Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šmicer: Stál jsem za Bílkem. Tušil jsem, že je to konečná

Jeden z posledních dnů ve funkci manažera fotbalové reprezentace. Vladimír Šmicer hovoří s novináři o tom, že u týmu nebude pokračovat. | foto: ČTK

15 2013
Sofia (Od našeho zpravodaje) - Nová éra fotbalové reprezentace bude bez Vladimíra Šmicera. To je závěr ze schůzky mezi bývalým vynikajícím záložníkem a předsedou asociace Miroslavem Peltou. "Končí mi smlouva a nebudu pokračovat," potvrdil Šmicer, který u národního týmu pracoval jako manažer.

Chápete rozhodnutí, že vám nebude prodloužena smlouva?
Po neúspěchu se vždycky musí něco řešit. Předseda chce začít znovu, s novými jmény. Manažera jsem dělal čtyři roky. Nejdřív se postoupilo do čtvrtfinále Eura, to bylo v pořádku. Teď jsme se na šampionát nedostali, tak odcházím. Zodpovědnosti se nezříkám.

Takže je vaše pokračování úplně vyloučené?
Stál jsem za Michalem Bílkem, byli jsme hodně propojení. Když skončil on, uvažoval jsem v Itálii, že bych skončil taky. Ale kvalifikace se musela dohrát, tak jsem zůstal, i když jsem tušil, že to je konečná.

Jak vám Pelta konec zdůvodnil?
Nešli jsme do detailů, ale všechno se dá vždycky dělat líp. Myslím, že v tom nic výrazného nebylo. Jediná pravda, která vždycky je, leží na hřišti. A tam jsme neuspěli. Co se týče logistických věcí, vybavení týmu, nebyly tam žádné zásadní problémy, abychom kvůli tomu nepostoupili na mistrovství světa.

Pelta vám vyčetl horší komunikaci směrem k němu a dalším lidem z vedení asociace. Připouštíte tady chybu?
Je pravda, že když byl předsedou Ivan Hašek, byli jsme ve větším kontaktu, často se u nás s Michalem Bílkem zastavoval. Ale my svou práci dělali pořád stejně, měli jsme s Mírou (Peltou) kanceláře vedle sebe. Kdyby se chtěl na cokoliv zeptat, dveře měl otevřené.

Cítil jste od současného šéfa menší důvěru než od Ivana Haška?
S každým si člověk sedne trochu jinak. Nebylo to na kamarádské úrovni, ale náš vztah byl vždycky profesionální. Důvěru jsme s Michalem Bílkem měli, dokud budeme žít v kvalifikaci. Věděli jsme, že když se nepostoupí, budou z toho vyvozeny závěry, což se právě děje. Chápu, že nebudu pokračovat, po neúspěchu se něco udělat musí, přijde někdo jiný.

Vyčítáte si zpětně něco?
Čtyři roky jsem se choval stejně. Když je úspěch, menší věci se tolik neřeší. Z mého pohledu tam žádný zásadní problém a rozpor nebyl.

Jaký byl tedy nejsvětlejší a nejčernější okamžik vašeho působení u reprezentace?
Postup na Euro a následné čtvrtfinále, to byla velká satisfakce, protože jsme byli pod obrovským tlakem. Nejhůř mi bylo nedávno po porážce s Arménií, protože jsem věděl, že je to v háji. Bylo mi jasné, že tímhle jsme kvalifikaci ukončili.

Už víte, co budete dělat dál?
Hlavně začíná zima, tu nemám rád. (úsměv) Budu mít víc času na děti, na cestování. Rozhodně se do ničeho nepoženu narychlo. Jeden den jsem skončil ve Slavii jako hráč, druhý jsem nastoupil k nároďáku jako manažer. Neměl jsem volno, to mě teď čeká.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze