Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vláda odletěla ze země. Ghanu teď řídí fotbal

17 2006
Akkra, Praha - V Ghaně je teď expertem na fotbal každý. Šampionát sjednocuje zemi s 21 miliony obyvatel a zmatenou směsicí etnik. A kromě fotbalu? Co ještě zajímá Ghaňany? "Zase jen fotbal," povídá Martina Muchová, česká diplomatka na velvyslanectví v hlavním městě Akkře.

Potom zvážní. Ghanu ochromila stávka lékařů, zdravotní péči poskytovaly jen dvě nemocnice v zemi.

"Vznikly vážné problémy, lidé bez pomoci umírali. Stěžovali si, že celá vláda odletěla na šampionát do Německa a nic neřeší." Ale jinak? "Ghana může porazit Čechy," oznamoval včera titulek místního listu The Ghanian Times.

"Češi nastoupí bez klíčových opor," psal deník Daily Graphic. Při zápase proti Itálii ruch v metropoli ustrnul. "Konečně se tu po ulicích dalo jezdit autem, nikde žádná zácpa," vypráví Muchová. Zklamání z výsledku však bylo bezbřehé.

Sylvester, řidič ve službách velvyslanectví, dorazil druhý den do práce jako tělo bez duše. "Z té porážky legitimně onemocněl, vypadal jako mrtvola. Vůbec nemluvil, jen hlesl: Jsem nemocný. A šel domů."

Včera Sylvester obživl. "Ještě dvakrát vyhrajete a požádám o české občanství," tvrdil a od pracovníků ambasády si vyžádal českou vlajku. "Vypadá zdravě. No, uvidíme po sobotě," pousmála se Muchová.

Ghanští čekatelé na česká víza, kterých týdně bývá okolo deseti, si u přepážky chtěli šplhnout. Ještě předtím, než odevzdali formuláře, halasili: "Gratulujeme k vítězství nad USA. Je nám líto Kollera." Češi jsou tu oblíbení. "Nebyli jsme kolonisté, žádné negativní zážitky s námi nemají," říká Muchová.

Dokonce i jména českých fotbalistů se naučili vyslovovat. Rosickýýý. Nedvěééd. Ghanský rozhlasový reportér je v pondělí správně přeříkal všechna. Z celého zápasu Česko–USA vysílal přímou reportáž!

Na největším náměstí údajně probíhá velkoplošná projekce šampionátu, ale politici i média o ní mlčí. Vláda veškerá shromáždění považuje za příliš riziková.

"Okukovat to tam nebudeme, to by bylo o zdraví a o život," soudí Muchová. Ani českým turistům v Akkře nic takového nedoporučuje.

"Radíme jim: Vyhýbejte se všem davovým shromážděním, běloch je tu velmi snadným terčem jakékoliv nevole.

Po zápase s Itálií žádné násilí hlášeno nebylo, ale drobné nepokoje a střelba jsou tu běžné. Stačí sporný výrok rozhodčího, budou si připadat poškození a jejich hněv se může obrátit proti vám." Kritika trenéra Dujkoviče utichla.

"Všude se ozývá: Dobře jsme proti těm Italům hráli, jen ty góly nepadaly." Dnes v 16 hodin ghanského času se život v zemi znovu zastaví.

Čechy tu mají rádi... "Tedy pokud zrovna nehrajeme s Ghanou," prohodí Muchová.

Autor:


Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze