Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šéf trenérské unie: Ptát se nás nebudou, ale já bych Bílka neodvolával

Šéf Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

9 2013
Současný předseda Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička by kouče Michala Bílka od národního mužstva neodvolával. "Já bych Michala u reprezentace nechal. Něco je nastartováno, i když ne všechno úplně dokonale. Ale v případě změny kouče musí dojít k dalším zásadním změnám, jenže na ty není fotbalová asociace připravena," říká osmapadesátiletý Lička.

Loni v prosinci se trenérská unie stala samostatným občanským sdružením a od začátku tohoto roku je členem Fotbalové asociace České republiky. Lička je třetím šéfem unie, která dnes sdružuje přes tři stovky trenérů. Ličkovými předchůdci byli legendární trenér Václav Ježek a pětasedmdesátinásobný reprezentant Ladislav Novák.

"Do letošního léta chceme po vzoru UEFA a FIFA vytvořit elitní skupinu top trenérů, která by měla mít respektovaný vliv na fotbalové dění," pokračuje Lička.

V úterý 16. dubna bude výkonný výbor fotbalové asociace rozhodovat o setrvání či odvolání reprezentačního kouče Bílka. Čekáte, že to lidé z českého fotbalového vedení budou s trenérskou unií konzultovat?
To opravdu ne. Nečekám, že někdo z výkonného výboru bude chtít znát náš názor. Což je podle mě špatné. Právě proto chceme z našich řad vytvořit tu elitní trenérskou skupinu, která by měla tak osm až patnáct lidí. A ta by vliv na dění kolem reprezentace mít měla.

Takže v budoucnu už by to nemělo dopadnout jako na jaře 2009 po odvolání reprezentačního kouče Petra Rady? Tehdy trenérská unie doporučila Dušana Uhrina staršího, výkonný výbor jmenoval Františka Straku a dal tím jasný signál, co si o trenérské unii myslí.
Předpokládám, že tohle už by se stát nemělo. Bohužel, příští týden bude česká fotbalová exekutiva o trenérovi národního mužstva rozhodovat bez našeho názoru. Ale jak už jsem říkal, když mám mluvit za sebe, tak bych Bílka neodvolával.

Která trenérská jména by se měla objevit v avizované elitní trenérské skupině?
Například Brückner, Uhrin starší, Šilhavý, Lavička, Vrba, Psotka a další. Když tato skupina bude mít kvalitu, měla by být každým respektována.

Je Michal Bílek členem trenérské unie?
Není. Nějak se k tomuto kroku nemůže rozhoupat. Ale třeba Lavička či Vrba našimi členy jsou.    

Jak jste vůbec jako šéf trenérské unie ty nejrůznější štvavé kampaně proti Bílkovi vnímal? Jak od fanoušků, tak od řady médií.
Tyhle situace jsem pokaždé považoval za nenormální. Pro Bílka to byl od začátku boj takřka proti všem, pořád musel něco dokazovat. Třeba postupem na mistrovství Evropy, tam zase postupem do čtvrtfinále. A naposled to dokázal tím, že po prohře s Dánskem dal mužstvo dohromady hlavně psychicky a jasně vyhrál v Arménii, čímž naše mužstvo udržel ve hře o Brazílii. Sice měl vždycky podporu velkého fotbalového šéfa Pelty, ale to je podle mě málo. Měl by mít podporu napříč celou asociací, ale to tady bohužel nebylo.

Pokud by se na vás někdo z fotbalového vedení přece jen obrátil, co byste výkonnému výboru pro nadcházející úterní jednání doporučil?
Lidi z vedení by hlavně měli představit svou vizi, jak s národním mužstvem dál. Ať už jde o omlazování týmu, nebo o nejbližší či dlouhodobé cíle. Právě tak by měl říci svou vizi trenér Bílek. A potom bych rozhodl.

A byl byste pro Bílkovo odvolání?
Sice neznám vize asociace ani vize Bílka, ale v této situaci, kdy pořád máme naději poprat se o postup na mistrovství světa v Brazílii v baráži, bych Michala neodvolával. Ať je to jak chce, něco je v kvalifikaci nastartováno, přestože ne úplně ideálně, ale byl bych pro to, aby Bílek u národního mužstva pokračoval.

Zmínil jste, že Bílkovo odvolání by muselo souviset s dalšími zásadními změnami. Co přesně jste měl na mysli?
Například to, že by měl mít rozhodně významnější postavení technický ředitel asociace Dušan Fitzel. Ten stojí v čele sportovního úseku asociace, ale pouze od reprezentačního áčka níž. Fitzelova funkce by každopádně měla povýšit, takový člověk by přece měl mít co mluvit i do dění kolem A mužstva. Mně to současné rozdělení na áčko a zbytek světa připadá hodně nešťastné.Najdete na iDNES.czmobilní verze