Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věříme si, prohlásil nizozemský kapitán

Frank de Boer odpovídá novinářům - "Nedvěd? Pořád vidím tu jeho nádhernou trefu z přímého kopu v Bělorusku," řekl Frank de Boer po příletu do Prahy | foto: Jaromír NovákiDNES.cz

9 2003
Praha - Mnohamilionový náklad přistál dnes několik minut po poledni na starém ruzyňském letišti v Praze. Dorazili sem fotbaloví reprezentanti Nizozemska, kteří si to ve středu rozdají s českým týmem o přímý postup na mistrovtví Evropy. "To se mě zeptejte zítra večer," odpověděl muž s vyholenou lebkou na otázku, jak nadcházející partii vidí.

Byl to urostlý Jaap Stam, křemenný obránce, který se na letenském stadionu postaví tváří v tvář českému obrovi Janu Kollerovi. "Koller je vynikající útočník, uvidíme, jak náš další souboj dopadne," poznamenal nizozemský zadák, jenž bude ve vzájemném mezistátním zápase střežit Kollera už počtvrté.

K velkému překvapení novinářů a fanoušků, kteří se v odbavovací hale nemohli nizozemského fotbalového výkvětu dočkat, se tihle sympatičtí hráči vůbec nechovali jako namyšlené hvězdy.

Donekonečna rozdávali autogramy a ochotně při tom stačili odpovídat žurnalistům. Snad jen Edgar Davids halou prolétl jako blesk a zmizel v přistaveném autobusu.

A přívětivý trenér Dick Advocaat pokusy o rozhovor zdvořile odmítal s tím, že večer bude k dispozici na tiskové konferenci. Zájemcům o autogramy se však i on podepisoval, podepisoval...

"Přijeli jsme vyhrát, co jiného," vystřelil bez rozmýšlení obránce Michael Reiziger na dotaz, jak asi středeční kvalifikace dopadne. Na stejnou otázku zareagoval poněkud zdrženlivě podepisující se kanonýr Ruud van Nistelrooij: "Přijďte zítra na stadion a uvidíte."

Nejvíc se rozpovídal obránce a kapitán mužstva Frank de Boer, který pamatuje porážku z dubna v pětadevadesátém, kdy v kvalifikaci o mistrovství Evropy v Anglii nizozemští fotbalisté právě na Letné podlehli Česku 1:3.

"Nečeká nás nic lehkého, ale věříme si," řekl na úvod. České mužstvo ovšem vzápětí - a vypadalo to, že upřímně - vysoko vyzdvihl.

"Podle mě jde o jeden z nejlepších současných evropských týmů, jeho síla je hlavně v kolektivu. A pokud mám dobré informace, velkou zásluhu na tom má váš trenér, který z vynikajících jednotlivců udělal právě to skvělé mužstvo."

Když se měl vyjádřit k české hvězdě Pavlu Nedvědovi z Juventusu, řekl: "Toho uznává celá Evropa, umí opravdu hodně. Pořád vidím tu jeho nádhernou trefu z přímého kopu v Bělorusku..."

A který z českých fotbalistů bude pro nizozemskou branku nejnebezpečnější?

"První na řadě je asi Koller. To je opravdu špičkový evropský útočník. Ale vyzdvihovat jen jeho, to by bylo nefér vůči jeho spoluhráčům. Jak už jsem říkal, vy jste především tým."

Na otázku, zda ho nemrzí, že jeho bratr Ronald z nominace vypadl, Frank de Boer reagoval sebevědomě. "To mi ani moc nevadí. Hlavně, že na mistrovství Evropy příští rok v Portugalsku už zase budeme spolu," vyslovil přesvědčení, že Nizozemsku evropský šampionát neunikne.

Poté už se s úsměvem rozloučil a zamířil za svými spoluhráči. V příštích chvílích nizozemské fotbalové klenoty odvážel autobus z Ruzyně dolů do pražského Starého Města, do luxusního hotelu Four Seasons.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze