Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vladimír Šmicer vylepšil bilanci střelců

21 2000
L u t y c h - Fotbalisté České republiky zvítězili v závěrečném utkání mistrovství Evropy nad Dánskem 2:0. Obě branky dal po zlepšeném výkonu ve druhém poločase Vladimír Šmicer v 64. a 67. minutě. V konečném pořadí skupiny D obsadili svěřenci Jozefa Chovance třetí místo se třemi body, Dánové bez bodu a navíc bez vstřelené branky skončili čtvrtí. Oba celky šampionát opouštějí.Utkání jsme sledovali v on-line reportáži ZDE.
Po odpykání trestu nastoupil ke své premiéře na turnaji Berger a na pravém kraji obrany nahradil stejně jako ve druhém poločase proti Francii Fukal Gabriela. To byly jediné dvě změny v sestavě, jež trenér Chovanec udělal. Ani jeho protějšek Johansson se při svém posledním zápase na dánské lavičce nepouštěl do žádných velkých experimentů. Do sestavy se vrátil uzdravený Helveg, v útoku dostal poprvé od začátku příležitost Beck a
jediným nováčkem byl záložník Goldbaek.

A byl to právě nový muž v dánské sestavě, kdo jako první vypálil. I jeho spoluhráči potvrzovali poznatky pozorovatelů o tom, že mají výborný úvod. Ve 13. minutě prohrál Fukal vzdušný souboj s Beckem, ale Dánova hlavička mířila vedle. Vzápětí musel
Srníček zasahovat při Grönkjaerově střele a ve 31. minutě ho protáhly Tomassonovy nevydařené nůžky. Naproti tomu české pokusy končily buď nepřesnou přihrávkou, nebo v ofsajdové pasti. Brankář Schmeichel se rozehřál, jen při protestech směrem k egyptskému rozhodčímu.

První zdařilé kombinaci tleskala početná česká enkláva v hledišti až ve 37. minutě. Poborský vysunul Šmicera, ten sice vypálil tvrdě, ale přímo doprostřed branky, kde čekal Schmeichel. To byla v prvním poločase jediná střela, mířící mezi dánské tyče. Přesto trenér Chovanec neudělal o přestávce žádné změny a nevyslyšel ani skandování publika, žádajícího střídání. Důrazná hra dánských pořízků brnkala jeho svěřencům stále víc na nervy. Poborský měl po odpískání ostrý konflikt s Grönkjaerem a Šmicer s Töftingem. Ztráta koncentrace se málem vymstila v 52. minutě, kdy Srníček v poslední chvíli u tyče zastavil Tomassonovu hlavičku.

Až v 64. minutě předvedli čeští fotbalisté to, za co sklízeli v předchozích zápasech potlesk. Nedvěd založil akci ve středu pole, Poborský si efektně zpracoval jeho centr a předložil míč Šmicrovi, který ho s jistotou nasměroval do sítě. O tři minuty  později dostal liverpoolský útočník podobnou šanci po Kollerověhlavičce, dánský brankář zaspal v domnění, že je ofsajd a když vyrazil, už bylo pozdě. Šmicer ho chytře přehodil a přidal druhý gól.

Pak už se Dánové smířili s tím, že opustí šampionát s nejhorší bilancí ze všech šestnácti účastníků. Jako jediní nedali ani jeden gól a inkasovali jich osm. Mohlo jich být ještě víc,
ale další nadějně rozehrané akce českého mužstva skončily na hranici šestnáctky. V závěru se soupeř přece jen pokusil smazat nulu na svém kontě, ale snaha vymodlit si penaltu na rozhodčího Ghandúra neplatila.

Trenér Johansson se dárku na rozloučenou nedočkal a Češi získali před kvalifikací mistrovství světa se stejným soupeřem malou psychickou výhodu. Výhra už nemohla na vyřazení vicemistrů Evropy z roku 1996 nic změnit, přesto se z hlediště ozývalo "Hoši, děkujem." I sami hráči věděli, že si to víc zasloužili za předchozí zápasy, v nichž však nešťastně prohráli.

Šmicer s Fukalem a nedvědem se radují po druhém gólu

Český reprezentant Patrik Berger obchází Dána Bjarna Goldbaeka na evropském šampionátu.

Slovní výměna názorů mezi českým reprezentantem Vladimírem Šmicerem a Dánem Stigem Toeftingem na mistrovství Evropy.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze