílek, ale pragmatik, kterému nejde o vlastní ego,“ řekl Čeferin v předvolební řeči.

Tvrdil, že chce pracovat na transparentnosti UEFA a na zavedení limitu pro období v jedné funkci. A že podporuje zachování rozšířeného mistrovství Evropy pro čtyřiadvacet týmů.

Zároveň odmítl, že za podporu při volbách slíbil pořadatelství mistrovství Evropy 2024 či 2028 skandinávským zemím Norsku, Dánsku, Finsku a Švédsku. „Nikdy jsem jim neslíbil, že budou hostit Euro.“

Prezidenti UEFA

Ebbe Schwartz (Dánsko, 1954-62)
Gustav Wiederkehr (Švýcarsko, 1962-72)
Artemio Franchi (Itálie, 1973-83)
Jacques Georges (Francie, 1983-90)
Lennart Johansson (Švédsko, 1990-07)
Michel Platini (Francie, 2007-16)
Aleksander Čeferin (Slovinsko, od 2016)

Čeferina zřejmě volily menší asociace včetně české. Věří, že nepodlehne tlakům z Anglie, Španělska, Německa, Itálie či Francie. Velkokluby hrozí, že vytvoří vlastní Super ligy, čímž by odrovnaly Ligu mistrů.

Před dvěma týdny výkonný výbor UEFA rozhodl, že Anglie, Německo, Španělsko a Itálie budou mít od sezony 2018/2019 v základní fázi Ligy mistrů garantováno polovinu míst z dvaatřiceti. To s sebou přinese změnu postupového klíče, který je momentálně výhodný pro méně úspěšné asociace jako je například i Česko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze