Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vízek: Brazilci jsou venku zaslouženě

Zklamaný útočník Ronaldo - VYŘAZEN. Zklamaný brazilský útočník Ronaldo po prohraném čtvrtfinále s Francií. | foto: Alex GrimmReuters

2 2006
Praha - Favorité favoritů se nedostali přes čtvrtfinále. Argentina s Brazílií, očekávané finále mistrovství světa fotbalistů se konat nebude. "Že vypadla Argentina, je pro mě překvapení, ale Brazilci jsou venku zaslouženě. Evropa opanovala svět," říká k vývoji šampionátu bývalý reprezentant Ladislav Vízek.

"Není náhoda, že jihoamerické týmy na zlato nedosáhnou. Od roku padesát osm žádný z nich titul nevyhrál v Evropě. Naposled to byli Brazilci s tehdy mladým Pelém ve Švédsku.

O něčem to svědčí, ale proč to tak je, říct nedokážu. Může to být jen náhoda. Ale je prostě fakt, že u nás na kontinentě se jim nedaří.

Evropské týmy mi přijdou disciplinovanější, za vítězstvím jdou víc.

Brazílie je pro mě největší zklamání vůbec. Hrála dobře jen chvilkama a to je málo. Navíc to nešlo Ronaldo ani Ronaldinhovi, jako by snad nechtěli hrát. A bez nich je to jen obyčejné mužstvo.

Samozřejmě musíme uznat sílu Francie. Postupně se rozehrává, je vynikající v obraně a vepředu má skvělého Zidana, Henryho a výborně se ukazuje ten chlapec Ribery. Hrát proti ní musí být pro všechny nepříjemné.

Ale Argentincům jsem věřil dost. Líp brání než Brazilci a jsou zarputilejší. Kolik já prohrál sázek, když vypadli s Německem.

Přitom všechno hrálo pro ně, když dali první gól. Jenže se zbytečně stáhli, což mužstva dělají, ale zrovna u nich jsme to nečekal. Němci je zmáčkli a bylo jen otázkou času, kdy vyrovnají.

A taky podle mě udělal obrovskou chybu ten argentinský trenér. Nejdřív stáhne Riquelmeho, přes kterého jde osmdesát procent akcí. A když má na lavičce takové bombarďáky jako Messiho nebo Aimara, tak tam dá Cruze a Cambiassa.

Neměl cit pro optimální sestavu. Argentina si to zkazila sama.

Že je v semifinále Itálie, je také dílem jejich lehkého losu. Ve skupině se Italové moc nenadřeli a těžké to neměli ani dál. Navíc mají štěstí, které při vyrovnanosti týmů může hrát důležitou roli.

Co se týče Portugalců, tak v životě jsem je neviděl takhle bojovat. Ohromně spolu drží a každý jdou přes své možnosti. A teď ještě budou mít Deka.

Přesto to vypadá na finále Německo - Francie."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze