Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo za Platiniho: bojovník za malé země, či muž, za nímž stojí Anglie?

Kandidát na presidenta Evropské fotbalové unie UEFA Aleksander Čeferin během rozhovoru s reportéry agentury Reuters. | foto: Reuters

13 2016
Evropský fotbal si ve středu zvolí nového prezidenta a jeden z kandidátů Aleksander Čeferin se na poslední chvíli snaží posílit svou pozici u menších asociací tvrdou kritikou nedávného rozhodnutí výkonného výboru Evropské fotbalové unie (UEFA) ohledně Ligy mistrů, které šlo na ruku silným a bohatým.

Kdo se stane nástupcem Michela Platiniho, který kvůli korupci dostal od etické komise zákaz působení ve fotbale a v květnu na post prezidenta UEFA rezignoval?

Na mimořádném kongresu v Aténách se o uvolněný post ucházejí předseda slovinského svazu Aleksander Čeferin a viceprezident UEFA a šéf nizozemského fotbalu Michael van Praag.

Původně chtěl o prezidentský post bojovat i Španěl Ángel María Villar, ten však nezískal potřebnou podporu a kandidaturu stáhl. Delegáti z 55 členských států tak budou vybírat ze dvou mužů. Platini byl v čele UEFA od roku 2007.

Právě problém kolem Ligy mistrů dělá favorita z Čeferina. Nelíbí se mu, že čtyři nejsilnější ligové soutěže (Anglie, Španělsko, Německo, Itálie) mají od ročníku 2018/2019 garantováno šestnáct míst, doposud jich je jedenáct (více čtěte zde).

UEFA tím reagovala na hrozbu velkoklubů, že si založí vlastní soutěž. Zatím však není jasné, co to znamená pro ostatní ligy, jelikož podrobný postupový klíč se teprve připravuje.

„Problémem je, že jsme nevěděli, že se k něčemu takovému schyluje. To už se nesmí stát. Netrápí to jen mě, ale všech 55 národních asociací,“ řekl Čeferin v rozhovoru pro agenturu AP. Kriticky se k rozhodnutí o Lize mistrů však vyjádřil i Van Praag. Slíbil, že v případě zvolení znovu otevře otázku Ligy mistrů.

Podle Čeferina je ideálním modelem současný systém, kdy i týmy z elitních lig musí do Ligy mistrů projít přes 4. předkolo. A kluby z menších asociací mají díky rozdělené kvalifikaci na mistrovskou a nemistrovskou část reálnou naději, že se jejich šampion dostane do základní fáze. Slovinsko dosud mělo jen dvakrát svého zástupce v Lize mistrů, a to Maribor.

„Kluby zatlačily, protože UEFA byla bez vůdce. Zároveň si ale uvědomuji, že velkokluby jsou pro nás důležité, protože přinášejí velké peníze. Musíme si s nimi sednout a diskutovat o budoucnosti,“ zdůraznil Čeferin.

Super liga, to nikdy, hlásí Čeferin

Kluby z elitních evropských soutěží mnohokrát pohrozily, že si založí vlastní soutěž, nezávislou na UEFA. Bez nejlepších týmů z Anglie, Španělska, Itálie, Německa či z Francie by Liga mistrů ztratila všechno.

„Super liga pro mě nepřipadá v úvahu. Udělám všechno pro to, aby nevznikla. Jsem si jistý, že kluby nechtějí opustit soutěže UEFA. Znamenalo by to válku,“ prohlásil Čeferin, jenž má podle svých slov podporu dvaatřiceti asociací z pětapadesáti.

Koho podpoří Češi, o tom předseda zdejší asociace Miroslav Pelta v minulých dnech ještě jasno neměl. „My to vždy vyhodnocujeme až těsně před kongresem, kdy se sejdeme v rámci naší širší visegrádské skupiny s Poláky, Maďary, Slováky, Rakušany a Lucemburčany. Snažíme se tyto otázky řešit v jednotném bloku podobně jako Seveřané,“ řekl Pelta.

Podle něj evropský fotbal neprohloupí, ať už zvolí kteréhokoli z kandidátů. „Michal van Praag je bývalý prezident Ajaxu a šéf nizozemské asociace, má velké mezinárodní renomé. Čeferin je sice právník z malé země, ale kandidatuře věnoval velký kus práce.“

Osmačtyřicetiletý Čeferin se ve sportovním světě začal angažovat až v roce 2005 jako člen výkonného výboru futsalového klubu Lesna Litija. Na svou stranu si získal řadu menších zemí.

Podle některých médií má podporu i od Ruska, které ovládá východní blok, a údajně i od Dánska, Finska, Norska a Švédska.

Za zkušeného Van Praaga se oficiálně postavila Anglie. Osmašedesátiletý funkcionář se loni chtěl ucházet i o post prezidenta FIFA, pak však kandidaturu stáhl.

„My malé země chceme, aby se zachovala současná struktura Ligy mistrů, ale to je neudržitelné. Musíme bojovat o to, abychom měli co největší možnost dostat se do Ligy mistrů, ale také aby UEFA dala více peněz do Evropské ligy, která se našich týmů týká častěji,“ poznamenal Pelta.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze