Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Videorevoluce. Fotbal bude pod kontrolou, hlídat bude klíčové situace

Fotbalovým rozhodčím začne v budoucnu pomáhat video. Na snímku španělský sudí David Fernandez Borbalán. | foto:  Michal Šula, MAFRA

7 2016
Pravidlová komise IFAB, která schvaluje pravidla fotbalu platná po celém světě, o víkendu povolila zavedení videorozhodčího. Co to pro nejpopulárnější hru planety znamená? Redakce iDNES.cz odpovídá na deset nejdůležitější otázek.

Co IFAB schválila? Rozhodčím v budoucnu pomůže videotechnika, jako je to běžné třeba v ragby, hokeji nebo judu. U monitoru bude sedět videoasistent (v angličtině „Video Assistant Referee“), jenž bude s hlavním sudím v kontaktu prostřednictvím vysílačky.

Kterých situací se pravidlo týká? Videoasistent bude posuzovat čtyři situace - góly (zda před nimi nedošlo k porušení pravidel - jednoznačnému faulu, ofsajdu,...), penaltové zákroky, vyloučení (jen přímé červené karty, ne žluté) a chybné určení viníka.

A který se týkat nebude? Všech ostatních. Tedy i ofsajdů. Video tak zamezí gólům z ofsajdu, ale chybně odmávanému postavení mimo hru ne. Na druhou stranu, pomezní rozhodčí budou pod menším tlakem, aby zvedali praporek při hraničních situacích.

Jak bude vše fungovat? Videoasistent bude zápas sledovat na monitoru. Rozhodčího může na chybu upozornit, ale hlavní sudí si zároveň může konzultaci i sám vyžádat.

Kdy video změní rozhodnutí? Hlavní sudí buď rovnou přijme doporučení videoasistenta, nebo si situaci nechá přehrát na monitoru a poté sám rozhodne. Každopádně nemůže asistenta u videa ignorovat.

Co si IFAB od revoluce slibuje? „Cílem není zajistit stoprocentní správnost každého rozhodnutí, ale vyloučit vyloženě špatné výroky rozhodčích, která mají zásadní vliv na hru,“ napsala IFAB ve víkendové tiskové zprávě. Proto - aby netrpěla plynulost hry - budou videorozhodčí posuzovat jen góly, penaltové zákroky, vyloučení a chybné určení viníka.

Jak bude fotbal video zavádět? Testy budou probíhat v následujících dvou letech. Do zápasů bude video nasazeno nejpozději od sezony 2017/2018. Zkoušky mají ukázat výhody a nevýhody. Zároveň je zapotřebí rozhodčí vyškolit.

Které soutěže se dočkají první? Pravidlová komise už registruje zájemce, kteří se chtějí do testů zapojit. Video by mohlo podle dřívějších informací začít pomáhat v Anglickém poháru (FA Cupu). Hlásí se také Nizozemsko, kde ho už několik let zkoušejí, ale rozhodnutí sudích na hřišti měnit nešlo, protože to pravidla nedovolovala.

A co česká liga? Zástupci českého fotbalu zavedení videa schvalují, ale do testů se nezapojí. Novou technologii liga zavede po zjištění finanční náročnosti.

Kdy bude video na mistrovství světa? Možná hned na tom příštím, tedy v roce 2018 v Rusku. Když FIFA zaváděla technologii „GoalControl“, která určuje, zda míč přešel brankovou čáru, nejprve ji vyzkoušela na Poháru FIFA. Což plánuje i za rok, pokud se nevyskytnou žádné problémy. UEFA by zase mohla video zpočátku využívat alespoň od osmifinále Ligy mistrů.

Autor:


Témata: FA Cup, FIFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze