Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lidi Baroše vyhnali a mají, co chtěli, říká Vízek. Jak tým probudit?

Ukazuje se, že Milan Baroš v českém útoku zoufale chybí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

12 2012
Co provést během měsíce s národním fotbalovým mužstvem, aby se probudilo ze současné letargie? V pátek 12. října hraje Česko kvalifikaci s Maltou a o čtyři dny později s Bulharskem.

"Hodně zapeklitá situace. Prvotřídní útočník se do té doby neobjeví, jenže my právě nějakou útočnou variantou překvapit musíme," říká bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

Tato varianta by podle někdejšího znamenitého technika a brilantního střelce měla přijít ze zálohy.

"Útočníka, který by hrál jako Messi, si mávnutím proutku nevykouzlíme. Takže mnohem odvážněji se musí hrát ze středové řady. Řekl bych, že se až moc upínáme na defenzivu, ale podle mě dobře bránit jsme uměli vždycky. Takže i ti takzvaní defenzivní záložníci by měli mít víc ofenzivních úkolů. Ukazuje se, že jediný opravdu útočný středopolař Jiráček je zoufale málo," přemítá Vízek.

Pekhart, Lafata, Vydra, Václav Kadlec? Papíráci

"Na nikoho z téhle čtyřky bych nespoléhal, jsou to takoví papíráci," říká dále Vízek. "Fanoušci vyštvali z nároďáku Baroše, ale k tomuhle útočníkovi se nikdo z těch současných neblíží. Když neproměnil šanci, všichni mu nadávali, pískali na něj, jenže dostat se do těch šancí jako on, to nikdo z těch současných útočníků neumí. Tak maj lidi, co chtěli."

Ladislav Vízek

Ladislav Vízek

V minulosti si česká reprezentace zvykla na Kollera. "Jenže kde takový typ útočníka dnes vzít? - ptá se Vízek.

"Škoda, že Kweuke už má starty za kamerunskou reprezentaci, jinak bych šel za ním a udělal všechno, aby přijal české občanství. Ale nechci dělat chytrýho, řešení nemám. A tak mi v té dnešní mizérii vychází přemluvit k návratu Baroše. Ale nenapadá mě, jaký diplomat by se za ním do Turecka musel vypravit. A že by to musela být vrcholná diplomacie, to vám garantuju. Spíš to ale s jeho návratem nevyjde a já mám obavy, že nulová situace českého útoku bude pokračovat."

Alfou a omegou je případný návrat Tomáše Rosického

"Jedině brankář Čech a záložník Rosický splňují parametry evropské fotbalové špičky. Tomáš ve srovnání s ostatními reprezentanty to jako jediný v útočné fázi umí. Nejenže dopředu vidí, ale i ve složitých situacích dokáže míč prostrčit do koncovky. Pravda, blíží se mu Jiráček, ale ten má hru založenou víc na vůli a houževnatosti, zatímco Rosický těží z rozené fotbalové invence," poznamenává Vízek.

Trenéra Bílka se Vízek zastává. "Co má proboha trenér s tímhle souborem dělat?" položí řečnickou otázku.

Také Vízek se přimlouvá za dva typické útočníky

Poté však internacionál radu přece jen přidá.

"Už jsem říkal, že bráníme dobře, takže je zapotřebí zamyslet se nad útokem. Což Michal určitě dělá. Já bych doporučil, aby to konečně zkusil se dvěma typickými útočníky. Už mě unavuje, jak odborníci i laici donekonečna omílají systém s jedním hrotem a podhrotovým hráčem. Bílek nikdy útočníkem nebyl, tak si neuvědomuje, jaký je to rozdíl, když jsou vedle sebe útočníci dva," říká veterán, který nastoupil v útoku v pětapadesáti zápasech za národní mužstvo.

"Když jdou míče do útočné linie, podhrotovému hráči pořád chybí do ideálního postavení pět, deset metrů, musí si pro míč bleskově dojít a tím má situaci hodně ztíženou. Ale když jsou vedle sebe útočníci dva, je to úplně něco jiného a šance na nebezpečnou akci je mnohonásobně větší," tvrdí Vízek.

Nejtěžší otázka, jakou kdy Vízek dostal

Jak za čtyři týdny probudit skomírající reprezentaci, to je pro Vízka prý nejtěžší fotbalová otázka, jakou kdy dostal.

"Nechci ji zlehčovat a ani být generálem po bitvě. Tady je každá rada drahá. Ale moje představa je jasná: ubrat z defenzivních povinností a hrát na dva typické útočníky. A modlím se za uzdravení Rosického," uzavírá bývalý reprezentant.Najdete na iDNES.czmobilní verze