Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Darida ocenil Rosického: Mohl ležet na pláži, místo toho nás povzbuzuje

Vladimír Darida v utkání se Španělskem. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

20 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Teď na něj český tým bude hodně spoléhat. Vladimír Darida, záložník fotbalové reprezentace, by proti Turecku měl převzít na sebe část úkolů Tomáše Rosického, který po zranění turnaj dokončí jen v roli nehrajícího kapitána. A dříc z Herthy Berlín tuší, že ho nečeká jednoduchá práce.

„Je to ztráta, škoda. Nastupovat s Tomášem je příjemnější,“ přiznává Darida. „On je hráč, se kterým se dá suprově kombinovat. Asi mi tam bude trochu chybět. Ale musíme se s tím poprat a věřím, že to zvládneme a dotáhneme zápas k vítězství. Budeme bojovat i pro něj, abychom se dostali co nejdál.“

Jak těžké bude obejít se bez kapitána?
Jsou tu další kluci, kteří čekají na šanci. Ti se jí musí chopit a ukázat, že to mají taky v sobě.

Individuálně Rosického asi nahradit nelze, že?
Kus za kus je to opravdu těžké. Ale věřím, že trenér najde řešení, že tam zapracuje nějaké hráče z lavičky. A že to zvládneme.

Fotogalerie

Je možné, že se na Rosického obvyklou pozici vysunete vy?
Občas jsem tam v Hertě hrál. Ale je to spíš na trenérovi, jak se rozhodne, kam mě pošle.

Vlastně se opakuje situace z minulého Eura. Rosický také vypadl před rozhodujícím zápasem o postup proti Polsku - a tým to bez něj zvládl.
S Polskem to byl tehdy krásný zápas, který dopadl v náš prospěch. Kdyby se to opakovalo, bylo by to úplně ideální. Taky tehdy jsme bojovali jako mančaft a i za Tomáše, snad to bude mít i teď podobný efekt.

Jak důležité je, že s týmem zůstává jako nehrající kapitán?
Je to příjemné. Spoustu kluků to třeba povzbudí, že nejede někam na dovolenou, lehnout si na pláž, ale že je tady, povzbuzuje v kabině a stojí za námi. To je dobrá věc.

Měl k vám už před Tureckem nějaký proslov?
Něco samozřejmě řekl, ale to asi nechám pro kabinu.

Rosický říkal, že se proti Chorvatsku pro tým obětoval. Vnímali jste to na hřišti?
Rozhodně. Ukázal nám, že i hráč jeho formátu dokáže bojovat na hranici svých možností, možná až za ní. Je to pro nás návod, který bychom si všichni měli vzít k srdci a bojovat stejně.

Jako kapitán také tým hecoval, když byl v největší krizi. Kdo to bude dělat teď?
Asi nejvíc budou na hřišti slyšet stopeři. I my ve středu zálohy musíme hodně mluvit, vzít to teď na sebe a ostatní povzbudit.

Cítíte před Tureckem z českého týmu sebevědomí?
Spíš odhodlaní. Poslední dva zápasy s Turky máme jednu výhru a jednu porážku, uvidíme, jak to bude vypadat teď. Ono je něco jiného hrát kvalifikaci, kde je zápasů víc, a pak tady jeden zápas o postup ze skupiny. Určitě to bude boj a doufám, že vítězný pro nás.

Sledujete ostatní skupiny a propočítáváte postupové šance?
Nevím, jak ostatní kluci, ale já osobně ne. Kalkuluju jen s tím, že když vyhrajeme, měli bychom postoupit. Nemá cenu teď nějak spekulovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze