Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vízek: S naší ligou mě nechtějte rozesmát

12 2006
Praha - Houfem prvotřídních útočníků se český fotbal rozhodně chlubit nemůže. Výběr je omezen na pět šest jmen a to ještě pokaždé nejde o fotbalistu skutečně mimořádných kvalit. Koho z potenciálních uchazečů o nominaci na mistrovství světa by vybrali bývalí reprezentační útočníci Luhový, Nehoda a Vízek? Na jménech se shodují.

Internacionálům bylo nabídnuto pět útočníků s tím, že mohou nominovat pouze čtyři. Pokud by však v roli trenérů chtěli nominaci útočníků rozšířit, mohli přidat pátého fotbalistu, aniž by v nabídce figuroval. Dalšího takového hráče však nikdo z nich nenašel.

Nabídka útočníků: Baroš, Koller, Štajner, Lokvenc, Jun.

Vycházelo se z předpokladu, nabízení hráči jsou zdravotně v pořádku, a že na šampionát odcestují pouze čtyři typičtí útočníci. Avšak vzhledem k omezenému počtu kandidátů dostali internacionálové možnost případně doplnit svou nominaci o páté jméno.

MILAN LUHOVÝ
43 let, 31 reprezentačních startů, účastník MS 1990

"Pro mě je jasná trojice Baroš, Koller, Lokvenc." říká Luhový. "A k ní bych vybral Štajnera, který hraje bundesligu pravidelně, je ve formě a dává góly. Zatímco Jun nastupoval v Turecku jen sporadicky."

Luhového nominace

Baroš, Koller, Štajner, Lokvenc

Kdyby měl Luhový vzít pro útočnou formaci pátého hráče, sáhl by po Heinzovi. "Přijde mi, že Heinz by toho v útoku zastal mnohem víc než Jun, určitě je fotbalovější, navíc když jde do tuhého, dokáže se vyhecovat a stoprocentně koncentrovat. Dá si zkrátka říct a splní jakéhokoli trenérovy pokyny."

Vedle všech jmenovaných fotbalistů další útočný typ Luhový nenachází. "Pokud bychom se chtěli rozhlédnout například v naší lize, nevidím v ní žádného útočníka, který by do nominace patři," říká Luhový.

ZDENĚK NEHODA
54 let, 90 reprezentačních startů, účastník MS 1982, ME 1976 a 1980

"Protože Štajnera považuju spíš za záložníka, měl bych volbu čtyř útočníků usnadněnou: Baroš, Koller, Jun, Lokvenc," míní Nehoda.

Nehodova nominace

Baroš, Koller, Jun, Lokvenc

"A když už bych měl mezi útočníky zařadit páté jméno, Heinzovi bych dal před Štajnerem přednost. Jak už jsem se zmínil, Štajner je platnější spíš na obou krajích zálohy."

Také Nehoda soudí, že z české první ligy se nominace útočníků doplnit nedá. "Alespoň já o žádném domácím útočníkovi, který by mohl hrát na mistrovství světa, nevím."

LADISLAV VÍZEK
51 let, 55 reprezentačních startů, účastník MS 1982 a ME 1980

"Stoprocentně bych nominoval Baroše, Kollera a Štajnera," nechává se slyšet Vízek. "Takže celkem logicky mi vyplývá, že tím čtvrtým by musel být další dlouhán Lokvenc. Kdyby se náhodou Koller zranil."

Vízkova nominace

Baroš, Koller, Štajner, Lokvenc

Pokud by Vízek rozšiřoval nominaci útočníků na pět lidí, sáhl by po Junovi. "Vím, že jak Jun tak Heinz toho na jaře v Turecku moc nenahráli, tahle sezona se jim moc nevyvedla. "Ale mezi útočníky bych nominoval JUna hlavně protože, že mi připadá víc gólový, má prostě na branky čich. A taky si pořád vybavuju, jak národní mužstvo uklidnil rychlým gólem v zápase ve Finsku."

Na zmínku o domácí nejvyšší soutěži Vízek reaguje pobaveně.

"Nechtějte mě s tou naší ligou rozesmát, tím spíš, když se bavíme o útočnících. Tabulku střelců vede kolo před koncem Ivana s jedenácti góly, což o kvalitě domácích útočníků říká všechno. Vzpomínám, že jednou jsem byl nejlepším střelcem ligy s patnácti góly, ale to jsem opravdu mimořádně nepovedený ročník."

Autor:


Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze