Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Darida: Mít obavy? To by byla sebevražda. Ani Španělé nehrají bez chyb

11 2016
Ví se o něm, že je skvělý běžec. A proti Španělsku toho záložník Vladimír Darida nejspíš naběhá ještě víc než obvykle. Ale obavy nemá. „Třeba Španělé nebudou mít svůj den,“ doufá.

Když na jaře prosákla zpráva, že se o něj zajímá Real Madrid, byly toho plné noviny. Zatím Darida zůstává v Berlíně, ale zkušenost se španělským fotbalem ho čeká už v pondělí. V úvodním zápase Eura.

„Real v hlavě opravdu nemám, do utkání jdu stejně jako do jakéhokoli jiného,“ smál se. „Ani nervozita u mě nestoupá. Spíš jsem natěšený.“

Cítí to stejně i spoluhráči? Nebo na někom vidíte, že má z velkých jmen soupeřů respekt?
Většina kluků se určitě těší. A asi mezi námi není nikdo, kdo by byl podělaný. Kdybychom do toho šli s ­obavami, byla by to sebevražda.

Jak se na Španěly připravujete?
Už jsme je viděli na videu: jak hráli s Ukrajinou, Slovenskem, Makedonií. Něco jsme nacvičovali i na tréninku. Abychom byli maximálně připravení a nic nás nepřekvapilo.

Co jste zatím stačil vypozorovat?
Že je to velmi silný tým na míči. Ale taky mi přijde, že je to u nich postupem času takové... Ve druhém poločase už prostě nejsou tak silní v agresivitě, presinku po ztrátě míče. Týmy, které proti nim hrály, si většinou nakonec nějakou šanci vytvořily. Ani oni nehrají bez chyb. Byli bychom rádi, abychom si taky nějakou možnost vypracovali – a pak musíme být maximálně efektivní.

Fotogalerie

Jste smířený s tím, že si i na své poměry hodně zaběháte?
Každý mančaft, který nastoupí proti Španělsku, je spíš zalezlý a čeká na šanci. Oni opravdu dobře drží balon a z presinku se dokážou dostat dopředu. Na druhou stranu: já sice rád běhám, ale ne bez míče. Jsem radši, když kombinujeme a já se můžu nabízet. Honit se za balonem a lovit ho z kopaček soupeřů, to není úplně moje oblíbená disciplína.

Proti španělskému soupeři jste hrál už s Plzní, třeba v Barceloně. Jak na ty chvíle vzpomínáte?
Bylo to jen pár minut, to se snad ani nepočítá. Ale hráli jsme i s Atlétikem Madrid. Doma to celkem šlo, dokonce jsme je porazili. Zato u nich to bylo hlavně bez míče. Dost jsme si zaběhali.

Co bude teď základem k úspěchu? Neinkasovat moc brzy?
Jo, to bude důležité. Kdybychom dostali dva góly v prvních dvaceti minutách, tak by bylo prakticky po zápase. Ale čím déle bychom drželi dobrý výsledek, tím víc by se mohla v jejich obraně otevírat okénka.

Hlavní sílu mají Španělé v záloze. Jste připravený na to, že bude hodně záležet právě na vás, jak jejich klíčové hráče pohlídáte?
Hlavně doufám, že najdeme nějaký styl, který jim nebude sedět. Asi to nebude jen o mně, ale třeba i o stoperech nebo o podhrotovém hráči.

Je dobře, že se Španělskem hrajete hned první zápas?
Asi je to lepší, než se s nimi potkat až pak a vědět, že třeba musíme vyhrát. Je to trochu výhoda a bylo by dobré, abychom nějaký bod uhráli.

Co všechno se musí sejít, aby to vyšlo?
Musíme se vydat úplně na hranici, možná i za ní. A taky bude záležet, jak se zápas povede Španělsku. Když hrajete proti tak silnému týmu, potřebujete mít i štěstí. Třeba nebudou mít svůj den.Najdete na iDNES.czmobilní verze