Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


VIDEO: Pelta se rozhlížel z nové kanceláře, fotbal bude mít nové sídlo

15 2015
Zatím kolem kmitají dělníci, ale už za měsíc začne předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta úřadovat z nové kanceláře. Svaz se nebude stěhovat daleko - nové sídlo FAČR za 137 milionů korun, které si můžete prohlédnout ve videoreportáži a fotogalerii, bude stát rovněž v Praze na Strahově.

„Doteď jsme byli v prostorách, které jsme sice zrekonstruovali, ale jsme v nich v nájmu. Tyto prostory už dnes navíc nevyhovují našim potřebám,“ vysvětloval Pelta, proč si FAČR nové sídlo nechala postavit.

Šéf českého fotbalu se při rozhovoru rozhlížel po své budoucí kanceláři, ze které bude mít úchvatný výhled na Prahu.

Pelta se i se svým týmem přestěhuje v červnu. Slavnostní otevření je naplánované na sobotu 27. června. Ne náhodou - v té době bude v Česku probíhat mistrovství Evropy do 21 let, takže do Prahy dorazí vedení Evropské fotbalové unie UEFA v čele s Michelem Platinim.

Cena stavby je 137 milionů korun a FAČR ho v plné výši financuje z dotací FIFA a UEFA.

„Kdybychom neměli zajištěné financování, tak bychom s projektem váhali,“ uznal Pelta. „Lepší je zajistit zdroje, abychom neměli dluhy. Vždycky říkám, že peníze za účast reprezentace třeba na mistrovství Evropy radši použiju dál do reálného fotbalu.“

Miroslav Pelta před budovou, kam se už brzy přestěhuje FAČR.

Miroslav Pelta před budovou, kam se už brzy přestěhuje FAČR.

Nové čtyřpodlažní sídlo (včetně jednoho podzemního), kam se přestěhuje i marketingová společnost STES, bude stát na rohu ulic Atletická a Diskařská, takže z jižní strany uzavře stadion Přátelství. Stavba nyní po roce a půl finišuje.

Kanceláře budou ve dvou horních patrech. Přízemí pojme třeba síň slávy, restauraci a tiskové středisko.

Nové sídlo FAČR obrazem

V novém sídle FAČR bude i síň slávy,

Stavbu sídla FAČR si můžete prohlédnout i ve fotogalerii.

V podzemí bude technické zázemí a také čtyři fotbalové šatny. Už teď se totiž počítá i s rekonstrukcí sousedícího stadionu Přátelství, takže by ho mohly využívat třeba mládežnické reprezentace.

„Probíhá výběrové řízení na to, kdo rekonstrukci stadionu provede. Vznikne tam tribuna, nová tartanová dráha, vyhřívaný trávník a nové osvětlení. Začít bychom chtěli už na podzim a v roce 2016 stavbu dokončit,“ vysvětloval Pelta.

A pokračoval: „Stadion Přátelství bude využívat i atletika. A samozřejmě my pro naše potřeby. Třeba pro semináře rozhodčích, školení, srazy reprezentace... Budeme mít takové zázemí, že tu bude moci trénovat i áčko. Stadion bude zároveň splňovat podmínky pro zápasy mládežnických reprezentací.“

I když to tak zatím nevypadá, zanedlouho právě tady bude tiskové středisko v...
Šéf FAČR Miroslav Pelta se prochází po rozestavěném sídle fotbalové asociace....
Z některých kanceláří v novém sídle FAČR bude výhled na stadion Přátelství.

Miroslav Pelta provedl vybrané novináře po stavbě nového sídla Fotbalové asociace České republiky.

V první fázi tedy nová budova FAČR, poté renovace stadionu Přátelství. Fotbalová asociace tak konečně bude mít reprezentativní prostory, které konceptem připomínají například sídla FIFA a UEFA (administrativní budova sousedící s tréninkovými plochami). Ale tím by rekultivace Strahova skončit nemusela...

Českému fotbalu totiž patří i stadion Evžena Rošického, který je u stadionu Přátelství jen přes ulici. V současnosti má však jen minimální využití. Jednou, v budoucnu, by třeba právě tady mohl vyrůst národní stadion.

„Jsme poslední středoevropská země, která stadion tohoto typu nemá. I na Slovensku už padlo rozhodnutí na úrovni vlády,“ uvedl Pelta. „Až bude všechno dotažené včetně stadionu Přátelství, tak bych rád začal jednat se státem. Ale je předčasné o čemkoliv mluvit, když nemáme podporu a ani jsme s nikým na nejvyšší vládní úrovni nejednali.“

A dodal: „Strahov by bylo pěkné místo, ale jsou tu limity dopravní obslužnosti. To kde bude stadion stát, a jestli vůbec, bude záležet na odbornících v oblasti dopravy a dalších expertech. Kdyby se něco takového realizovalo, tak to musí splňovat veškeré parametry, abychom neudělali něco polovičatého a později toho nelitovali.“

Fotogalerie

Podívejte se na nové sídlo FAČR

Zatím však jde jen o vizi, na realizaci v nejbližší době určitě nedojde. Už jenom výstavba nového sídla a rekonstrukce menšího stadionu Přátelství je velkým krokem pro celkovou prezentaci FAČR.

„Revitalizace Strahova byl takový náš sen. Jsem hrozně rád, že už je to ve finální podobě a blíží se termín, kdy stavbu přebereme a slavnostně otevřeme. Fotbal je celosvětový fenomén a myslím, že sídlo určuje bonitu každého svazu,“ řekl Pelta a naposledy se rozhlédl po své nové kanceláři.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze