Silent check, šedá zóna. Co ještě se řeší při zavedení videa ve fotbale

Při fotbalovém derby v juniorské lize Sparta vs. Slavia se ukazovalo, jak bude video fungovat v on-line režimu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

24 2017
V březnu příštího roku nadejde soudný den pro video ve fotbale. Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) rozhodne, jestli projektu, který v některých zemích už funguje a v dalších se testuje v nižších soutěžích, dá požehnání. Jaké jsou v souvislosti s videoasistentem novinky?

Vedení světového fotbalu upozorňuje, že smyslem zavedení videa není dosáhnout stoprocentní přesnosti rozhodnutí, ale správně posoudit klíčové situace, které mají vliv na výsledek.

Verdikt hlavního rozhodčího má být změněn jen v případě, že došlo k zjevné chybě, k jasnému omylu.

„Otázka nestojí, jestli to bylo správné rozhodnutí. Ale jestli bylo zjevně špatné,“ upozorňuje Roman Hrubeš, šéf projektu v Česku.

Všechny poznatky a výsledky z testování se posílají na univerzitu do belgické Lovaně, kde se vyhodnocují. V březnu 2018 pak FIFA na těchto základech rozhodne o dalším využití videa.

Nabízíme odpovědi na zásadní otázky.

1Jak a kdy se má video použít?

Rozhodně ne při každém přestupku. Už dřív Mezinárodní pravidlová federace (IFAB) stanovila čtyři možnosti, kdy se verdikt sudího na hřišti přezkoumává. Při všech gólech, při pokutových kopech, při udílení červené karty a při chybné identifikaci resp. záměně trestaného hráče.

2Kde video už funguje?

V plném rozsahu v německé Bundeslize, v italské Serii A, v portugalské lize, v korejské lize a ve Spojených státech. Video pro vybraná ligová utkání využívají v Polsku a v Belgii, v Nizozemsku pro místní pohárová utkání.

3Kde dál chtějí mít video?

V testovacím režimu fungují Česko, země Jižní Ameriky, Katar, Saúdská Arábie, Turecko a Španělsko, byť před rokem se videu bránilo.

4Kdy do hry vstupuje videorozhodčí?

Musí se držet stanoveného protokolu (góly, penalty, červené karty, identifikace hráče) a ve chvíli, kdy hlavní sudí na hřišti učiní rozhodnutí. („Učinit rozhodnutí“ znamená i to, že po zákroku nechá pokračovat ve hře.) Videoasistent vstoupí do zápasu v situaci, kdy si je naprosto jistý. Pokud podle něj bude zákrok v pokutovém území například padesát na padesát, nechá rozhodnutí na hlavním a do utkání nezasahuje.

5Jak dlouho se situace může přezkoumávat?

FIFA apeluje, že na rozhodnutí nesmí být žádný tlak. Důležitější je správnost verdiktu, ne rychlost.

6Co když sudí neodpískal penaltu pro mužstvo A, nepřerušil hru a z protiútoku mužstvo B dá gól?

Je to jako v hokeji, sudí se vrátí k prvnímu přestupku, čili nařídí pokutový kop pro mužstvo A a na druhé straně neuzná gól. Pokud však během akce dojde k disciplinárnímu přečinu, za který se uděluje červená karta, například k surové hře, tak vyloučení platí. Výjimkou je červená karta při zmaření zjevné brankové příležitosti.

7Kdo budou videoasistenti?

Současní rozhodčí na listině pro profesionální soutěže i nedávní hlavní rozhodčí s minimálně dvouletou praxí v první a druhé lize. Samozřejmostí je dostatečné proškolení. Jeden zápas musí sledovat dva videoasistenti. Jeden přezkoumává situaci a druhý sleduje další průběh hry. „FIFA chce, aby na pozicích videoasistentů byli nejlepší z nejlepších, protože během zápasu na nich bude obrovská odpovědnost,“ podotkl Tomáš Bárta, výkonný ředitel Ligové fotbalové asociace (LFA), která v Česku řídí první a druhou ligu.

8Kde má v Česku videoasistent místo a co má za úkol?

Sedí v přenosovém voze mimo stadion. S rozhodčími na hřišti je spojen s komunikačním zařízením. Pokud si myslí, že hlavní udělá zjevnou chybu, dá mu signál, že situaci přezkoumává. Následně mu musí podat ucelenou informaci: „Domácí hráč číslo osm fauloval, nařídil bych penaltu a udělil červenou kartu.“

Následně vybere nejlepší dostupný záběr a pošle ho hlavnímu sudímu do monitoru u hřiště. Rozhodčí si verdikt videoasistenta během pár vteřin vyhodnotí. Může ho odmítnout a stát si za svým původním verdiktem. Má prostě poslední slovo. V tom je rozdíl proti ragby, kde videorozhodčí fungují už od roku 2003. Tam zásadní verdikty učiní muž od videa.

9Co se zkoumá při gólech?

Všechny gólové situace. Byl míč celým objemem za brankovou čárou? Nepředcházel ofsajd útočícího mužstva? Neprovinilo se útočící mužstvo přestupkem jako je faul či hraní rukou? Nebyl míč mimo hřiště?

10Do jaké doby se hra může vrátit, jestli před gólem nedošlo k přestupku?

Není stanoveno, časový limit není omezen. Před gólem však musí jít o přímočarou souvislou útočnou akci. Jestli půjde o dvě přihrávky nebo o pět, roli nehraje.

11Co se zkoumá při pokutových kopech?

Byl faul, nebo ne? Došlo k zákroku v pokutovém území, nebo mimo? Dopustilo útočící mužstvo přestupku, faulu, ofsajdu? Pozor, pokud hlavní sudí neodpíská faul a videoasistent zjistí, že sice k přestupku došlo, ale mimo vápno, do hry nevstupuje. Nemůže hlavnímu nařídit, aby odpískal přímý volný kop, protože to není součástí protokolu. „Neodpískání přímého volného kopu je jen drobná chyba, ne zjevná,“ zdůraznil Hrubeš.

12Co zkoumá při červené kartě?

Jedná se o situace, po níž následuje rovnou červená karta, nikoli druhá žlutá. Videoasistent vstupuje do hry ve chvíli
- pokud hlavní a asistenti přestupek nevidí, došlo k němu mimo hru
- pokud hlavní přestupek odpíská, ale neudělí červenou kartu
- pokud hlavní přestupek neodpíská, ale podle pravidel měl být oceněn červenou kartou.

Videoasistent dá signál, že zkoumá situaci a hlavní hru přeruší v neutrální zóně, nikoli ve vyložené šanci. V tom případě akci nechá dohrát. Pokud padne gól, ale před ním měl hráče vyloučit, gól neuzná a vrátí se k prvnímu přestupku.

13Proč se nezkoumá druhá žlutá karta?

„Protože pak by byl silný argument, proč nezkoumat už i první žlutou, což by vedlo ke zbytečným prodlevám,“ upozornil Hrubeš. Žlutá karta není součástí protokolu, který vytvořila IFAB.

14Mohou fanoušci na stadionu vidět opakované záběry na stadionech?

FIFA zvažuje možnosti. Buď všechny situace pouštět i divákům, což se děje ve Spojených státech. Nebo ukáže jen vybrané, případně vůbec žádné. V některých zemích totiž fotbalové publikum není tak vyspělé, aby za každé situace respektovalo verdikt videoasistenta, což pak může vést k nepokojům v hledišti a zesílí tlak na sudího.

15Proč nemají trenér možnost challenge?

Fotbal není tenis ani kanadsko-americká NHL. FIFA usoudila, že by trenéři možnost k přezkoumání zneužívali jako taktickou variantu. A také, proč mít challenge, když fotbal má protokol a sudí má povinnost všechny zásadní situace přezkoumat?

16Co je silent check?

Komunikace mezí hlavním a videoasistentem, který ho ujišťuje o správnosti rozhodnutí. Nemění verdikt sudího na hřišti, ale v případě pokutového kopu, gólu či červené kartě ho ujistí, že rozhodl správně.

17Kdy může rozhodnout jen videoasistent?

Jde především o situace, při nichž dojde k dosažení branky z ofsajdu. Hlavní sudí ji neuzná a nemusí si verdikt ověřit na monitoru.

18Co se stane, když sudí odpíská chybně rohový kop a z něho padne gól?

Nic, gól platí. Chybně odpískaný rohový kop či otočený aut se nezkoumá. „Je to jen drobná chyba. Je to stejné, jako když sudí ukáže chybně na odkop od brány a po výkopu brankáře na druhé straně padne gól,“ upozornil Hrubeš. Navíc fotbalová pravidla neumožňují změnit rozhodnutí ve chvíli, kdy je hra znovu navázána.

19Kdy bude v Česku využito video při ligovém utkání?

LFA chce stihnout jedno utkání do konce podzimu, od jara by pak videoasistent pomáhal při televizních utkáních. „V nejbližších dvou třech letech je nemožné, abychom měli videorozhodčího na každém utkání z kola. Ani na tenisových Grand Slamech není Jestřábí oko na každém kurtu,“ poznamenal Dušan Svoboda, předseda LFA.

20Co je šedá zóna?

Termín pro nejednoznačné situace, pro FIFA je nyní tématem číslo jedna tzv. šedou zónu minimalizovat. Jde o to sjednotit rozhodování a pohled sudích na celém světě. Například v Jižní Americe sudí nařídí pokutový kop a za totožný zákrok rozhodčí v české lize nechá ve hře pokračovat. Své rozhodnutí si obhájí oba. Nyní se dostáváme na začátek textu, kde se praví, že využití videoasistenta má za cíl odstranit jen zjevné chyby, nikoli situace z „šedé zóny“.

Liga mistrů a Evropská liga

Základní část Ligy mistrů 2018-19 začala v úterý 18. září. Český mistr Viktoria Plzeň je ve skupině G a jeho se soupeři jsou Real Madrid, AS Řím a CSKA Moskva.
Zápasy Evropské ligy se hrají od čtvrtka 20. září. Slavii Praha čeká ve skupině C Petrohrad, FC Kodaň a Bordeaux. FK Jablonec byl nalosován do skupiny K, kde jsou dále Dynamo Kyjev, Astana a Rennes.
Finále Ligy mistrů se hraje 1. června 2019 v Madridu na stadionu Atlétika, Evropská liga vyvrcholí 29. května v Baku.

 

Edin DžekoPatrik Schick, Mário Fernandes, Arťom Dzjuba, Tomáš Koubek

Tabulka ligy

Známky

2,11

Miroslav Stoch

Slavia

2,11

Vladimír Coufal

Slavia

2,13

Tomáš Hübschman

Jablonec

Góly

17

Nikolaj Komličenko

Mladá Boleslav

11

Miroslav Stoch

Slavia

9

Jean-David Beauguel

Zlín

Mužstvo Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 18 15 1 2 46:16 46
2. FC Viktoria Plzeň 18 13 3 2 27:14 42
3. FK Jablonec 18 10 3 5 38:16 33
4. FC Baník Ostrava 18 10 3 5 25:15 33
5. AC Sparta Praha 18 9 4 5 29:15 31
6. Fastav Zlín 18 9 3 6 24:20 30
7. FC Slovan Liberec 18 6 6 6 17:17 24
8. FK Mladá Boleslav 18 6 4 8 35:34 22
9. FK Teplice 18 6 4 8 19:24 22
10. Slezský FC Opava 18 6 2 10 24:29 20
11. 1. FK Příbram 18 5 4 9 23:42 19
12. Bohemians Praha 1905 18 4 6 8 18:27 18
13. 1. FC Slovácko 18 6 0 12 20:31 18
14. SK Sigma Olomouc 18 5 3 10 17:32 18
15. MFK Karviná 18 4 3 11 23:35 15
16. Dukla Praha 18 4 3 11 15:33 15

Nejčtenější

Slávistický kouč Trpišovský: Je úctyhodné, kolik máme bodů

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský pozoruje hru v utkání na hřišti Bordeaux.

Až na dramatický konec fotbalisté Slavie svého trenéra potěšili. „Je dobré, že jsme vítězstvím...

Vácha se vrátil na hřiště. Selhali jsme, situace není ideální, řekl

Sparťan Lukáš Vácha zpracovává míč v pohárovém zápase se Sönderjyske.

VIDEO Do ligového zápasu nastoupil poprvé od konce září, ale hezké vzpomínku mu na návrat na hřiště...

Liberec - Opava 1:2, hosté v závěru využili výhodu po vyloučení Ševčíka

Fotbalisté pavy oslavují s fanoušky rozhodující gól v ligovém utkání v Liberci.

Liberečtí fotbalisté propásli možnost přiblížit se na pouhé tři body šesté příčce, z níž lze v...

My chceme Spartu! Kdy se dočkáme? S příchodem džentlmena Lavičky?

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný udílí pokyny Alexandru Chipciuovi v utkání proti...

VIDEO To je parodie na klub, který si ještě před pár lety myslel, že je nezlomný a nezranitelný. Sparta,...

Takovou Spartu jsem dlouho neviděl, konstatoval teplický střelec Moulis

Pavel Moulis z Teplic slaví se spoluhráči vítězný gól v zápase proti Spartě.

VIDEO Vítězný gól na Letné, svůj pátý ligový a životní, při oslavě poslal tátovi do nebe. „Řekl by mi, že...

Další z rubriky

My chceme Spartu! Kdy se dočkáme? S příchodem džentlmena Lavičky?

Trenér Sparty Zdeněk Ščasný udílí pokyny Alexandru Chipciuovi v utkání proti...

VIDEO To je parodie na klub, který si ještě před pár lety myslel, že je nezlomný a nezranitelný. Sparta,...

Masopust a Ševčík už jsou slávisté. Tvrdík je vítal na twitteru

Obránce Slavie Michael Ngadeu Ngadjui hlavičkuje před libereckým Petrem...

Fotbalová Slavia dotáhla příchody dvou avizovaných posil. Červenobílý dres budou oblékat záložníci...

Od Mavuby po Golgola. Inventura sparťanských posil v éře cizinců

Fotbalisté Sparty se v derby proti Slavii radují z vyrovnávacího gólu.

VIDEO Jeden fotbal na vrcholové úrovni už ani nehraje, další nastupují za jiné kluby. Fotbalová Sparta od...

Najdete na iDNES.cz