Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


„Vítězství je ve státním zájmu“. Pro Slováky i pro Čechy

Česko - Slovensko: Petr Čech v útoku - I brankář Petr Čech se zapojil v závěru utkání do útoku, ale prohru se Slovenskem neodvrátil. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

5 2009
Bratislava (Od zvláštních zpravodajů MF DNES) - Po čase zase uslyšíte československou hymnu. Jen takovou zvláštní, s krátkou pauzou uprostřed. A taky bude o sloku delší, protože Slováci si po rozdělení republik hymnu prodloužili. Pak vypukne žhavý fotbalový souboj. Souboj mezi národy, které ještě před 17 lety patřily k sobě. "To nebude jen fotbal, to bude válka," tvrdí slovenský brankář Ján Mucha.

Ne, válka je příliš silné slovo, v Bratislavě se dnes válčit nebude, ale ke sportovní bratrovraždě klidně dojít může.

Tenhle fotbalový zápas může vstoupit do dějin. Když vyhrají Slováci, velmi pravděpodobně postoupí poprvé v historii na mistrovství světa, což je po olympijských hrách nejsledovanější sportovní akce planety.

"Tahle šance se už dlouho nemusí opakovat. Chlapci, musíme do toho dát srdíčko," vykládal slovenský prezident Ivan Gašparovič, když ve čtvrtek přišel mezi hráče.

Ani Václav Klaus nezůstal chladný, za českými fotbalisty dorazil ještě o dva dny dřív. Návštěva prezidentů před fotbalovým zápasem je hodně neobvyklý akt a právě to dokumentuje, jak emotivní se chystá bitva. Vítězství je ve státním zájmu!

Když vyhrají Češi, dostanou slušnou šanci, aby na mistrovství světa postoupili oni. Zatím v kvalifikaci klopýtají, jen triumf v Bratislavě je může nastartovat, aby v červnu 2010 na turnaj do Jihoafrické republiky odletěli.

"Máme poslední šanci, jak kvalifikaci zachránit. Uděláme všechno, aby na nás mohli být fanoušci pyšní," říkal brankář Petr Čech. "Vrátíme Slovákům to, že nás na jaře porazili v Praze. Je to odveta," přidal se útočník Václav Svěrkoš.

Zastrašovací manévry
Hru na nervy rozehrál se Slováky nový trenér reprezentace Ivan Hašek. Přemluvil dvoumetrového obra Jana Kollera, rekordmana v počtu nastřílených gólů, aby se po 14 měsících do týmu vrátil a pomohl soupeře zadupat.

Povolal kapitána Tomáše Rosického, který 19 měsíců pro zranění nehrál. Vyběhne český špílmachr na trávník a kolik minut vydrží? I to musí Slováci řešit.

Čeští hráči nosili celý týden rudá trička s nápisem Věříme!, aby přesvědčili sebe i fanoušky, že naděje ještě žije. Jeden vášnivý sázkař v Teplicích vsadil na výhru Čechů 100 tisíc korun. Když bude úspěšný, získá 235 tisíc a ještě může oslavit reprezentační vítězství.

Právě v to doufají přes čtyři tisíce Čechů, jejichž nájezd do Bratislavy se čeká. Jen 2 200 z nich má lístky, zbytek je bude shánět na černém trhu.
Nečeká je u sousedů nevraživá hysterie? Nebude dnes česká vlajka působit na Slováky jako rudá barva na býky? "Trošku se bojím. Ani ne tak o sebe, spíš o malého. Hlavně mám strach, jestli se něco nesemele po zápase," přiznává Stanislav Caha z Jihlavska, který koupil synovi k 10. narozeninám lístek za 500 korun.

Slováci na dálku radí: Abyste zbytečně neprovokovali, nechte auto dál od stadionu a dojeďte tramvají. "Přesně to chci udělat, i když přijedu jen starou škodovkou," říká Caha.

Ještě větší frmol může vypuknout po zápase, protože hned vedle stadionu skončí koncert zpěvačky Anastasie. V ulicích se náhle srotí přes 35 tisíc lidí. O vstupenky na utkání roku byl takový zájem, že by se naplnila aréna pro 70 tisíc lidí. Chátrající stadion na Tehelném poli má kapacitu 22 200 míst.

Zápas začíná ve 20.30.

Proč je také dobré porazit Slováky?

Proč by měli v sobotu čeští fotbalisté na Slovensku vyhrát? "Protože máme lepší tým," tvrdí obránce David Rozehnal. "Protože chceme postoupit na mistrovství světa," doplňuje záložník Jaroslav Plašil.

Jistě, tohle jsou dva klíčové důvody. Existuje však ještě několik dalších, menších, na něž lze také se špetkou ironie a s nadhledem myslet. Není přece potřeba se na dnešní souboj dívat jen seriózně, vždyť fotbal je především velkolepá zábava.

1. Aby fotbalisté Slovenska nemuseli chodit do divadla
"Čo je to také absurdné?" ptal se major Terazky Švandrlíkova vojína Kefalína. No, absurdní například je, když jdou slovenští fotbalisté v teplákách do divadla a ještě se u toho musí tvářit, že je to baví. Už proto, aby je "teatrolog" a trenér reprezentace Vladimír Weiss nenechal sedět na lavičce.

A hlavně proto, že pokaždé, když Radošinské naivné divadlo v Bratislavě navštívili, jak to učinili i ve čtvrtek, údajně nikdy neprohráli. Pokud Češi toto kouzlo prolomí, příště už mohou Slováci místo v hledišti sedět v hotelu v klidu nad kávou u motoristických časopisů.

2. Aby se do nás mohl Ján Kozák dál navážet
Jurodivý kouč Košic věru nemá Čechy v lásce a rád se do nich při každé příležitosti pustí. Jenže je hloupé urážet bezbranné ovce, lepší je se janošíkovsky pustit do "vrchnosti". Pokud Češi prohrají, nebude to už ono.

3. Aby se Mečiar nesmál Uhrinovi.
Slovenský politik by se měl zanedlouho setkat s někdejším koučem české reprezentace na srazu základní školy, neboť spolu chodili do třídy. Boxer a nacionalista Vladimír Mečiar by jistě na adresu Dušana Uhrina utrousil několik štiplavých poznámek. Možná by ho i u borovičky nutil zpívat Vivat Slovakia.

4. Aby Martinu Škrtelovi nepřibylo tetování
"Pokud postoupíme na šampionát, možná nějaké přibude," prohlásil slovenský obránce, který má "kérek" už opravdu dost. Všichni estéti musí dnes přát Česku.

5. Aby Milanu Barošovi zdárně rostl syn
Jakápak oslava novorozence, když se nevyhraje? Ale pozor, Milane, i když zvítězíte, hrajete ještě ve středu...

6. Abych mohl cestovat do Jižní Afriky.
Autor tohoto textu rád cestuje. Mistrovství světa 2002 v Asii: nepostup znamenal "žádný výlet". Mistrovství 2006 v Německu: postup, ale dobrá, kdo nikdy neviděl Berlín? Mistrovství v Africe 2010: Sakra, zase nic!? Komu by se chtělo čekat na Brazílii 2014...Najdete na iDNES.czmobilní verze