Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na šéfa fotbalu kandiduje pět mužů, Platini zatím schválen nebyl

Michel Platini (uprostřed) a jordánský princ Alí bin Husajn (vpravo) | foto: Reuters

12 2015
Na předsedu světového fotbalu aspiruje pět mužů, zatím mezi nimi není Michel Platini, suspendovaný předseda Evropské fotbalové unie (UEFA). Nástupce Seppa Blattera se bude volit 26. února 2016.

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) schválila kandidaturu jordánského prince Alí bin Husajna, Jerome Champagneho, Gianni Infantina, Salmána bin Ibráhíma Chalífy a Tokyo Sexwaleho.

O tom, zda bude moci kandidovat Michel Platini, se rozhodne, až předsedovi UEFA skončí v lednu devadesátidenní pozastavení činnosti ve fotbale.

Platini byl dlouho považován za hlavního adepta na post prvního muže světového fotbalu. Poslední týdny však jeho pozicí notně otřásly. Šéf UEFA byl v říjnu postaven mimo svou funkci kvůli vyšetřování podezřelé platby ve výši dvou milionů švýcarských franků, kterou dostal v roce 2011 za práci v roli Blatterova poradce.

Pozastavený výkon funkce má také Blatter, který řídil FIFA od roku 1998. Devětasedmdesátiletý Švýcar je vyšetřován nejen kvůli podezřelé platbě Platinimu, ale také pro podezření ze zpronevěry a zneužití pravomoci. Letos v květnu byl sice znovuzvolen předsedou, ale o pár dnů později dal funkci k dispozici kvůli rozsáhlému korupčnímu skandálu představitelů FIFA.

Po prověrce etickou komisí ze seznamu vypadl šéf liberijského fotbalu Musa Bility. Jaký je důvod, to FIFA neuvedla s odkazem na ochranu osobnosti. Osmačtyřicetiletý Liberijec se může proti vyřazení ze seznamu kandidátů odvolat ke sportovní arbitráži v Lausanne.

Schválení kandidáti na předsedu FIFA

Alí bin Husajn
narozen 23. prosince 1975 v Ammánu
státní příslušnost: Jordánsko
funkcionářská kariéra: předseda Jordánského svazu (od 1999), předseda Západoasijské fotbalové federace WAFF (od 2000), viceprezident FIFA (od 2011)
ostatní: jordánský princ, třetí syn zesnulého krále Husajna; ve fotbale se pohybuje od 25 let, angažuje se i v řadě dalších oblastí; v květnu byl jediným protikandidátem stávajícího předsedy Seppa Blattera, avšak neuspěl.


Salmán bin Ibráhím Chalífa
narozen 2. listopadu 1965 v Riffě
státní příslušnost: Bahrajn
funkcionářská kariéra: předseda Bahrajnského svazu (2002-13), předseda Asijské fotbalové konfederace AFC (od 2013), člen výkonného výboru FIFA (od 2013)
ostatní: člen bahrajnské královské rodiny; ve fotbale se pohybuje od mládí, sám ho hrával; je spřízněn s kuvajtským šajchem Ahmadem Fahadem Sabahem, předsedou asijského olympijského výboru a jedním z nejmocnějších mužů v mezinárodní sportovní politice.

Jérome Champagne
narozen 15. června 1958 v Paříži
státní příslušnost: Francie
funkcionářská kariéra: člen širšího vedení FIFA (1999-2010) Ostatní: bývalý diplomat, během Blatterova panování zastával ve FIFA různé funkce a byl označován za jeho pravou ruku; z FIFA nuceně odešel krátce před MS 2010 v Jižní Africe v důsledku interních bojů o vliv; poté působil jako fotbalový konzultant v problémových regionech jako Kosovo, Palestina či Izrael; o místo předsedy FIFA se chtěl ucházet už v květnu, ale nesehnal dostatečný počet nominací.

Gianni Infantino
narozen 23. března 1970 V BrigU
státní příslušnost: Itálie/Švýcarsko
funkcionářská kariéra: generální sekretář UEFA (od 2009)
ostatní: vystudovaný právník, působil jako poradce řady fotbalových orgánů a klubů; v UEFA je od roku 2000, od té doby vystřídal několik funkcí (vedl například právní a licenční oddělení, generálním sekretářem byl dočasně už v roce 2007); v souvislosti s Platiniho skandálem mu výkonný výbor UEFA na poslední chvíli vyjádřil plnou podporu ke kandidatuře; pokud se nakonec Platini voleb zúčastní, Infantino odstoupí.

Tokyo Sexwale
narozen 5. března 1953 v Sowetu
státní příslušnost: Jihoafrická republika
ostatní: jihoafrický obchodník a bývalý politický vězeň z dob apartheidu; strávil 13 let ve vězení na Robben Islandu, kde se spřátelil s pozdějším prezidentem Nelsonem Mandelou; po skončení apartheidu se věnoval politické kariéře, v letech 2009 až 2013 byl ministrem.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze