Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Momenty, které v lize vyvolaly vášně. Jak by rozhodl videorozhodčí?

KONEC DISKUSÍ. Až česká liga zavede videorozhodčí, hádek fotbalistů s rozhodčím ubude. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

28 2016
Neodpískané fauly v pokutovém území, neuznané góly či naopak branky po předchozích přestupcích. Vybrali jsme šestnáct situací, které v aktuálním ročníku fotbalové ligy vyvolaly největší vášně. Jak by byly posouzeny, pokud už by byl zaveden videorozhodčí?

Česká liga touží být jednou ze dvanácti soutěží, ve kterých od léta 2017 bude rozhodčím pomáhat videotechnika.

Pro připomenutí - videorozhodčí by měl zkoumat čtyři zásadní situace, jak určila Mezinárodní pravidlová komise IFAB, která schvaluje pravidla fotbalu platná po celém světě.

  • Góly. Zda před nimi nedošlo k porušení pravidel - faulu, ofsajdu nebo jestli už míč nebyl v zámezí.
  • Penalty. Nebyly odpískané nesprávně? Nebo naopak nepřehlédl sudí nějaký pokutový kop? Videorozhodčí posoudí i to, jestli k provinění proti pravidlům došlo uvnitř, či mimo pokutové území.
  • Červené karty. Videorozhodčí bude řešit jen přímé červené karty, ne vyloučení po druhé žluté kartě.
  • Chyba při identifikaci hráče. Byla žlutá nebo červená karta udělena správnému hráči?

O kterých momentech se v letošním ročníku Synot ligy diskutovalo nejvíc?

Dohrávka 19. kolaDukla - Sparta 1:2

Neodmávaný ofsajd, neodpískaný faul, neodpískaná ruka, neodpískaný faul. V nastaveném čase při jedné akci sudí Kocourek neodpískal tři přestupky sparťanů, viděl až penaltový faul domácího Rady na Lafatu a nařídil pokutový kop. Do zápisu pak uvedl, že penaltu nařídil za ruku domácího Štetiny.

Složitá situace i pro videorozhodčího. I když na počátku akce byl ofsajd hostujícího Jiráčka, tak tento přestupek nepředcházel gólu. Mohl by na něj videorozhodčí upozornit, když podle protokolu může ofsajd zkoumat, jen pokud předchází brance?

Pokud by Kocourek během komunikace upozornil videorozhodčího, že pískal penaltu za ruku Štetiny, tak ten by z dostupných záznamů měl rovněž složitou práci. Ani jeden záběr totiž stoprocentně neprokázal, jestli stoper Dukly rukou hrál, nebo ne.

A nebo by videorozhodčí odvolal penaltu na základě Lafatova faulu na brankáře Radu? Otázníků je hodně. Fotbal si musí ujasnit, jak při podobných situacích postupovat. Jestli striktně podle protokolu, nebo ne.

25. koloOlomouc - Slavia 1:1

Neodpískaná penalta. Slávista Zmrhal v úvodu utkání v pokutovém území podrazil pronikajícího Ševčíka. Evidentní faul, sudí Pechanec měl odpískat pokutový kop, což neudělal. Videorozhodčí by jeho verdikt opravil a Olomouc by měla velkou šanci vstřelit gól.

„Pro mě naprosto jednoznačný penaltový zákrok! Rozhodčí byl blízko,“ řekl olomoucký kouč Václav Jílek.

24. koloZlín - Plzeň 1:2

Neodpískaná ruka před gólem. U hlavního rozhodčího Patáka i pomezního Kotíka prošlo hraní rukou plzeňského záložníka Petržely. Ten si nedovoleným způsobem pomohl v souboji s Matějovem a následně vyrovnal na 1:1. Matějov byl za protesty po druhé žluté kartě vyloučen. Ukázkový příklad, kdy vstřelené brance předcházel přestupek, takže videorozhodčí by verdikt hlavního opravil a branka by nemohla být uznána.

21. koloOlomouc - Sparta 0:2

Neodpískaná penalta. Složitá situace. Hostující Vácha těsně před brankovou čárou sáhl po míči, po kterém se natahoval i brankář Bičík. Záznam ukázal, že Vácha se míče nejspíš rukou dotkl, byť televizní záběry nejsou stoprocentně průkazné. Videorozhodčí, pokud by byl o Váchově ruce přesvědčený, by hlavního Patáka upozornil na přestupek. Následovala by penalta pro Olomouc a žlutá karta pro Váchu.

Hrál sparťanský záložník Lukáš Vácha rukou? Takhle svůj záběr zvětšila televize...

Hrál sparťanský záložník Lukáš Vácha rukou? Takhle svůj záběr zvětšila televize O2 Sport.

20. koloMladá Boleslav - Slavia 2:1

Odpískaná penalta. Sporný zákrok, videorozhodčí by si záběry musel dlouho a důkladně prohlížet, aby posvětil rozhodnutí sudího Ardeleána. Domácí Chramosta padá v souboji s Frydrychem, pád přifilmuje. Frydrych kontakt nepopírá, ale ne každý kontakt je faul. Byl opravdu příčinou Chramostova pádu?

„Honza Chramosta chtěl střílet a Michal Frydrych do něj nějak žďuchl nebo skopl nohu - penalta zasloužená,“ tvrdil boleslavský kapitán Lukáš Magera.

„Nevím, jestli tam byl nějaký malý kontakt - to je asi lépe vidět z televize. Ale řekl bych, že tomu hodně přidal,“ kontroval Michal Frydrych. „Takových kontaktů je v zápase bezpočet. Naopak jsem měl zato, že rozhodčí píská kop pro nás.“

19. koloOlomouc - Plzeň 0:1

Neudělení červené karty. Když sudí Lerch v 66. minutě vyloučil po druhé žluté kartě domácího Radakoviče, jeho spoluhráči protestovali. Hála tak vehemetně, že mu Lerch ukázal žlutou kartu. Jelikož už byla druhá, měl ho vyloučit. Jenže Lerch ho na hřišti nechal a poté se hájil, že napomínal rovněž protestujícího kapitána Vepřeka. Zřejmě se lekl, že by Olomouc během okamžiku oslabil o dva hráče. Podle videa však udělil žlutou kartu jednoznačně Hálovi.

Mohl by videosudí verdikt opravit? Šlo o chybu při identifikaci hráče, jak určuje protokol? Česká liga nabízí bizarní situace, s nimiž Mezinárodní pravidlová komise IFAB zřejmě nepočítá...

17. koloZlín - Sparta 1:2

Neudělení červené karty. Domácí se zlobili, že sudí Královec nevyloučil sparťana Brabce za faul na Poznara, jenž běžel sám na bránu, a ukázal mu jen žlutou kartu. Královec mohl vidět, že blíž k bráně než Brabec byli i jeho spoluhráči Zahustel a Holek. Jenže zároveň brankář Bičík vyběhl až k hranici pokutového území. Videorozhodčí by musel posoudit, jestli Brabec zmařil vyloženou brankovou příležitost.

Zlínský kouč Bohumil Páník během duelu se Spartou

Zlínský kouč Bohumil Páník se v zápase proti Spartě diví jednomu z výroků rozhodčího.

17. koloSlavia - Brno 2:0

Neuznaný gól. Hosté za stavu 2:0 pro Slavii v 73. minutě skórovali, ale sudí Kocourek branku neuznal pro útočný faul brněnského Jovanoviče, který si v souboji s Železníkem pomáhal rukama. Videorozhodčí by zkoumal, jestli šlo ještě o dovolený způsob boje, nebo už zakázaný.

„Musím se na to ještě podívat. Ale nezdálo se mi, že by to byl faul. Nevím, co rozhodčí pískal,“ divil se Mihailo Jovanovič.

14. koloLiberec - Sparta 1:0

Odpískaný ofsajd před jasnou šancí. Příklad situace, kdy by video nepomohlo. Sparťanský útočník Fatai se řítil sám na soupeřova gólmana, ale sudí akci chybně přerušili kvůli domnělému ofsajdu. Verdikt by nemohl změnit ani videorozhodčí, protože bude posuzovat jen ofsajdové situace, které předcházely gólům.

13. koloJablonec - Olomouc 4:0

Chybné vyloučení? Jablonecký Mingazov běžel do otevřené obrany a upadl, když se snažil dostat kolem Hály. Pád jednoznačně přihrál, byť ke kontaktu možná došlo. Rozhodčí Hrubeš dal olomouckému obránci červenou kartu, ačkoliv situaci možná mohl řešit ještě vracející se Rajnoch. Takže chybné vyloučení? Videorozhodčí by spor rozřešil.

11. koloSlavia - Olomouc 0:2

Opomenuté vyloučení. Slávista Kenia šlápl ležícímu Houskovi do rozkroku, což rozhodčí Franěk neviděl přesně, a tak vytáhl jen žlutou kartu. Disciplinární komise následně gruzínskému záložníkovi zastavila činnost na tři zápasy. Videorozhodčí by hlavnímu mohl poradit, že má udělit rovnou červenou kartu.

„Odehrál jsem míč do autu, on na mě padal a šlápl mi do rozkroku. Nevím, jestli to bylo úmyslně, možná ne, ale bolelo to,“ popisoval David Houska.

10. koloPlzeň - Zlín 4:2

Neuznaný gól. Příklad, kdy by videorozhodčí sice mohl poradit, ale i on by byl v těžké situaci. Zlínský útočník Poznar vstřelil gól, který rozhodčí kvůli ofsajdu neuznali. Správně? Špatně? Z dostupných záběrů se lze jen dohadovat, zda hostující útočník v ofsajdu skutečně byl.

Tomáš Poznar ze Zlína hlavičkuje, pod ním Patrik Hrošovský a Jan Kovařík z...

Tomáš Poznar ze Zlína hlavičkuje, pod ním Patrik Hrošovský a Jan Kovařík z Plzně.

8. koloDukla - Brno 1:2

Chybně uznaný gól. Rozhodčí Orel na radu asistenta Hocka uznal gól útočníka Bergera z Dukly, přestože míč nepřešel brankovou čáru. Bylo to vidět i z hlavní tribuny a potvrdil to rovněž opakovaný záběr. Videorozhodčí by v takovém případě jasně vzkázal, že gól platit nemá. Dukla však vedení stejně neudržela a nakonec prohrála.

„Pro mě zcela nepochopitelný gól,“ řekl brněnský trenér Václav Kotal. „Z lavičky to sice nemáte šanci vidět, ale brankář říkal, že se míč od tyče odrazil do hřiště a já mu věřím.“

3. koloPříbram - Teplice 3:2

Chybně uznaný gól. Příbram předvedla mazanou penaltu - Pilík rozehrál míč jen lehce před sebe a střílel až dobíhající Bednář. Gól však platit neměl, protože autor branky vběhl do pokutového území dřív, než dovolují pravidla. To by videorozhodčí mohl zkontrolovat.

„Buď můžeme řešit, že byl někdo o krok dál, nebo to, že to lidi pobavilo,“ hájil trenér Tobiáš své svěřence.

2. koloDukla - Plzeň 1:0

Neodpískaná penalta. Za stavu 0:0 plzeňský Procházka zezadu a oběma rukama vrazil do soupeřova útočníka Beauguela. Jasný faul, po kterém měl následovat pokutový kop. Videorozhodčí by hlavnímu sudímu Lerchovi do sluchátka zahlásil: „Penalta!“ Byť se Dukla nakonec nezlobila, protože i tak vyhrála.

2. koloJablonec - Bohemians 2:2

Penaltové zákroky. V tomto zápase by videorozhodčí měl práce dost. Nejdřív by odvolal penaltu po nasimulovaném pádu jabloneckého útočníka Wágnera, ale pak ji zase nařídil po zákroku brankáře Zlámala na pronikajícího jabloneckého záložníka Rossiho.Tabulka ligy

Známky

1,88

Matúš Kozáčik

Plzeň

1,93

Josef Hušbauer

Slavia

2

Jan Kopic

Plzeň

Góly

11

Michael Krmenčík

Plzeň

8

Stanislav Tecl

Jablonec

7

Milan Škoda

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 16 15 1 0 34:5 46
2. SK Slavia Praha 16 9 5 2 27:7 32
3. SK Sigma Olomouc 16 9 5 2 23:10 32
4. FC Slovan Liberec 16 9 3 4 24:16 30
5. AC Sparta Praha 16 8 4 4 21:12 28
6. FK Teplice 16 6 5 5 20:17 23
7. Bohemians Praha 1905 16 5 7 4 15:14 22
8. FK Jablonec 16 5 6 5 21:20 21
9. Fastav Zlín 16 5 5 6 18:23 20
10. Dukla Praha 16 5 4 7 18:29 19
11. FK Mladá Boleslav 16 5 2 9 19:29 17
12. Zbrojovka Brno 16 4 3 9 12:23 15
13. MFK Karviná 16 4 2 10 16:25 14
14. 1. FC Slovácko 16 2 6 8 13:23 12
15. FC Baník Ostrava 16 2 5 9 21:32 11
16. FC Vysočina Jihlava 16 3 1 12 15:32 10

Najdete na iDNES.czmobilní verze