Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vítězný plán: zkrocení Duffa a brejk

11 2006
Dublin - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Městem, v jehož hospodách se nejlépe z celého světa zapíjejí rozchody, je podle Bono Voxe, lídra kapely U2, Dublin. Co musí dnes čeští hráči udělat pro to, aby se v Dublinu zapíjel fotbalový žal? Bude zřejmě dobré vycházet z varování brankáře Petra Čecha, který tvrdí: "Ostrovní fotbal nám příliš nesedí, herní styly jsou hodně odlišné."

Poslední dvě vystoupení v Dublinu skončila pro Česko porážkou, to je jasný důkaz gólmanova tvrzení.

K dnešnímu úspěchu budou Češi potřebovat několik faktorů.

Na videu s hrou soupeře viděli, že má zřetelně lepší útočnou složku, defenziva za ní kulhá. To bude obzvlášť platit v domácím prostředí.

"Snaží se hodně kombinovat, hrát po zemi a hodně přes záložníka Duffa," všiml si pravý obránce Tomáš Ujfaluši, který se ze své pozice bude s Duffem často potkávat.
"Musíme na něj hrát natěsno, aby se nemohl otočit. Když se mu to povede, je hodně nebezpečný, přímočarý, jde do kličky proti dvěma." Kdo ví, co přesně nakáže hráčům mistr taktiky, trenér Karel Brückner.

Dá se však vytušit to základní. Pečlivá defenziva, rychlé brejky a nejspíš častá střelba. To vše by mělo logiku. "Irové mají hodně dobré standardky," tvrdí jejich pozorovatel Miroslav Jirkal.

Pokrýt soupeřův roh, přihrát jedovatý šíp na dravého Milana Baroše, který překoná brankáře. Třeba právě tak by mohlo na stadionu Landsdowne Road přijít české vítězství. "Na brejky hrát umíme, máme na ně Milana," souhlasí Čech.

A sám Baroš lehkomyslně prohodí: "Čeká nás kvalitní soupeř, ale na druhou stranu se není čeho bát." Podle tréninku se zdálo, že by Baroš měl nastoupit v útoku s Kollerem.

Na co si dát pozor

Na ofenzivu soupeře
Na záložníka Damiena Duffa
Na irské standardní situace
Na netypickou kombinační hru

Co může být výhodou

Lepší kádr bez výrazných oslabení
Rychlý přechod do útoku
Častá střelba na nejistého brankáře
Přihrávky Rosického za obranu

Duo českých zabijáků by mělo vyzrát na gólmana Kennyho, který není rovnocenným záskokem za zraněnou jedničku Givena.

Irové mají vůbec problémy se sestavou. Chybí jim osm hráčů a start dalších čtyř je kvůli zdravotním problémům ohrožen.

Češi želí z klíčových postav jen zraněných záložníků Galáska a Sionka.

Také psychicky by na tom měli být hosté lépe. V boji o Euro zatím jen vítězili, kdežto protivník pouze prohrával.

Irští nýmandi a kouč Nemotora? Češi to neslyší

D u b l i n (fis) - Zelené irské dresy visí na věšácích na cihlové zdi. Vedle této fotografie umístil list Irish Independent obří titulek: "Nezapomněli jste, co nošení těchto dresů OPRAVDU znamená?"

Irové se těžko vzpamatovávají ze sobotního ponížení fotbalistů po prohře 2:5 na půdě outsidera z Kypru. I včera, třetí den po zápase a 24 hodin před utkáním s Českem, hlodalo kyperské trauma jako nenasytná myš v bolavých srdcích zdejších fanoušků.

"Musí to být pro ně rána," míní záložník Radoslav Kováč. "Asi to pro ně nebude nic jednoduchého hrát teď další zápas."

V otřesené atmosféře dnes Irové nastoupí proti Čechům. Trenér Steve Staunton sice burcuje jejich sebevědomí, ale jde mu to ztěžka. Tím spíš, když získal od tisku novou přezdívku: Steve Nemotora.

Agentura ČTK ve svodce zpráv z místních médií cituje kruté výrazy po ostudě na Kypru. "Vražda sobotní noci." "Stauntone, sbal si saky paky a vypadni." "Trenére, jste kašpar." "Posttraumatický stres ze Středomoří." "Může být ještě hůř." Čeští fotbalisté by snadno mohli nabýt dojmu, že je dnes čeká parta neschopných nýmandů, kteří uspořádají vlastnímu kouči "pohřeb".

"Ale ne, podcenění z naší strany neexistuje. To se nám nikdy nestává," kroutí hlavou trenér Karel Brückner.

Irové jsou zdecimovaní, oslabení o spoustu zraněných a s mizernými vyhlídkami na postup. Odrážejí se ode dna. Právě proto může být zápas zrádný.

Autor:


Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.

Najdete na iDNES.czmobilní verze